MotoGP: Rossi ve Marquez Kazayı Yorumladılar

MotoGP Yazar: Ahmet TEZCAN

MotoGP: Rossi ve Marquez Kazayı Yorumladılar

Valentino Rossi, Marc Marquez ve Jorge Lorenzo; 25 Ekim 2015 Pazar günü Malezya/Sepang'ta koşulan yarışta meydana gelen kazayı yorumladılar.

25 Ekim 2015 Pazar günü Malezya/Sepang'ta koşulan yarışta meydana gelen kaza hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.


http://www.motoron.com.tr/HaberDetay/motogp-valentino-rossi-ceza-aldi-2308


Şimdi, MotoGP pilotlarının bu kaza hakkında yaptıkları yorumlara gelelim.


Valentino Rossi, içinde bulunduğu ruh halini "çok hayal kırıklığına uğramış" olarak tanımlıyor. Rossi: "Marquez benim kaybetmeme neden oldu. Şampiyonayı kaybedip kaybetmediğimi bilmiyorum ama bu aşamadan sonrası çok zor olacak. Cezanın çok ağır olduğunu düşünüyorum. Misano'da da sıralama turunda Jorge zaten pol pozisyonunu kazanmış haldeyken ona karşı bir hata yaptım ama daha önce hiç puan kaybetmedim çünkü normalde pistte çok adilim. Bir hata yaptım ve bu zaten benim için bayağı ağır."


Şaşırtıcı açıklamaya gelmeden önce şöyle dedi: "Bunun için yani üç puan için çok hayal kırıklığına uğradım. O (Marquez) kazandi. Benim kaybetmeme neden oldu. Şimdi çok mutlu olduğunu sanıyorum." 


"Şampiyonayı kaybedip kaybetmediğimi bilmiyorum fakat bu aşamadan sonrası çok zor olacak. Bu üç puan Valensiya için büyük bir sorun teşkil ediyor çünkü en sondaki cepten başlayacaksam kazanmam neredeyse imkansız. Marquez'in ağır bir kaza yapmasını istemem"


"Perşembe (22 Ekim 2015) gününden beri pişman değilim ama Marquez'i daha gergin ve öfkeli bir ruh haline soktuğum kesin. Daha kötü bir şekilde tepki vermesine sebep oldum. Ama ne yapabilrsin? Hiçbir şey söylememiş olsaydım aşağı yukarı aynı şeyi yapacaktı."


"Eğer doğruyu söylersem biraz daha düşünmesini sağlayabilirim diye düşünmüştüm fakat onun tepkisi tam tersi yönde oldu. Belki Jorge'yi tercih ediyor. Fakat gelecekte ondan kaçınacağım."


Rossi, Marquez'in yarışta neden agresif olduğunu şöyle açıkladı: "Hiçbir şey beklemiyorum fakat Argentina yüzünden öfkeli olduğunu düşünüyorum çünkü ordaki hatayı isteyerek yaptığımı sanıyor."


"Ve tabii ki Marquez Assen için de öfkeli ama o, bir sürücüyü pist dışına atabilecek kadar imkansız frenajlar yapabilen tek pilot ve sonra da öfkeleniyor."


Lorenzo ve Marquez'in Rossi'ye karşı saygılarını yitirdiklerini söylemelerinden sonra Rossi'ye, Marquez'e karşı saygısını yitirip yitirmediği sorulunca: "Ne düşünüyorsun? Bu hikayede Jorge'nin tepkisini iyi anlayamıyorum."


Jorge Lorenzo kaza hakkında şöyle dedi: "Birincisi ortada bir temas var, ikincisi motosiklet tamamen düz bir şekilde sürülmüş. Sürücüye, bacağını açışına ve onun düşmesine sebep oluşuna bakın. Bu kabul edilemez."


Marquez ise olayı şöyle yorumladı: "Valentino'nun takımının gerçekliğini ve sebebini bilmiyorum çünkü Avustral'ya da çok iyi bir tempoya çıktım ve yarışı kazandım bu yüzden ne istediklerini bilmiyorum."


"Burada, başta tempoyu yükseltmeye çalıştım ve ikinci turda 2'00" saniyelik tur zamanını yakaladım. Beni ilk geçtiğinde onu takip etmeye çalıştım ve sonrasında daha hızlı olabileceğimi gördüm ve yarışıma bakmaya çalıştım."


"Tabii ki onu geçmeyi ve tempoyu yükselterek fark açmayı denedim. Valentino beni rahatsız ediyordu ve ben de onu rahatsız ediyordum çünkü en iyi tempoyu bulamamıştık."


"Valentino öndeyken çok hızlı değildi ve olaydan sonra tur zamanlaması 1 dakika yüksek 2 dakika düşüktü ve daha hızlı sürebileceğimi düşündüm."


"TV'de içeri girdiğimi kolayca görebilirsiniz. Yamaha'nın geldiğini duydum ve gazı biraz kıstım ve o motosikletin üzerinde dümdüz kalarak bana iki kez baktı. 'Ne oluyor?' 'Ne yapmalıyım?' diye düşündüm ve öylece kaldım."


MotoGP: Rossi ve Marquez Kazayı Yorumladılar 1. İçerik Fotoğrafı


"Bacağını açıp elciklerime ve ön frenime bastıracağını beklememiştim. Sonra kontrolü kaybettim ve yerdeyken dönüp bana baktığını gördüm."


"Benim için böyle bir olayda Valentino ya da başka bir pilot olsa da, bu tip bir olayda kontrolden çıkmışsınız demektir. Olan bitenin farkında olan bir sürücü için -bacağı açarak bir diğer sürücüyü dışarı itmek; bunu motosiklet üzerinde düşünmek zor."


"Bu savaşın ortasına dalmak istemem fakat ben yarış dışındayken onun hala sürdüğünü biliyorum. Ben 0 puan aldım, o ise 16. Benim için ceza açık ve tuhaf bir karar."


"Perşembe günü olan şey tabii ki herkes için şaşırtıcıydı ama ben unutup haftaya devam ettim. Tüm gözler benim ve Valentino'nun üzerindeydi fakat bunu bir kenara bırakıp yarışıma bakmayı denedim ve tempoyu yükseltip Jorge'yi takip etmeye çalışıyordum, sonrasında mücadele etmeye başladık ve 'Onu takip edip ritmine bakacağım' dedim ve kendimi mücadele ederken buldum."


"Jorge beni geçtiğinde onu ve Dani'yi takip edemedim. Jorge'nin biraz fark açtığını gördüm ve 'Rossi'yi geçip tempoyu yükseltmeyi deneyeceğim' dedim fakat sonrasında onu geçince, kazaya kadar birbirimizi birçok kez geçtik."


"Bu savaşın daha fazla uzayacağını sanmıyorum çünkü bir sürücünün diğerini tekmelediği noktadan daha ileri gidemez. Önümüzdeki yıl deneyeceğim ve Valensiya'da iyi bir ayar ve iyi bir motosiklet ile farklı bir yarış tipi deneyeceğim."

YORUMLAR