MotoGP: Sachsenring Yarış Sonuçları

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

MotoGP: Sachsenring Yarış Sonuçları

Almanya MotoGP’de kazanan isim Repsol Honda Takımı’nın başarılı yarışçısı Marc Marquez oldu.

Kariyerinin 27. MotoGP galibiyetini alan Marquez, bu sezon için 3. galibiyetini elde etmiş oldu. Yarışı 15. sırada tamamlayan Jorge Lorenzo için berbat denecek kadar kötü geçen bu hafta sonu, Marquez için başarılı bitti ve böylece genç İspanyol, 2016 sezonunun yarısında lider duruma ulaşmış oldu.


MotoGP: Sachsenring Yarış Sonuçları 1. İçerik Fotoğrafı

35 Numaralı Yarışçı Cal Crutchlow - 45 Numaralı Yarışçı Scott Redding - 29 Andrea Iannone


Özellikle ıslak zemindeki yeteneği ile de bilinen Andrea Dovizioso, kendinden bekleneni gerçekleştirerek son turda, Scott Redding’ten üçüncülüğü çalarken, Cal Crutchlow ise kariyerinin en iyi MotoGP sıralaması olarak yarışı ikinci sırada tamamladı. Son tura kadar yarışı üçüncü götüren Octo Pramac Yakhnich Takımı pilotu Scott Redding’in hayal kırıklığı açıkça görülüyordu. Aslında sene içerisinde teknik problemlerden rahatsızlık duyan İngiliz yarışçı için dördüncü sıra bile oldukça güzel bir sonuç. Redding gibi lastik değişimi yapmaya karar veren Iannone, beşinciliğe razı olarak yarışı sonlandırdı.


MotoGP: Sachsenring Yarış Sonuçları 2. İçerik Fotoğrafı

2015 MotoGP Şampiyonu Jorge Lorenzo


Moto2 Dünya Şampiyonası’ndan sonra hava şartları biraz iyiye gidiyor gibi göründüyse de kısa kısa yağan şiddetli yağmur, MotoGP yarışçıları pitte beklerken Sachsenring’i vurdu. Hollanda GP’sini hatırlatan görüntülerle yarış belli ki ıslak zeminde geçecekti. Tekrar Miller zamanı mıydı yoksa Sachsenring ile kapışması bitmeyen Jorge Lorenzo pistin icabına bakıp yine kendini gösterecek miydi? Yarış başladığında da yağmurdan fazlaca bir esinti kalmamıştı ve bu sefer de lastik seçimi hiç olmadığı kadar önem kazanmıştı.


MotoGP: Sachsenring Yarış Sonuçları 3. İçerik Fotoğrafı

GoPro Motorrad Grand Prix'i Hayal Kırıklığı İle Biten Valentino Rossi


Yarış başladığında, Ducati Takımı’ndan Andrea Dovizioso ve Movistar Yamaha MotoGP Takımı’ndan Valentino Rossi, iki favori isim olarak öne çıkmıştı. Dovizioso’nun takım arkadaşı Andrea Iannone, 12. turda lastikleri için pite giren ilk isim oldu. Rossi, gerekli değişiklik için pite zamanında gelememesini yarışı 8. Sırada tamamlayarak ödemiş oldu.


MotoGP: Sachsenring Yarış Sonuçları 4. İçerik Fotoğrafı

Marquez, Sachsenring’te Kupa Sevinci Yaşarken


Marc Marquez yarış başladığında lider pilotların uyumunu yakalayamamış durumdaydı ve açıkça bir mücadele içerisindeydi. 17. turda normal lastikleri için pite girmişti ve 6 tur kala liderliği alarak bir daha arkasına hiç bakmadan Sachsenring’teki 7. Zaferini kazanmış oldu. Böylece Şampiyona’daki liderliği, herhangi bir yanlış adım atmadan daha da parlamaya başladı.

Bu arada Şampiyona’da, Marquez 170 puanla birinci sırada yer alıyor. Genç İspanyol’un 48 puan gerisinde 2015 MotoGP Şampiyonu Jorge Lorenzo ikinci sırada ve 59 puan gerisinde ise ünlü İtalyan Valentino Rossi yer alıyor.


Sachsenring Yarış Sonuçları

MotoGP: Sachsenring Yarış Sonuçları 5. İçerik Fotoğrafı


2016 MotoGP Şampiyonası'nda Genel Sıralama

MotoGP: Sachsenring Yarış Sonuçları 6. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR