in

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy!

Yazar: Özlem Köseoğlu

Organizasyonlarına son sürat devam eden ve bu sene ikincisi gerçekleştirilen Motoron Motosiklet Pist Günleri, 18-19 Mayıs’ta Intercity İstanbul Park Pisti’nde düzenlendi.

Motosiklet pist günlerinin yanı sıra ilk kez pist havasını deneyimleyen sürücüler için açılan ayrı bir seans sayesinde profesyonel pist eğitmenleri tarafından “Başlangıç Pist Eğitimi” ve “İleri Seviye Pist Eğitimi” verildi. Bunların yanı sıra Motoron Rider Academy ve Honda Motosiklet’in işbirliği ile Honda’nın efsanevi modeli CBR1000RR pist sürüş eğitimine açılmış oldu.  Aktivite boyunca profesyonel pist eğitmenlerinden ders alan katılımcılar, pist sürüşü ile ilgili kendilerini geliştirirken virajların ve pistin keyfini çıkarma fırsatına sahip oldular.

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 1. İçerik Fotoğrafı

Pist günlerinin ve pist eğitimlerinin, katılımcılara kazandırdıklarını merak ediyorsanız, sizi Motoron Motosiklet Pist Günleri & Pist Eğitim Günleri’ne katılan sürücülerin yorumları ile baş başa bırakalım. Türkiye Pist Şampiyonası TMFGP1000 ve 1000cc A Grubu’nda yarışan tecrübeli ve başarılı yarışçı ile beraberiz.

Altuğ İnan: Antrenman yapma şansımız çok az olduğundan pist günleri, bizim antrenman seanslarımız oluyor ve çok faydalanıyoruz. Hem kendimizi geliştiriyoruz hem de motorumuzu geliştirmeye çalışıyoruz. Vücudumuzu çok iyi ısıtarak bir bakıma antrenmanlı ve dinç kalmış oluyoruz. Bundan yıllar önce Motoron sayesinde California Superbike School ile pistlere başladım, ondan sonra caddede kullanmanın ne kadar tehlikeli olduğunu anladım. Caddede kullanıyorum ama çok yavaş ve çok dikkatli. Bence özellikle gençlerin, enerjilerini caddede değil, pistte boşaltmaları lazım. Burada caddeye göre kaza yapma oranı daha düşük, riskler daha az. Caddede hızlı gitmek isteyenler, gelsinler burada hızlı gitsinler.

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 2. İçerik Fotoğrafı

Fabrizio Carlins: 54 yaşındayım, 40 yaşında başladım. Bu organizasyondaki en yaşlı kişi olabilirim ama motosikleti ve pisti çok seviyorum. İtalya’da eğitim almıştım, pist günlerine geçen sene geldim ve katılmaya devam ediyorum. Motoron ne zaman burada ben de buradayım.

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 3. İçerik Fotoğrafı

Reşit Erbir: Pist günlerine daha önce de katıldım ve bu dördüncü senem ama kaçıncı pist günü hatırlamıyorum. Pist günlerine katılmam, sürüşümü geliştirip yolda daha temkinli gitmemi sağlıyor. Pist eğitimi almadım ama yarışçılardan faydalanıyorum ve verilen brifingleri dinliyorum. Daha önce yol ve kapalı alan eğitimi almıştım. Ama pist eğitimi de almak istiyorum.

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 4. İçerik Fotoğrafı

Ertuğrul Kanyılmaz: Benim beşinci pist günüm. Daha önceleri küçük cc’li bir motosikletle giriyordum. Bu sefer ilk defa büyük bir motosikletle giriyorum. Eğitim almadım ama pistin, çok fazla tecrübe kattığını düşünüyorum ve dışarıda bizim daha temkinli kullanmamızı sağladığına inanıyorum. Burada tüm heyecanımızı atarken dışarıda daha rahat bir kullanım sağlayabiliyoruz.

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 5. İçerik Fotoğrafı

Hasan Karaduman: Bu ikinci senem. Yarış motoru kullanan kişiler için 15 dakika dolu dolu virajlarla sürmek, bana çok daha mantıklı ve güvenli geliyor. Pist harika ve keyifli bir yer. Organizasyon mükemmel ve fazlasıyla memnunum. Pist sayesinde fren ve viraj kabiliyetim inanılmaz bir şekilde gelişti. Buradaki tecrübe, yolda daha dikkatli ve temkinli gitmemi sağladı. Türkiye Pist Şampiyonası 600cc C Grubu’nda yarışan Volkan Yıldırım’a sözü bırakalım.

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 6. İçerik Fotoğrafı

Volkan Yıldırım: 10 senenin üzerinde bir süredir yolda motosiklet kullanıyordum ve 2-3 senedir de yarışıyorum. Yol eğitimleri almıştım, pistte ise ilk kez California Superbike School’dan ve özel eğitmenlerden eğitim aldım. Eğitim almadan piste çıkmak bence çok güvenli olmuyor. Çünkü yolda çok motosiklet kullandıysanız ve kendinize güveniniz varsa, bu pistte size dezavantaj olarak dönüyor. Pistte aslında hızlı sürdüğünüzü sanıyorsunuz ama yoldaki en yüksek hızınız bile pistteki süratin yanına hiçbir zaman yaklaşmıyor. Bilgileri tazelemek adına ne seviyede olursanız olun senede bir kez eğitim almak gerektiğini düşünüyorum.

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 7. İçerik Fotoğrafı

Orhun Akbudak: İlk pist günüm ve pistte ilk eğitimim. Daha önce güvenli sürüş tarzında eğitimler almıştım. Tolga Hoca, müthiş bir şekilde bilgilerin üzerinden geçerek bildiğimiz birçok yanlışı düzeltiyor ve kendisinden çok fazla şey öğrendim. Yol şartları ile buranın şartları bir değil ama burada öğrendiğim minicik bir bilgi bile yolda hayatımızı kurtarabilecek türden. Ayrıca organizasyon süper ve Honda’nın bize kazandırdıkları da çok özel. Motorları daha iyi tanımamız için bize yardımcı olacak indirimli eğitimler sundular. Motoron Dergisi sahibi Özdem Bey’e ve tüm ekibine teşekkür ediyoruz. Güzel bir organizasyon olmuş.

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 8. İçerik Fotoğrafı

Yamaha Riding Academy’de 2014’ten beri eğitmenlik yapan Metehan Yılmaz’ın görüşlerini alalım.

Metehan Yılmaz: Pist günlerine, kendimi geliştirmek ve sürekli formda olmak adına giriyorum. Deneyimlerimi arttırmak, buradaki pist eğitmenlerinden de bilgiler alıp iyi bir eğitmen olmak adına elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Pistte de güvenli bir sürüş mantığı var, altınızdaki motosiklete hükmetmeyi becerirseniz, pistte olduğu kadar dış dünyada da size büyük avantaj sağlayacaktır. Buradaki doğru bakış, doğru bir vücut pozisyonu ve doğru fren konuları oldukça önemli. Altınızdaki motosikletin ne kadar gittiği mühim değil, kontrol edebildiğinizde bu güç size keyif verir. Kontrol edemediğinizde, güç sizin sonunuzu hazırlar. Gerçekten her şeyin hız olmadığını ve kontrolün çok daha ön planda olduğunu burada anlıyorsunuz.

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 9. İçerik Fotoğrafı

Cihangir Erkan: Bugün ilk kez piste çıktım. Daha önce pist eğitimi almamıştım fakat yol şartları için güvenli sürüş eğitimi almıştım. Burayı tecrübe edince, iki dünyanın birbirinden tamamen farklı olduğunu kavradım. Özellikle pilotaj anlamında, 1000cc motorlarımızın sadece 100’lük kısmını kullanıyormuşuz gibi bir durum söz konusu olduğunu gördük. Tolga Hoca, eğitim seansında motosikleti nasıl doğru kullanabileceğimizi, nerede, ne yapmamız gerektiğini anlatarak motoru hakkıyla kullanma noktasında ciddi bilgi paylaşımlarında bulundu. Pistte çalışıyor olsak bile, yola transfer edebileceğimiz bilgiler tabi ki var.

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 10. İçerik Fotoğrafı

Serdar Sak: “Başlangıç Pist Eğitimi” ve “İleri Seviye Pist Eğitimi” aldım. Bence eğitim olmadan piste çıkmanın kesinlikle bir anlamı yok. İlk olarak burada, ardından Serres’de ve İspanya’da eğitim aldım. Teori eğitiminde; oturuş pozisyonları, doğru çizgi takibi, doğru frenaj ve hız konuları anlatıldıktan sonra pistte eğitmen eşliğinde önlü arkalı devam ettik. Burada öğrendiğim teknikler ile yolda daha güvenli kullanacağımı düşünüyorum ve eğitimlere devam etmeyi planlıyorum. Ayrıca kişi çok kabiliyetli olsa bile düşme ihtimali var ve artı kendisini geliştirmek istiyorsa, bu işi bilen birisinden öğrenmesi gerekiyor. Yol tecrübem piste göre çok fazla. Yolda motorumu kullandığımda hızımın azaldığını söyleyebilirim ve artık daha fazla dikkatliyim. Bir de yurt dışına gittiğim organizasyonlara göre Motoron’un düzenlediği eğitimler çok iyi, gelen insanlar çok düzgün ve ortam çok güzel.

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 11. İçerik Fotoğrafı

Emre Akdeniz: Motosiklet kullanıcılarının, kesinlikle buraya gelip bu ortamı görmelerini tavsiye edebilirim. Caddede gazlayacaklarına ve gereksiz hareketler yapacaklarına her türlü güvenlik önleminin olduğu bir yerde, motorun limitlerinde kendilerini daha iyi görüp ölçebilecekleri şekilde burada keyifli vakit geçirmelerini öneririm.

Yelda Koyuncu: Aslında caddede, sokakta arabaların arasında kullanmaktansa bu sporu hakkını vererek yapabilmek adına, bütün motosiklet kullananların piste çıkmasını tavsiye ederim. Zaten piste bir kez çıkanın, çok daha büyük zevk alıp vaz geçemeyeceğini düşünüyorum. Muhtemelen ilk başlarda benim gibi korkacaklardır ama bu işin eğitimini veren eğitmenler var. Eğitmenlerden eğitim alarak piste çıkabilirler diye düşünüyorum ve tavsiye ediyorum.

 

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 12. İçerik Fotoğrafı

Osman Başbuğoğlu: Pistin, daha güvenli olduğunu ve kontrolün kendimde olduğunu hissediyorum. Ayrıca çevre faktörleri ile çok ilgilenmeden kendimi geliştirme imkanını bulabildiğimi düşünüyorum.

İlk pist eğitiminden sonra ikincisini dört gözle bekleyip katılmayı ihmal etmeyen Korhan Baş’ın fikirlerini dinleyelim.

Korhan Baş: Bundan önceki pist günlerine de gelmiştim, bu üçüncü ve dördüncü günüm oluyor. Daha önce Tolga Hoca’dan “Başlangıç Pist Eğitimi” almıştım ve bu sefer de “İleri Seviye Pist Eğitimi” alıyorum. Beklentilerim biraz daha güvenli, bilinçli bir şekilde motosikleti kullanabilmek ve bu işi öğrenerek yapmaktı. Beklentilerimin kat ve kat karşılığını aldım. Bu gün iki yeni arkadaşımı daha getirdim, piste çıktılar ve çok mutlular. Bir sonraki pist gününün programlarını yapıyorlar. Kendi başıma belki 10-15 senede ya da birkaç kaburgamı kırmadan öğrenemeyeceğim bilgileri, çok ciddi ve hızlı bir şekilde öğrendim. Burada iki günde öğrendikleriniz sonrasında “Ben hiç motor kullanmıyormuşum” diyeceksiniz. Ayrıca şunu da belirteyim; Tolga Hoca’da bir heykeltıraş sabrı var, hiç yorulmadan sıkılmadan öğretiyor. İnsanlar, bu işin maliyetinin çok yüksek ve gereksiz olduğunu düşünüyor. Aslında aldığınız bilginin bedeli bedava çünkü güvenlik ve hayat satın alıyorsunuz. Arkadaşlarıma da eğer imkanları varsa yeni kask, yeni motor yerine eğitim almalarını söylüyorum.

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 13. İçerik Fotoğrafı

Kerim Erdölen: Bu piste ve Motoron’un etkinliğine ilk defa geliyorum. Kimse birbirini tanımıyor, hiçbir ortak birliktelik ya da hiçbir kulüp yok ama bu kadar adama çok güzel sahip çıktınız. Bravo, bu kadar insana sahip çıkmak çok zor bir şey. Açıkçası ben tedirgindim, bir sakatlık ya da başka bir şey olur diye. Memnun kaldım ve tahmin ettiğimden daha başarılıydı. Geçmişte pist yarışı yani ralli yapıyordum ve 2001-2002 yıllarında motosikletle de yarıştım.

Siz de bu adrenalini yaşamak, pistin havasını içinize çekmek ve iki teker tutkunları ile aynı ortamı paylaşmak isterseniz, Motoron Motosiklet Pist Günleri, Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy hakkında detaylı bilgi için: www.motoron.com.tr

Honda Pazarlama Müdür Yardımcısı Çiğdem Boybeyi: Motoron Rider Academy, Türkiye’de bu işi gerçekten profesyonel olarak yapan bir akademi. Bildiğiniz gibi biz de oldukça ses getiren yeni CBR1000RR modelimizin lansmanını yaptık ve motosikletlerimizi kullanıcılarına ulaştırdık. Bir sonraki adımda istiyoruz ki kullanıcılar, bu motosikletleri bilinçli ve güvenli bir şekilde kullanarak daha çok zevk alsınlar. Pisti öğrensinler, pistteki o heyecanı yaşayabilsinler ama en azından başlangıç olarak pistin kullanım kurallarını da öğrensinler.

Motoron Motosiklet Pist Günleri ve Pist Eğitim Günleri ve Motoron Rider Academy! 14. İçerik Fotoğrafı

Bu nedenle Motoron Rider Academy ile bir işbirliğine imza attık ve bundan dolayı da çok mutluyuz. Bundan böyle eğitmenlerimizle beraber CBR kullanıcılarımıza, pistte güvenli sürüş konusunda başlangıç eğitimleri veriyor olacağız. Eğitimde; pist kullanımı, pistte nasıl motosiklet kullanılacağı, dengenin nasıl sağlanacağı, virajların nasıl dönüleceği gibi konu başlıkları detaylı olarak bahsedilecektir. Bu eğitimleri CBR kullanıcılarına ulaştırarak, onlara hem Honda’nın eğitime verdiği önemi göstermek istiyoruz hem de birçok elektronik donanım özelliği bulunan motosikletlerini daha yakından tanıyarak tam performans almalarına yardımcı oluyoruz.

Eğitimler konusunda Motoron Rider Academy ile işbirliği yaptık ve tüm CBR kullanıcılarımızı bu eğitimlere bekliyoruz. Katılımcının illaki CBR almış olmasına gerek yok. Motoron Rider Academy’de zaten Honda CBR1000RR Fireblade’ler mevcut olarak kursiyerlere temin ediliyor. Bu sporu merak eden ve denemek isteyen sürücüler, bu eğitime katılabilirler.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Hero Duet İle 5000 KM

Piaggio Group’un Yeni Distribütörü: Trend Motosİklet

REKLAM