MotoGP: Sepang Yarış Sonuçları

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

MotoGP: Sepang Yarış Sonuçları

Toplam on sekiz yarışlık 2016 MotoGP sezonunun on yedinci yarışı, sezon boyunca farklı dokuz galip pilot, inanılmaz mücadeleler… Bu kez galip Ducati’den Andrea Dovizioso!

Ducati’nin pilotu Andrea Dovizioso, 2009’dan beri ilk galibiyeti ve kendisini sezonun dokuzuncu farklı kazananı yapan zaferi ile Malezya MotoGP raundunu kazanan isim oldu. Böylece 2016 MotoGP sezonu, MotoGP Dünya Şampiyonası’nda, bu kadar değişken yarış kazananların olması ile prömiyer sınıfta bir ilke damgasını vuran sezon oluyor.


MotoGP: Sepang Yarış Sonuçları  1. İçerik Fotoğrafı

Sepang - Malezya Pisti'ndeki zorlu hava şartlarında yaşanan zorlu mücadele


MotoGP: Sepang Yarış Sonuçları  2. İçerik Fotoğrafı

Sepang - Malezya Pisti'nde yarışı birinci tamamlayan Andrea Dovizioso, ikinci isim Valentino Rossi ve üçüncü isim Rossi'nin takım arkadaşı Jorge Lorenzo

 

Ağır yağmur şartlarından dolayı 20 dakika gecikmeli başlayan yarış sonunda, Movistar Yamaha Takım pilotları, Rossi ve Jorge Lorenzo, podyumu Andrea Dovizioso’dan sonra gören isimler oldu. Böylece genel sıralamada Rossi, takım arkadaşının önünde MotoGP Dünya Şampiyonası’nda ikinciliği garantilemiş oldu.


MotoGP: Sepang Yarış Sonuçları  3. İçerik Fotoğrafı

Başarılı bir yarış çıkaran Ducati Takım Pilotu, Andrea Dovizioso

 

Yarışın galibi Andrea Dovizioso, yarış esnasında yaşadıklarını şu şekilde anlatarak heyecanını dile getirmiş oldu: “Dışarıdan, yarışı kontrol edebiliyormuşum gibi görünüyordu fakat gerçek durum bu değildi. Yarışın başlangıcında, çok fazla su vardı  ve tempo çok hızlıydı fakat bir hata yapmadım ve bu konuda çok mutluydum çünkü bu durum, kazanmama yardımcı oldu ve galibiyet için savaşmama izin verdi. Çünkü Malezya gibi müthiş bir pistte hiç kazanmamış olmama rağmen, bu sonucu almak çok önemliydi. Koşullar bu şekildeyken, her şey olabilirdi fakat bu koşullarda pek çok yarış geçirdim, hava durumu hakkında çok düşünmedim çünkü onu kontrol edemeyiz. Sonrasında geride Valentino, kendisiyle arayı açmayı beklemiyordum fakat tekrar 1.7 saniye ara ile şansım olduğunu anladım. Tempomu devam ettirdim, risk alabilirdim ya da ihtiyacım olursa baskı yapabilirdim, gerçekten iyi bir motosiklete sahiptim. Arkadaki çekiş gerçekten iyiydi ve biraz daha hızlı olmama yardımcı oldu.”


MotoGP: Sepang Yarış Sonuçları  4. İçerik Fotoğrafı

Repsol Honda Takımı pilotu Marc Marquez

 

2016 Şampiyonluğu’nu garantileyen Repsol Honda Takımı pilotu Marc Marquez için Sepang yarışı, bol on bir sayılı mücadele oldu. Genç pilot, Malezya GP’de on birinci virajda kaza sonrası yarışı on birinci sırada bitirebildi. Böylece MotoGP Dünya Şampiyonu Honda Repsol Takım pilotu Marc Marquez, kazasına rağmen yarışı on birinci sırada tamamlayan isim oldu.

 

2016 MotoGP Sezonu’nun son yarışı 11-13 Kasım 2016 tarihleri arasında Valenciana, İspanya’da gerçekleşecek. Bakalım bu yarışta, onuncu farklı galibiyet alan bir pilot görebilecek miyiz? 


2016 MotoGP Sepang, Malezya Yarış Sonuçları

MotoGP: Sepang Yarış Sonuçları  5. İçerik Fotoğrafı


2016 MotoGP Genel Sıralama

MotoGP: Sepang Yarış Sonuçları  6. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR