MotoGP: Valentino Rossi Ceza Aldı!

MotoGP Yazar: Ahmet TEZCAN

MotoGP: Valentino Rossi Ceza Aldı!

25 Ekim 2015 Pazar günü Malezya/Sepang'da koşulan yarışı üçüncü sırada tamamlayan Valentino Rossi, Marc Marquez'i diz teması ile düşürmesi sonucu ceza aldı.

25 Ekim 2015 Pazar günü MotoGP pilotları, Malezya/Sepang'da 35 dereceye ulaşan hava sıcaklığı ile oldukça sıcak bir güne başladı. Sabah düzenlenen ısınma turunun ardından saatler Malezya saati ile 15:00'ı, Türkiye saati ile 10:00'ı gösterirken yarış start aldı. Esasen Türkiye saati 09:00 olarak başlayacağı bilinen yarış, ülkemizde kış saati uygulamasına geçişinin gecikmesi sebebiyle geç başlamış oldu.


Dani Pedrosa, pol pozisyonunda yarışa başladı ve pozisyonunu hiç bozmadı. Sonrasında arkasına yerleşen Jorge Lorenzo da 3 saniye geride kalmasına rağmen yarışın sonuna kadar ikinci sırada kalmayı başardı. Yarışı üçüncü sırada tamamlayan isim de Marc Marquez ile temas yaşayan Valentino Rossi oldu. Yarışın detaylı haberine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


http://www.motoron.com.tr/HaberDetay/motogp-sepang-yaris-sonuclari-2307


MotoGP: Valentino Rossi Ceza Aldı! 1. İçerik Fotoğrafı


Şimdi, yukarıda bahsi geçen Rossi-Marquez temasına gelelim. Marc Marquez ve Valentino Rossi, 7.tura kadar 3.'lük için savaş verdiler ki aralarında gerçekten sıcak bir mücadele vardı. 3.'lük defalarca el değiştirdi, birbirlerine çok yakın oldukları için çok tehlikeli pozisyonlarda olan iki sürücü, 7.turun 14.virajında birbirlerine çok yakındılar. Virajın ortasına geldiklerinde Marc Marquez pist dışına daha yakın bir pozisyonda yer alıyordu ve bu aşamada Valentino Rossi, Marc Marquez'in kaskına dizi ile temas edince İspanyol pilot yarış dışı kaldı.Kazadan sonra pek tabiidir ki görüş ayrılıkları ortaya çıktı. Bazı izleyiciler sosyal medyada bu kazayı Rossi'nin hatası olarak değerlendirirken bazıları da Marquez'in Rossi'yi yavaşlatmaya çalıştığını, Rossi'nin de bu yüzden böyle bir tepki verdiğini söylüyorlardı. Bunun değerlendirmesini yapacak ve karar verecek olanlar tabii ki MotoGP yönetimiydi ve yarış sonrasın verilen karar sonucunda Valentino Rossi'nin puanı 3 puan düşürüşdü ve 2015 sezonunun son yarışı olan Valensiya GP'sinde yarışa en son cepte başlamasına karar verildi. Kaza anının detaylı görüntülerini aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz.


Kaza Anının Kuş Bakışı GörüntüsüKaza Anının Ağır Çekim Görüntüsü

YORUMLAR