Motorda ÖTV kaldırılmalıdır!

Yavuz Taşkıran

Motorda ÖTV kaldırılmalıdır!

Yavuz Taşkıran

Motoron Dergisi Yazarı

Yüzlerce kez yazdık, çizdik, konuştuk ve tartıştık. Motosiklet için konulan ÖTV’nin yüksekliğinden söz ettik. Bir ara o kadar çok dile getirildi ki, motor hacmi 250 cc’ye kadar olanlarında bir indirim sağlanmıştı. Ardından motosiklet satışlarında iyi bir artış yakalanmıştı. Bugün işimi gücümü bırakıp bu konuyu enine boyuna tartışmak ve görüşlerimi paylaşmak istiyorum.


Motosiklet bir lüks tüketim aracı mıdır? Asla! Motosiklet tıpkı dört tekerli araçlar gibi bir ulaşım aracıdır. Ama İki teker olması sebebi ile daha hızlıdır ve ne yazık ki otomobillere göre daha havalıdır! Lütfen motorları kıskanmayın...


250 cc üstünde olanlara yüksek ÖTV oranı uygulamanın kime ne yararı olmaktadır? Evet, netice olarak devlete bir gelir kaynağıdır. Ancak çoğalan motosiklet sayısının ülkemize getireceği en iyi sonuç trafiğin rahatlamasıdır.


Artık küçük şehirlerimizde bile trafik inanılmaz boyutlarda problem yaratmaktadır. Yollar, sokaklar, caddelerin sayısı artmıyor, araç sayısı inanılmaz miktarlara ulaşıyor. Trafik bir mühendisliktir. Üzerinde hassasiyetle durulması gereklidir. Asla hafife alınmamalıdır. Çeşitli çaba ve çalışmalara karşılık bir gelişme yaşanıyor mu? Sanmıyorum... Birkaç kilometre uzaklıktaki bir noktaya varmak için harcanan zaman ve yakıtın maliyetini hesaplamak istemiyorum.


Trafiği rahatlatmanın en iyi yolu motosiklet kullanıcı sayısını arttırmaktır. Ama düzgün bir motor almayı kafasına koymuş ya da çeşitli eğitimleri aldıktan sonra bir üst sınıfa atlamak isteyenlerin önündeki en büyük engel ÖTV’dir. Motosiklet sporlarının bile daha iyi düzeylere gitmemesinin nedeni de ÖTV’dir. Yarışlar için kullanılan motorlara ödenen paralarla onlarca yarış takımı oluşturulabilir. Bugün için yarışlara katılan tüm motosiklet sınıflarındaki ÖTV’ler korkunç boyutlara varmıştır. Yarışa katılacak motosiklet sporcularının kullandıkları motorlarda ÖTV’yi kaldırdık desek, bu sınıflardaki rekabetçi sayısı geometrik olarak artacaktır. Buna inanın!


İşin bir başka yanı da var; önemli ve yaygın bir marka motosiklet satıcısı dostum, “ÖTV’nin kaldırılması durumu değiştirmez” dedi. Şaşırdım ve ne olur dedim? Motosiklet markalarının Türkiye temsilcilerinin bu defa başka zamları devreye sokacaklarını söyledi.


Eğer bu konuda bir gelişme yaşanmazsa şunu öneriyorum: Motosiklet üreticileri, dron şeklinde motosiklet üretsinler! Bunlar insan taşıyabilir! Şu anki yasalarımız içinde dron ile insan taşınmaz şeklinde bir ibare yer almıyor! Hem bu araçlarda garip oranlarda ÖTV yok! Bunu fırsatı değerlendirip derhal uygulamaya koysunlar! Karada bize zorluk çıkaranlar acaba havada neler yaparlar? Bunu yaşayınca göreceğiz.


Bir aracın, toplumda herkes tarafından benimsenmesi, sevilmesi ve kullanıcı sayısının artması ona daha büyük zorluklar getirme sebebi olmamalıdır. Yanından hızla geçen motora gıpta ederek bakan otomobil sürücülerinin de aslında ÖTV ile başı dertte... Bir deprem sonrası zamanın yönetimi tarafından başlatılan bu aşırı vergi toplama, ne yazık ki bu yıllara kadar uzandı ve insanımızın alım gücünü etkiler boyutlara ulaştı.


Çözüm, her koşulda bu konuyu üşenmeden gündeme getirme üzerine odaklanabilmede gizlidir. Herkese yazacağız, herkese söyleyeceğiz, motosiklette ÖTV’yi kaldırın diye haykıracağız. Buna önlem getiremezsek çok yakında bu ÖTV, motosiklet fiyatlarını birkaç katına fırlatacaktır. ÖTV olmazsa pistlerde sokaklarda, hayatın içinde daha çok motor göreceğiz ve trafiğin rahat bir şekilde akıp gitmesine şaşırıp kalacağız.

YORUMLAR