Motoron Garajda Yeni Ekipmanlar

Motoron'dan Yazar: Sinan Özgen

Motoron Garajda Yeni Ekipmanlar

Siyah, karanlık motor kıyafetlerinin Cordura kumaşı aynı zamanda oldukça serttir. Belki kiri daha az göstersin diye siyah üretilir ama bir zaman sonra insanın içini karartır. Öte yandan bu kumaşlar hep çok serttir. Sert olduğu için de bedeninize tam oturmadığı zaman (ki Türk motor sürücüsünün sık sık başına gelen bir problemdir) oradan buradan pot yapar, keyif kaçırır.

Uzun motosiklet montlarının ağır kumaşı, yüzeyin de fazla olması sonucunda, ağır, giyilmesi-taşınması eziyete dönen kıyafetlerin başlıca sorunudur. OJ'in açık renkli sürtünmeye karşı dayanıklı yeni kumaşları, bu sektörde bir şeylerin değiştiğinin göstergesi.  

Revolution Serisi

Takım olarak piyasada bulabileceğiniz, macera severler kadar şehir içinde pratik kullanmak isteyecek olan kişilerin tercih edebileceği bir seriden oluşuyor; OJ'nin Revolution serisi. Mont çok fonksiyonel. Bej-mavi, siyah ve katalogda gördüğümüz kadarı ile hardal-siyah renklerde bulabileceğiniz mont çift katmanlı. 
Siyah montlardan sıkıldığımız için seçtiğimiz bej renk ağırlıklı, mavi kollara sahip modelin dış katmanı renk olarak cıvıl cıvıl. Renkli dış kumaşın sürtünmeye dayanıklı olmasına rağmen yumuşak dokusu insanı hemen gülümsetiyor. Krlenme meselesine kullandıkça bakacağız. İç katmanı olmadığında, montun göğüs, sırt, bel ve bilek bölgesinde açılan pencereleri sayesinde mont rahatlıkla her mevsim kullanılabilir haler geliyor. Özellikle arapların beyaz entariler ile aslında kendilerini sıcaktan koruyan bir katman yarattıklarını düşünürseniz, içine aldığı rüzgar ile güneş ışınlarını yansıtan bu açık renkli mont sizi şehir dışındaki yolculuklarda güneşten koruyacaktır. umuşaklığı sayesinde çamaşır makinasına da kolayca atılabildiğinden, kirlendiğinde temizlenmesi de kolay olur diye düşünüyoruz.
Montun dış cepleri oldukça yeterli büyüklüğe sahip. İki dış cep su geçirmez olarak tasarlanmış. Mevsim dönüp de havalar soğuduğunda ise hem su, hem rüzgar geçirmeyen iç katmanı takarak montu su geçirmez hale getiriyorsunuz. Bu katmanın takılması oldukça basit. Kolların ucundaki kırmızı siyah çıt-çıtlar da katmanın kollara yön konusunda kafa karışıklığı olmadan takılmasını kolaylaştırıyor. Dirsek ve omuz korumaları oldukça büyük ve vücuda iyi oturuyor. Montun çeşitli yerlerinde bulunan ayar kemerleri ile kendinize uygun hale getiriyorsunuz. Uzun oluşu sayesinde mont vücuda iyi oturuyor ve yukarı çıkmayarak özellikle kışın popo bölgesini de korur gibi görünüyor.
Montun çizgilerini takip eden renklere ve tasarıma sahip pantalonu da enfes görünüyor. Benzer hava pencereleri sayesinde baldırların üzerindeki pencereler açılarak iç katman olmadığında uzun yolculuklarda yazlık olarak kullanılabiliyor. Mont ve pantalon arka kısımlarından fermuar ile birbirlerine bağlanabiliyor. Böylece olası bir kaza durumunda mont sıyrılmıyor ve tek parça koruma gibi çalışıyorlar. Pantalonun sökülüp takılabilen askıları da müthiş bir imkan. Aşağıdaki cırt bölgeleri ile paça kısımlarını botlarınıza ve bacağınıza göre ayarlayabiliyorsunuz.  
Fiyat konusunda OJ distribütörü Volkan Işık Grubu'na bağlı Limit Parts oldukça iddialı. Mont Mayıs 20 itibarı ile 1300tl, pantalon ise 890tl'den satılıyor.

Motoron Garajda Yeni Ekipmanlar 1. İçerik FotoğrafıBlitz Ayakkabı

Piyasadaki siyah, iç sıkıcı motosiklet botlarının aksine OJ yaz için özellikle çıplak motorlarda rahatlıkla kullanılabilecek bir bot yapmış. Adına da Blitz(şimşek) demiş. Önündeki slider kısımları pek artistik. Botlar son derece rahat ve şaşırtıcı derecede hafif. Bunu çok beğendik. Etkilendiğimiz diğer iki konu ise hafif olmasına rağmen botun yapısının sert olması, dolayısıyla gelebilecek darbelere karşı oldukça dayanıklı görünüyor. Vites atma bölgesindeki deri parçası sert ayakkabı yüzeyi ile birleşince canınızı acıtmadan vitesi atabilmenize imkan veriyor. Henüz bir haftadır kullanmamıza rağmen uzun yıllardır bizimleymişcesine rahat olmasını çok beğendik. Yazın habercisi sıcaklara rağmen motorla giderken üzerindeki deliklerden püfür püfür havalandırması da nefis. Fiyat 840tl.
Motoron Garajda Yeni Ekipmanlar 2. İçerik Fotoğrafı


Tech90 Overlap Pantalon

4 senede 4 tane kullandık. 3'ü yeni gibi, üzerine çıkıp tepindiğimiz bir tanesinin ise dış kumaşı artık biraz eskidi. Tamamı Kevlar olanlar bahar dönemlerindeki gezilerde insanı soğuktan da koruyor. Beğenerek kullandığımız, korumları kendi üretimleri olan, Türk Malı ürüne hayranız. Yamaha'nın Niken Lansmanı için bir tane daha aldık. Üzerinde fazla dikiş bulunmayan ve sivil pantalona benzeyen model bulmak çok zor iken Tech90'da böylesini bulmak çok kolay oldu. Adına yaraşır biçimde mavi kotu aldık ve Avusturya'ya uçtuk. Uzun yıllar bizimle olacağından eminiz. Fiyatı 300 lira civarında.
Motoron Garajda Yeni Ekipmanlar 3. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR