Motor Dünyasından Kareler

Yavuz Taşkıran

Motor Dünyasından Kareler

Geçtiğimiz yaz kışın olmayan yağmurları gördü. Kış aylarında ise beklenen soğuklar olmadı, çok kar yağmadı ve motor tutkunları daha çok sürüş yapma şansı buldu.

Yavuz Taşkıran

Motoron Dergisi Yazarı

İşin sportif tarafında Avrupa'nın çeşitli yerlerinde özellikle motokros kategorisinde yarışan çocuklarımız yüzümüzü güldürmeye devam ettiler. Kenan takım değiştirmek üzere. Toprak zirveye doğru tırmanıyor. Galip, hırsını performansına katmak istiyor. Rodi yeni bir yapılanma dönemine giriyor. Ali Ulusan'ın destekleri ile ikizlerimiz şimdiden podyumların müdavimi olmaya başladılar.

Motosiklete binmeyen, motoru olmayanlar oturup motosikletin yaşamla buluşması için proje yazıyorlar. İşte proje ismi: “Aklın yolu iki teker”... Yalnızca ismi bile motoru çağrıştıran bir çabanın ürünü olmuş... Kızlarımızı tebrik ediyor, jüride yer alan arkadaşlarımın özverili çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Etrafımda ilginç şeyler oluyor. Spor tesisleri patronluğuna geçen arkadaşım, beni ziyaret ettikçe gördüğü motorumdan etkilenerek “Hocam, ben de motora binmek istiyorum” dedi. İlk gün bir kask ve montu yine bir motor kullanıcısı arkadaşımdan hediye olarak aldı. Sıra motora geldiğinde ofis garajımda duran bir CBF 150'yi ona tahsis ettim. Sıra A2 sürücü belgesine gelince ona bir kurs ayarlayalım derken 2002'de aldığı belgesini bana gösterdi. Hepimizden daha hazırlıklı idi ve motor kullanmaya hazırdı. Sanıyorum benden ayrıldığında bankaya doğru gidiyordu. Gözü bir Tenere'de... Yamaha'ya duyurulur. Bir diğer arkadaşım gece gündüz ve yaz kış motoru ile Üniversite'deki işine gidip geliyor. Kış geldi bir otomobil almalıyım dedi ve bakın sonra başına gelenleri:

Çevremizdeki motor kullanıcısı dostlarımızdan birisi 57 yılını geride bırakmış abimiz. Hayatında hiç dört teker aracı olmamış, yalnızca A2 ehliyeti var. Konu ona aktarılıyor ve satış yanında olaya bir küçük Kymco ilave ediliyor. Yani, otomobil almak için motorunu satan arkadaşıma alacağı para ile birlikte sırf motorsuz kalmasın diye bir scooter ayarlıyor. Otomobil tamam ama motorsuz asla...

Motosiklet Federasyonumuz, bu satırları okuduğunuzda olağan mali genel kurulunu yapmış olacak. Kulüplerimizin delegeleri Ankara'da toplanmış ve oylarını kullanmış olarak memeleketlerine dönmüş olacaklar. Bu vesile, herkesin birbiri ile sohbet etmesini, yeni yarışları, motorları ve motosikletin geleceğini konuşmalarını sağlamış olacak.

Bu işlerin arasında motosiklet dünyamızda ilk kez düzenlenecek olan “Arama Konferansı” çalışmaları hızla devam ediyor. Genel Yayın Yönetmenizin TMF ile haberleşmesini izliyorum. Hatta proje için yapılan ödül töreni sonrasında TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar'ın onunla yaptığı değerlendirmesini de gördüm. Bu buluşmayı heyecanla beklediğimi itiraf etmeliyim.

Markalar konusunu başka bir yazıma bırakmak istiyorum. “Sea to Sky” için en iyi sporcularımdan biri olan Mevlüt Kolay küçük bir operasyon geçirdi. Bu nedenle Kemer'e gidemiyor. Eminim seneye en hazırlıklı biçimde gidecektir. Ona geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum...

İçinde yer aldığım “Motokros Akademi” çalışmasının son sayfaları yazılıyor. Yakında bu alanda yüksek disiplinli bir programın uygulandığını görmek bizleri şaşırtmasın. Ogün Baysan ve Ali Ulusan bu çalışmanın görünmez liderleridir.

Satışlar, alışverişler, motosiklet festivalleri, yeni kullanıcılar, televizyon reklamlarında motosikletin kullanılması, sokak ve caddelerde biraz daha fazla sayıda motorun görülmesi içimizi ısıtıyor. Bu sıcaklık hepimizi kucaklasın. Herkes motor kullansın, ama sağlıkla, can'la, baş'la...

YORUMLAR