MotoGP: Valentino Rossi Cezasına İtiraz Etti

MotoGP Yazar: Ahmet TEZCAN

MotoGP: Valentino Rossi Cezasına İtiraz Etti

2015 Sepang GP'sinde Marc Marquez'in düşmesine sebep olduğu gerekçesiyle yarış yönetimi tarafından 3 puanlık ceza verilen Valentino Rossi, cezanın fesh edilmesi ya da 3 puandan 1 puana düşürülmesi için Spor Uzlaşma Mahkemesi'ne (Court of Arbitration for Sport) başvuruda bulundu. Bu başvurunun yanı sıra, Valensiya yarışına en sonda başlamamak için cezanın askıya alınması amacıyla da bir acil başvuru yaptı.

Valentino Rossi, Sepang kazası sonrası MotoGP yönetimi tarafından kendisine verilen cezaya itiraz ederek Spor Uzlaşma Mahkemesi'ne (Court of Arbitration for Sport - CAS) başvuruda bulundu.


MotoGP: Valentino Rossi Cezasına İtiraz Etti 1. İçerik Fotoğrafı


İtalyan pilot, Sepang'da Marc Marquez'in kaza yapmasına sebep olduğu için 3 puan ceza almıştı. Misano'da da takım arkadaşı Jorge Lorenzo'yu engellediği için 1 puan ceza alan Rossi, toplam 4 puan ceza aldığı için Valensiya GP'sinde pistin en sonundan başlayacak. Rossi, Sepang cezasının fesh edilmesini ya da 3 puandan 1 puana düşürülmesini talep ediyor böylece Valensiya yarışına sondan başlamak zorunda kalmayacak.


Bu bağlamda Valentino Rossi, Spor Uzlaşma Mahkemesi kararını verene kadar Valensiya yarışına en sonda başlamamak için 3 puanlık cezanın askıya alınması amacıyla da bir acil başvuru yaptı. Spor Uzlaşma Mahkemesi, en geç 6 Kasım 2015 günü kararını açıklayacak. 


MotoGP: Valentino Rossi Cezasına İtiraz Etti 2. İçerik Fotoğrafı


Rossi'nin cezasının şampiyona puanları yerine yarış puanlarına etki etmesi sebebiyle mahkeme ne karar verirse versin 2015 şampiyona sonucunu etkilemeyecek.


Eğer mahkeme, cezayı 2015 sezonunun finalinden sonra onar ise, ceza 2016 sezonu başında yapılacak olan Katar GP'sinde ya da onamadan sonraki herhangi bir yarışta geçerli olacaktır.


MotoGP: Valentino Rossi Cezasına İtiraz Etti 3. İçerik Fotoğrafı


Spor Uzlaşma Mahkemesi (CAS), FIM ya da Dorna Sports ile alakası olmayan, tamamen bağımsız ve MotoGP tarafından "kesin bir çözümü uygulamaya koyacak ayrıcalıklı otorite" olarak tanınan bir kuruluş.

YORUMLAR