Motorumu Götüreceğim Servise Nasıl Karar Verebilirim?

Bakım Onarım Yazar: Vedat Kürşün

Motorumu Götüreceğim Servise Nasıl Karar Verebilirim?

Motosikleti her motorcunun en kıymetli parçalarındandır. Ancak tüm faniler gibi motorunuz da bakım için servise gitmek zorunda. Bu konuda ülkemizde oturmuş bir standart olmasa da canınızın sıkılmaması ve paranızın karşılığını alabilmeniz için size yardımcı olacak bazı ipuçları verebiliriz.

Garanti

 İlk önemli faktör motorunuzun garantisinin olup olmadığı. Gerçi yeni kanunlara göre “yetkili servis” kavramı ortadan kalkıyor ve motorunuzu “Ustalık Belgesi” olan her hangi bir servise götürmeniz mümkün ama başınızın ağrımaması ve bakım kitapçığını imzalatabilmeniz için garantiniz süresince yetkili servise gitmenizde fayda var.

 

Motoru Tanımak

 Motosikletinizi tanıyın. Çoğu kullanıcının ihmal ettiği en önemli şey kullanım kılavuzunu okumak oluyor. Kılavuzu baştan sona okuyun. Sizinkisiyle aynı modeli kullanan insanların tecrübelerine kulak verin. Yerli ve yabancı forumlarda (özellikle marka-model odaklılarda) dolaşarak motorun kronik sorunlarını, kuvvetli-zayıf yönlerini ve genel şikâyetleri öğrenin.

 

Servis Kitapçığı

 İnternet ortamında çoğu motosikletin yetkili servis kitapçıklarını bulmak mümkün. Bunun dışında özellikle Avrupa’da her marka motosikletin bakım kitapçıkları yayınlanıyor. Modern motosikletlerin neredeyse hepsinde 1.000-5.000-10.000-20.000 bakımları vardır. Bu tarz standart bakımlarda servislerin hangi parçaları değiştirdiğini ve neleri kontrol ettiğini öğrenin. Böylece motorunuzu servise götürdüğünüzde ustanın ne yapması gerektiği hakkında bir fikriniz olur.

 

Açık Konuşun

 Hakkını aramaktan ve çekincelerinizi dile getirmekten korkmayın. Motosikletinize verdiğiniz değeri ve serviste neler yapılacağı ile ilgili bilginizin olduğunu açıkça ifade edin. Karşınızdaki kişi motosikletinize kıymet verdiğinizi ve yapacağı işi dikkatli bir gözle inceleyeceğinizi bilsin.

 

Fiyat Alın

 Yaptıracağınız işlemle ilgili olarak mevcut servislerden birkaç tanesini arayıp fiyat alın ve işlemlerle, parçalarla ilgili soru sorun. Herhangi bir serviste size söylenen fiyatın yerinde olup olmadığı hakkında bilginiz olmuş olur.

 

Arkadaşınızı Götürün

  İlk defa servise gittiğinizde, teknik bilgisine güvendiğiniz arkadaşınız varsa yanınızda götürerek ustanın söylediği şeyler hakkında size fikir vermesini veya bakım sonrasında yapılan işlerin yerinde olup olmadığını kontrol etmek konusunda yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Yazılı Belge


İşlem sonrasında servisten yaptığı işlemlerin ve ücretlerin bir dökümünü isteyerek ilerleyen zamanlarda elinizde kanıt veya başvuru kaynağı olmasını sağlamanız avantajınıza olacaktır.

YORUMLAR