MotoGP: Rossi'den Marquez'e Suçlama!

MotoGP Yazar: Ahmet TEZCAN

MotoGP: Rossi'den Marquez'e Suçlama!

Valentino Rossi, Sepang GP'si öncesinde yapılan basın konferansında, Marc Marquez'in, şampiyonluk mücadelesinde Jorge Lorenzo'nun avantaj sağlamasına yardımcı olduğunu iddia etti.

Valentino Rossi, Malezya/Sepang GP'si öncesinde düzenlenen basın konferansında şok edici iddialarda bulundu. İddiasına göre 2014 yılı MotoGP şampiyonu Marc Marquez, Rossi'nin şampiyona rakibi Lorenzo'nun, yarışlarda avantaj sağlamasına yardımcı oluyor.


İtalyan pilot Rossi, takım arkadaşı Lorenzo'ya karşı 11'e düşen genel sıralama puan farkı ile Sepang GP haftasına başladı. Rossi'yi bu düşüncelere sevk eden yarış, 18 Ekim Pazar günü Avustralya/Phillip Island'da koşulmuştu ve Marc Marquez 1.sırada, Jorge Lorenzo 2.sırada, Andrea Iannone 3.sırada, Valentino Rossi de 4.sırada yarışı tamamlamıştı.


Marquez, Lorenzo, Rossi ve Andrea Iannone arasındaki farkların toplamı sadece 1 saniye ederken, Marquez son turda en hızlı tur zamanını yakalayarak liderliği Lorenzo'dan aldı. Rossi ise 3.sıraya yerleşen Iannone'yi geride bırakmayı başaramadı.


Lider dörtlü arasında 52 civarında geçişe sahne olan yarış, dünya çapında büyük ilgi gördü. Fakat Rossi, yarışı TV'de tekrar izleyip tur zamanlarını kontrol edince Marquez'in onlarla "oynadığını" ve "Jorge'nin yeni yardımcısı" olduğunu iddia etti.


MotoGP: Rossi'den Marquez'e Suçlama! 1. İçerik Fotoğrafı


Doktor (Rossi), her cümlesinde duraksayarak gülümsedi ve dikkatle seçtiği şu sözleri Marquez'e hiç bakmayarak dile getirdi: "Phillip Island gibi bir yarışı bir daha yaşarsak onunla konuşmak zorundayız; Marquez ile. Çünkü yarış boyunca anlaması zordu fakat sonrasında yarışı izlediğimde onun bizimle oynadığı aşikârdı."


"Çünkü onun amacının yarışı kazanmak olduğunu sanmıyorum; bilakis Lorenzo'nun uzaklaşmasına ve benden daha fazla puan almasını sağlamasını amaçlıyordu. Bu yüzden, Phillip Island yarışından sonra Jorge'nin yeni bir destekçisi olduğunun çok açık olduğunu düşünüyorum. Bu destekçi Marc'tır."


"Bu çok şeyi değiştirir çünkü Marc'ın lider konumda fark açma potansiyeli vardı ve belki yarışın seyri değişebilirdi."


MotoGP: Rossi'den Marquez'e Suçlama! 2. İçerik Fotoğrafı


Daha sonra Rossi, arkasına yaslandı ve sağ tarafında çenesini okşayan Lorenzo'ya kısa bir bakış attı. Sol tarafında gülümseyen Marquez'e yine bakmadı ve içeceğine uzandıktan sonra Lorenzo'ya, Marquez'in ona destek verdiğini hissedip hissetmediğini sorusu yöneltildi.Lorenzo ise Marquez'İn son turda kendisini geçmesini kastederek "Evet, özellikle son turda" diyerek esprili bir cevap verdi.


Bir sebep düşünmek için kısaca duraksamasına rağmen Iannone de, Rossi'nin Marquez'in onlarla oynadığı iddiasını doğruladı.


MotoGP: Rossi'den Marquez'e Suçlama! 3. İçerik Fotoğrafı


"Kesinlikle inanılmaz bir yarıştı. Ayrıca Marc'ın bizimle oynadığını düşünüyorum! Çünkü 15 tur sonra 5.virajda çok yavaş gidiyordu ve onu çok rahatça geçtim. Ama nedenini bilmiyorum. Kesinlikle iyi bir temposu var ama bir strateji olup olmadığını bilmiyorum."


Sonra Marquez'in cevaplama sırası geldi: "Tabii ki hayır. Tabii ki ben yarışıma baktım ve esasen Lorenzo'ya yardım etmek isteseydim onu son turda geçmezdim ve risk alarak sınırları zorlamazdım. Neden böyle bir şey söylediklerini bilmiyorum."


MotoGP: Rossi'den Marquez'e Suçlama! 4. İçerik Fotoğrafı


"Daha önce de söyledim ve verilerde de görüldüğü üzere Honda'nın ön lastiği aşırı ısınmıştı ve o yarışta en yumuşak bileşenli lastiği kullanıyorduk. 27 turu da tamamlamakta zorlanıyordum. Lastiği idare etmeye çalıştığım doğru ve yarışın ortasında tempoyu arttırıp fark açmaya çalıştım ama bu mümkün değildi."


"Ayrıca yarış stratejimin, lider konumda başlangıçtan sona kadar tempoyu yükseltmek olmadığını biliyorsunuz. Elimden gelenin en iyisini yaptım. Takımım için en iyi yarışı ortaya koydum ve benim için en önemli şey kazanmış olmamız."


"Tabii ki bazen yarışı idare etmeyi denersiniz fakat birine yardım edeceksem o da takım arkadaşım olacaktır. Eğer takım arkadaşım değilse zafer için bastırırım."


Rossi, basın konferansından sonra İtalyan basınına şu açıklamayı yaptı: "Marquez herkesten bir adım öndeydi fakat Lorenzo ile savaşmak yerine Iannone ve diğerleri ile savaşmak için benimle kaldı. Düzlükte Ducati'ye karşı kaybettiğimi biliyordu ve bu yüzden onu geçmeyi her denediğimde beni tekrar geride bıraktı. (çok agresifçeydi ama onun tarzı bu). Ama sonrasında Jorge'nin farkını açmak için yavaşladı."


"Onun kötü şansı, Jorge'nin Pazar günü çok güçlü olmayışıydı çünkü aksi halde onun önünde olurdu. Bunun yerine Jorge'yi her zaman gözünün önünde tuttu çünkü 3 tur içinde onu yakalayabileceğini biliyordu ve sonrasında beni ve Iannone'yi yavaşlatmak, belki de Lorenzo ve benim arama başka pilotlar sokmak istedi. Ve sonunda, yapacağını yaptı. Bunun bayağı can sıkıcı olduğu açık fakat beni o kadar endişelendirmiyor."


"Lorenzo'nun kazanmasını tercih ediyor. Kişisel bir nedenden dolayı bana kızgın fakat bunu hiç dile getirmedi. Arjantin'de onun kaza yapmasına benim sebep olduğumu düşünüyor ve ayrıca Assen'de son şikanda yarışı onun kazanması gerektiğini düşünüyor. O zamandan beri çocuk gibi düşünüyor: ben kazanamam ama sen de kazanamazsın. Bu noktada, Lorenzo'nun kazanacak olması onun için ehven-i şer demek."


"Eğer bir şampiyonluk daha kazanırsam, Marquez, bir tane de kendisi kazanıp beni geçmesi gerektiğini düşünüyor. Eğer bunun yerine Jorge kazanırsa aşağı yukarı aynı seviyeye sahip olacaklar."


Rossi son iki tura bakarak şöyle bir uyarıda bulundu: "Daha hızlı olsa da arkadaki mücadeleye dahil olmak için yavaşlıyor, daha zor olabilirdi. Çünkü onun kaybedecek bir şeyi yok; benimse var. Uyanık olmalıyım. Üzgünüm ve bayağı öfkeliyim. Marquez'in Şampiyonluk için bir engel teşkil edeceğini beklemezdim. Olması gerektiği gibi sadece Jorge'ye karşı savaşacağımı sanmıştım."


"2013 yılında Laguna Seca'da, üç viraj sonra kolayca geçilebileceği yerde "Tirbuşon" virajında 5 yıl önce Stoner'a yaptığımın aynısını yapmak istedi. Bu ilk sinyaldi. Öyle olduğunu söyledim fakat inanmak istemedim. Kötülüğü düşünmek sonsuza kadar sürer."


Ve Rossi, Marquez'e ne kadar öfkeli olduğuna dair şüpheleri ortadan kaldırmak için şöyle konuştu: "Gerçekten beni idol olarak mı görüyor? Gerçekten evinde posterim mi var? Ben o kadar emin değilim. Zaman içinde geriye dönüp bir görmek isterim..."


"Uzun vadede daha çok tavır tercih ederim. Birbirimize karşı rahatsız ediciydik ama en azından açık ve dürüstçeydi."

YORUMLAR