in ,

MotorcycleDreams; Uluslararası Üne Kavuşmuş Bir Türk Sayfası

Yazar: Alişan Fidan

Instagram’da paylaştıkları kaliteli fotoğrafları ile sevilen ve çok tanınan bir sayfa olan MotorcycleDreams’ın iki genç yöneticisi ile bir röportaj yaptık.

Sosyal medya uygulamaları artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden oldu. Severek takip ettiğim bir Instagram sayfasının yöneticilerinin Türk olduğunu öğrendiğimde hem şaşırmış hem de sevinmiştim. Tanıştık ettik derken karşımda çok hevesli iki genç duruyordu. Lafı fazla uzatmadan bu iki arkadaşın bu maceraya nasıl atıldığını anlatan röportajımıza geçelim…

MotorcycleDreams; Uluslararası Üne Kavuşmuş Bir Türk Sayfası 1. İçerik Fotoğrafı

Motoron: Öncelikle sizleri biraz tanıyabilir miyiz?

Burçkin Dündaralp: Merhaba ben Burçkin Dündaralp (@burckind). 19 yaşındayım ve MEF Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü okuyorum. 8 yaşımda ATV ile tanıştım ve 2014 yılında Kilyos’ta Motocross ve Enduro eğitimi aldım. Geçen sene aldığım Yamaha X-max Ironmax 250 ile yola devam ediyorum. Bu arada windsurf, scubadiving, zıpkın dalışı, MTB ve snowboard sporlarıyla uğraşıyorum. Bu yaz fırsatım olursa kitesurf de öğreneceğim. İmkan buldukça fotoğrafçılığa zaman ayırıyorum ve hatta Bartu’nun fotoğrafçılığa ilgi duymasını sağladım diyebiliriz. İlerleyen zamanlarda fotoğraf tutkumu, motosiklet fotoğrafçılığı ile geliştirmek ve motosiklet hakkında insanları bilinçlendirmek istiyorum. Ayrıca bunu daha da ilerleterek motosiklet tutkumu kendi atölyemi açarak taçlandırmak niyetim de var.

MotorcycleDreams; Uluslararası Üne Kavuşmuş Bir Türk Sayfası 2. İçerik Fotoğrafı

Bartu Ayata: Merhaba ben Bartu Ayata (@ bartuayata). 21 yaşındayım ve Amerika’da 2 yıl üniversite eğitimi gördükten sonra eğitimimin geri kalan kısmını Türkiye’de devam ettirmeye karar verdim. Okuluma İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde devam ediyorum ve mezun olduktan sonra master yapmak istiyorum. Motosiklet serüvenine 7 yaşında merak sardım. İlk olarak ATV ile başladım ve çeşitli hacimlerde 100.000 KM civarı ATV tercübesinden sonra geçen senenin bu tarihlerinde aldığım Honda CRF 250L ile yoluma devam ediyorum. Bunun yanında snowboard, wakeboard, MTB, zıpkın dalışı sporlarıyla uğraşıyorum ve bu sporlar arasından snowboardu lisanslı olarak yapıyorum. Motosikletimi aldığımdan beri bunu yaşam tarzı haline getirdim. Zekeriyaköy’de büyüdüğüm ve her gün doğa ile iç içe olduğumdan dolayı fırsat buldukça Türkiye’nin çeşitli yerlerine motosikletimle kampa gidiyorum. Honda CRF 250L’yi kendime göre uygun ve konforlu bir uzun yol motoru haline getirdim. Motosikletle yurt dışına çıkmadan önce Türkiye’nin her yerini gezmek istiyorum. Bu yaz tüm Karadeniz Bölgesi’ni dolaşacağım. Yola çıkmak güzel!

MotorcycleDreams; Uluslararası Üne Kavuşmuş Bir Türk Sayfası 3. İçerik Fotoğrafı

 

M.: Peki bu kadar hobi ve işin arasında Instagram sayfası fikri nasıl oluştu ve nasıl başladınız?

B.D.: Tarihi çok net hatırlıyorum; 30 Aralık 2014 tarihinde gece sohbet ederken motosiklet konusu açıldı. Instagram’dan birbirimize motosiklet fotoğrafları gösteriyorduk. Ben o sıra Bartu’ya “Bizim niye motosiklet sayfamız yok?” dedim.

B.A.: Ben de “neden olmasın hadi açalım” dedim ve hemen mail adresimizi açtık ve ardından MotorcycleDreams adlı Instagram hesabımızı kurduk. Sonrasında tüm arkadaş, akraba ve popüler motosiklet sayfalarını takip ederek gerekli sayfalarla iletişim kurduk ve nihayetinde bu yola böyle atılmış olduk.

B.D.: Başlangıçta bir hedef belirlememiştik ama her geçen gün sayfamıza olan ilgi artarak devam etti. Zaman içerisinde ilginin artması sayesinde bugün bulunduğumuz konumumuza geldik. Misyonumuz her ne olursa olsun seçici fotoğraflar paylaşmaktır. Kaliteli fotoğraflar kaliteli takipçi olarak her zaman geri dönüyor.

MotorcycleDreams; Uluslararası Üne Kavuşmuş Bir Türk Sayfası 4. İçerik Fotoğrafı

B.A.: Fotoğraflarımızı seçerken farklı segmentlerden paylaşmaya özen gösteriyoruz, bu da zaten hızlı bir şekilde büyümemizin sebeplerinden biri. Genele hitap etmeye çalışıyoruz. Bizimle iletişime geçen herkese en yakın zamanda cevap verip eğer bir soruları varsa araştırıp ve öğrenip bilgi veriyoruz.

B.D.: MotorcycleDreams olarak custom atölyelerine ve tasarımcılarına elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. İletişim içerisinde olduğumuz Bunker Custom (@ bunkercustoms) ve Doruk Erdem (@doruk. erdem) gibi Türk tasarımcıların paylaşımlarını yapmaktan gurur duyuyoruz. Ülkemizin custom motosiklet alanında yapmış olduğu tasarımlarını farklı ülkelerde ön plana çıkarma düşüncemiz MotorcycleDreams’in başlıca hedeflerinden biri.

M.: Gelecek planlarınız nedir?

B.D.: Gelecekte MotorcycleDreams olarak hobi amaçlı custom atölyemizi açmak istiyoruz. Böylece tutkumuzu bir adım öteye taşıyabiliriz. Belki de her bölümden başarılı takım arkadaşlarını bir araya getirebilirsek farklı bir boyutta bir atölye kurabiliriz.

MotorcycleDreams; Uluslararası Üne Kavuşmuş Bir Türk Sayfası 5. İçerik Fotoğrafı

 

B.A.: Reklam alanında bazı düşüncelerimiz var. Çağımızda Instagram üzerinden gerçekleştirilen satış ve pazarlama teknikleri ve reklam çalışmaları oldukça aktif olup ileriye dönük hedeflerimizde sadece motosiklet ekip ve ekipmanlarını içeren tanıtımlar gerçekleştirmek var. Bu konuda da Türk custom üreticilerinin ve ekipman tedarikçilerinin bizimle ortak çalışabileceklerini düşünüyoruz.

M.: Okuyucularımıza direkt olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

B.D.: Her ne olursa olsun tutkuların peşinden gitsinler. Yaptıkları spor veya hobilerine zaman ayırsınlar çünkü bir yolda gelişmek ve ilerlemek hedefleriyse bu sadece o işe zaman harcayarak olur. Bunu iyi biliyoruz çünkü biz de MotorcycleDreams için zaman harcayıp, ona değer verdik. Çalışmak ne kadar yorucuysa, başarmak o kadar eğlencelidir. Sizler de araştırın, öğrenin, geliştirin ve bunu yeni girişimlerle ortaya koyun çünkü motosiklet sektörünün girişimcilere çok ihtiyacı var.

MotorcycleDreams; Uluslararası Üne Kavuşmuş Bir Türk Sayfası 6. İçerik Fotoğrafı

 

B.A.: Öncelikle okuyuculara söylemek istediğim ne kadar yakın mesafe olursa olsun ekipmanlarınızı giyip öyle yola çıkın. Kazaların çoğu yakın mesafede bildiğiniz bölgelerde gerçekleşiyor. Bu istatistikler ile kanıtlanmış bir gerçek. Ayrıca, “motosiklet kullanmayı biliyorum bana birşey olmaz” demeyin. Hakimiyet eğitimi, güvenli sürüş eğitimi, yol eğitim vb. alabileceğiniz tüm eğitimleri almaya çalışın. Farklı yerlerden güvenli sürüş eğitimi, hakimiyet eğitimi ve yol eğitimi aldım. Tanıştığım bu sektördeki insanlarlada sohbet ettim ve beraber sürüş yaptık. Bana eksiklerimi söylediler. Her gittiğim eğitim bana ayrı şeyler kattı. Her motorcunun çektiği sorunlar karşılığında nasıl kendimizi koruyabileceğimizi ve yolumuza düzgün bir şekilde devam edebileceğimizi eğitimler sayesinde pekiştiriyoruz. Herkese güvenli sürüşler diliyorum. Tekeriniz düz bassın.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Piaggio Group’un Yeni Distribütörü: Trend Motosİklet

Motosikletiniz Motokabin İle Güvenli Evinde!

REKLAM