MotoGP Silverstone Sürprizi, Danilo Petrucci!

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

MotoGP Silverstone Sürprizi, Danilo Petrucci!

“Pedrosa ve Lorenzo’nun arkasındaydım, bu durumu daha önce hiç görmemiştim. Belki sadece Playstation’da!” Bu sözler, 30 Ağustos 2015’te İngiltere, Silverstone pistinde gerçekleştirilen MotoGP 2015 sezonunun 12. yarışında ikinciliği elde eden İtalyan asıllı yarışçı Danilo Petrucci’ye ait.

Danilo Petrucci, 30 Ağustos 2015 Pazar günü yağmur altında gerçekleştirilen İngiltere Grand Prix’inde yarışa 18. sırada başlayıp inanılmaz bir performansla yarışı ikinci sırada tamamlayarak ilk kez MotoGP podyumunda yerini aldı.

 

Yağmur, motosiklet yarışlarında çoğunlukla dengeleyici bir unsur olarak görülür. Son hızlardaki farklılık, performans düşüşü ve ekipmanlardaki farklılıklara rağmen, yarışçılar yeteneklerini göstermek için çaba sarf ederler. “İnanılmazdı, açık olmak gerekirse yağmur yağmasını umuyordum, çünkü bir gün öncesi çok kötü geçmişti ve yarışa 18. sırada başlayacaktım “ şeklinde bir açıklama yapan Pramac Ducati yarışçısı Petrucci için ise bu durumun geçerli olmadığı aşikar.


MotoGP Silverstone Sürprizi, Danilo Petrucci! 1. İçerik Fotoğrafı

 

Açılış turunun sonlarına doğru, İtalyan yarışçı dokuzunculuğa kadar çıktı ve kısa bir süre içerisinde de “korkutucu” olduğunu kabul ettiği iki iddiali Fabrika Yarışçısı Repsol Honda Takımı’ndan Dani Pedrosa ve Movistar Yamaha MotoGP Takımı'ndan Jorge Lorenzo’ya yaklaştı. “Bir anda Pedrosa ve Lorenzo’nun arkasındaydım. Bu durumla daha önce hiç karşılaşmamıştım. Sadece Playstation’da! Bu yüzden şimdi ne yapabilirim diye düşündüm, onları geçmek oldukça zordu, özellikle Lorenzo ve Pedrosa isimleri söz konusu ise. Yarıştan sonra Jorge için korkmuştum, ya ona çarpsaydım. Kazadan ziyade Jorge’un tepkisi için korkmuştum. Bu sebeple aramda biraz mesafe bırakmaya çalıştım. Ama sonunda her şey iyiye gitti.” sözleriyle durumu anlattı.

 

Bir etapta, Pramac yıldızı, yarışın lideri Rossi’ye 1.5s kadar yaklaşmıştı. Bu durum Petrucci’yi, neredeyse Ducati’nin 2010’dan beri ulaşacağı ilk zaferine yakınlaştırmıştı.

 

Petrucci, yarış esnasında yaşadıklarını anlatmaya şu şekilde devam etti: “Podyumda olduğumu fark edince, kaza yapabileceğimi düşünüp korkmuştum. Çünkü ıslak zeminde, limitinizi asla bilemezsiniz. Marquez düştüğünde – sebebini bilmiyorum ama – Valentino daha da yaklaştı, yaklaştı ve yaklaştı. Çok hızlıydım, korkuyordum çünkü Valentino’ya bu zamanı kazandırmak alışıldık bir durum değildi. Kısaca rahatsız bir durumdu. Fakat Valentino ile genellikle antrenman yaptığımız zamanlarda, siz ne kadar yaklaşsanız da her zaman kendisinde daha fazlası olduğunu görüyordum. Geçenlerde, antrenman esnasında motosikletlerimiz bir köşede ufak bir temasta bulunmuştu. Valentino’nun önünde bitirmiştim çünkü onu dışarı doğru itmiştim ve o anda bunun birlikte son antrenmanımız olduğunu düşünmüştüm. Özellikle bu durumu tekrarlamak istemedim çünkü bu muhteşem sonuçtan son derece mutluyum. Ona yaklaşmak gerçekten çok riskliydi ve iki turda gördüm ki arkamdaki Dovi ile bir ara da bırakmıştım.”

 

“Son turda, her virajı hatalı aldığımı düşündüm. Sonra son dönüşte kendimi kaskın içinde gülümserken buldum ve bunun gerçek olamayacağını, bir rüyada olduğumu düşündüm. Bu yüzden burada olmaktan çok mutluyum. Aynı zamanda üç İtalyan olmasından dolayı da çok mutluyum. Şanslıyım çünkü hepsi arkadaşım ve birlikte antrenmanlara çıkıyoruz. Valentino’nun kazanmasından dolayı da mutluyum ve özellikle Dovi’nin tekrar podyumda olmasından da. ”MotoGP Silverstone Sürprizi, Danilo Petrucci! 2. İçerik Fotoğrafı


 

“Rekabet gücü bu kadar yüksek bir motosiklet olmasa bile, ıslak zeminde her zaman hızlı olmuşumdur. Herkes ve medya için bu iyi sonuç olmadı belki fakat bizim için çok iyi bir sonuç.”

 

“Özellikle Motocross kökeninden gelmem ve belki de her turda parkur değiştirmeye alışkın olmam benim için bir avantaj oldu. Belki de hızlıyım çünkü ıslak zeminde herkes yavaşlar! Her virajda düşecekmiş gibi göründüğümden dolayı, herkes benim için korktuğunu söyledi. Söylediğim gibi belki herkes yavaşlar ve bunun sebebini bilemiyorum. Ama ben ıslak zeminde sürmekten, yarışmaktan gerçekten ama gerçekten zevk alıyorum çünkü her şey daha pürüzsüzleşiyor, daha doğal bir sürüş oluyor benim için.”

 

Bu arada Dovizioso, Ducati’nin 2015 için tasarlanmış olan son MotoGP motosikleti GP15 kullanırken, Petrucci geçen senenin güncellenmiş versiyonu olan GP14.1’ini kullanıyor. Petrucci şimdi dünya şampiyonasında sekizinci sıraya kadar yükseldi. Bir üst modele geçerek takım arkadaşı Yonny Hernandez’in Misano’da kullanacağı GP14.2’ye geçmesi bekleniyor. 

YORUMLAR