Motoron Rider Academy İle Pist Eğitimindeydik!

Sektörel Yazar: Motoron

Motoron Rider Academy İle Pist Eğitimindeydik!

Honda Motosiklet Satış ve Pazarlama ’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok , Motoron Rider Academy ile Pist Eğitimindeydi !

6-7 Temmuz tarihlerinde Intercity İstanbul Park Pisti, motor sesleriyle doldu taştı. 2017 senesi için düzenlenen Motoron Pist Günleri ve Pist Eğitim Günü, tutkunları ve eğitim alan sürücüleri ile üçüncü buluşmayı da geride bıraktı. Honda Motosiklet Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok, Motoron Rider Academy bünyesinde pist eğitimi alan katılımcıların arasındaydı. Kendisini eğitim arasında yakalamışken görüşlerini alalım istedik.

Motoron Rider Academy İle Pist Eğitimindeydik! 1. İçerik Fotoğrafı

Motoron: Motoron Rider Academy Eğitimlerine ilk defa mı katılıyorsunuz? Eğitimler hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Cem Özütok: Daha önce Honda Eğitim Merkezi’nde 1. 2. ve 3. Seviye Başlangıç Eğitimlerini almıştım. Fakat pist eğitimine ilk defa katılıyorum. Bambaşka bir tecrübe olduğunu söylemeliyim. Her şeyden önce eğitimlerde, virajı nasıl kavrayacağınızı, nasıl döneceğinizi, viraja nasıl hakim olacağınızı öğreniyorsunuz. Eğitmenler tarafından tüm bilgiler son derece basit ve sade bir dille anlatılıyor. Ayrıca profesyonel eğitmenler, o kadar çok noktaya değiniyorlar ki anlamamamız mümkün değil. Önce teori, sonra pratik ile devam ediyorsunuz. Bence Motoron Rider Academy’nin düzenlediği pist eğitimleri mükemmel. Kesinlikle çok memnun kaldım.

M.: Aldığınız eğitim içerisinde sizi etkileyebilecek ya da sürüşünüzü değiştirebilecek en önemli nokta neydi?

C.Ö.: Motoron Rider Academy bünyesinde, Profesyonel Eğitmen Armin Scherdan’dan birebir eğitim aldım. Teoride, pistin virajlarını nasıl almam gerektiği, bununla birlikte U dönüşü bir virajı parçalara bölüp kafamda nasıl görmem gerektiği, onun tek bir viraj olmayıp aslında dört parçaya bölündüğü, virajın girişinin, çıkışının, apeksinin olduğu gibi bilgiler bütün detaylarıyla anlatıldı. Bence bu konuyu anlamak, anladıktan sonra da uygulamak en can alıcı noktaydı. Intercity İstanbul Park Pisti, hem öğrenip hem de öğrendiklerinizi pratikte uygulayabileceğiniz mükemmel bir yer. 10 senedir motosiklet kullanıyorum. Bu günkü deneyimim neredeyse o 10 yıla bedel, hatta daha bile iyi diyebilirim. Gerçekten çok farklı bir duygu.

Motoron Rider Academy İle Pist Eğitimindeydik! 2. İçerik Fotoğrafı

M.: Eğitmeniniz Armin Scherdan hakkındaki düşüncelerinizi alalım?

C.Ö.: Kesinlikle mükemmel. Bir işi basit anlatmak için konuya çok hakim olmak gerekir. Armin de işini ne kadar iyi bildiğini ve konuya ne kadar hakim olduğunu fazlasıyla gösteriyor. “Bu kadar kolay mıymış?” dedirtecek kadar basit anlatıyor. Konuları ifade ediş şekli o kadar güzel ki anlamamanız mümkün değil. Belirli birkaç kademe eğitim alan ya da temel motosiklet eğitimlerini alan herkes bu deneyimi kesinlikle yaşamalı.

M.: Katılmak isteyen sürücülere neler söylemek istersiniz?

C.Ö.: Belirttiğim gibi eğitim almayı planlayan tüm motosiklet kullanıcılarına, Motoron Rider Academy’nin pist eğitimlerine katılmalarını kesinlikle tavsiye ediyorum. Pistte yaşadığınız, yoldaki sürüşlerinizden apayrı bir deneyim. Motor kullandım sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Eksik bir yanınız var ve bunu tamamlamak için kesinlikle buraya gelmelisiniz.

M.: Motoron Rider Academy ve Honda işbirliği hakkında neler söylemek istersiniz?

C.Ö.: Honda olarak her zaman inandığımız motosiklet kültürünün aslında korkulacak bir şey olmadığını ve motosikletin sizi bir yerden bir yere götürürken çok akılcı bir mobilite aracı olduğunu vurguluyoruz. Bir kere motosiklet kullanırken keyif alıyorsunuz ve ayrıca zamandan tasarruf ediyorsunuz. Diğer yandan insanlar, trafikte araba kullanmaktan fenalık geçiriyor bir yandan da motosikletten korkuyorlar. Bu korkuları yenmek ve güvenli sürüş için Honda Türkiye olarak zaten yıllardır çeşitli kademelerde Japonya’da eğitim almış Eğitmenlerimizle eğitim veriyoruz. Eğitime olan inancımız çok geniş ve desteğimizde oldukça fazla. Bu manada Motoron’un verdiği eğitimlere dahil olup işbirliği içerisinde olmak bizim arzumuz ve çokta güzel. Burada sponsporluk yaptığımız için çok mutluyuz. İnşallah daha fazla motor da verip daha fazla Honda kullanılmasını sağlayacağız. Sponsorluğumuzu arttırarak devam ettirmek niyetindeyiz.

Motoron Rider Academy İle Pist Eğitimindeydik! 3. İçerik Fotoğrafı

M.: Bundan sonra Motoron Rider Academy’nin eğitimlerine tekrar katılmayı düşünür müsünüz?

C.Ö.: Kesinlikle, devamı gelecek. Bu eğitimler her tekrarlandığında buradayım.

Profesyonel yarışçılara koçluk yapan tecrübeli Eğitmen Armin Scherdan tarafından Motoron Rider Academy bünyesinde eğitim alma şansına sahip olan Honda Motosiklet Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok ile pistteki motor sesleri eşliğinde farklı bir atmosferde keyifli bir röportaj yaşamış olduk.Unutmayın Motoron Rider Academy ve Honda Motosiklet’in işbirliği ile Honda’nın efsanevi modeli CBR1000RR pist sürüş eğitimine açıldı. Profesyonel Eğitmenlerle, pist deneyimini yaşayacağınız eğitimler hakkında detaylı bilgiler için http://www.motoron.com.tr/ ve http://www.dmyayincilik.com/ dan bilgi edinebilir ya da Didem Tüfekçi ile iletişime geçebilirsiniz. (didem.tufekci@motoron.com.tr)

YORUMLAR