Motosiklet Hırsızlığına Karşı Araç Takip Sİstemleri

Sektörel Yazar: Alişan Fidan

Motosiklet Hırsızlığına Karşı Araç Takip Sİstemleri

Özellikle son zamanlarda artan motosiklet hırsızlıkları kullanıcıların baş belası olmuş durumda. Aydın Motor yetkilileri de duruma kendi çabaları ile el atmışlar.

Motosiklet sektörünün büyümesi ile hırsızlık vakaları sayısı doğru orantıda yükseliyor. Hal böyle olunca uzun emekler verilerek sahibi olduğunuz bir şeyi koruma içgüdüsü ile hareket ediyorsunuz. Disk kilitleri, zincirler, kapalı otoparklar derken iş iyice büyüdü. Motosiklet kullanıcıları bilirler ki motosikletleri gözlerinin önünde olmadığı her an akılları motosikletlerinde kalır. GPS üzerinden çalışan takip sistemleri sayesinde uzakta olsanız dahi motosikletiniz nerede ne yapıyor her şeyden haberdar olabilirsiniz.

Biz de bunlardan bir tanesini test edelim dedik. Gerek ufak boyutları gerekse de fiyat/ performans oranı bizi bir ürüne yöneltti. Hero’dan test için aldığımız motosiklete bu sistemi taktıralım diye düşündük. Aydın Motor’a gelerek hem montajı hallettik hem de sistemi Türkiye’ye getiren Kemal Bey ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

Motoron: Sistem ne şekilde çalışıyor?

Kemal Özer: Bunun içerisinde bir adet GSM bir de GPS uydu alıcısı modülü var. GPS modülü uydudan koordinat bilgilerini alarak GSM telefon şebekesi üzerinden de akıllı telefon uygulamanıza bilgileri gönderiyor. Telefonunuza yüklediğiniz uygulamamız sayesinde tüm bilgileri harita üzerinde görebiliyorsunuz. Tüm bu bilgileri sistem üzerinden hem anlık olarak hem de sistemde daha önceki günlerde yapılmış hareketleri takip edebilirsiniz. Bu arada bu arşiv tam 1 yıl boyunca yaptığınız her hareketi kaydediyor. Yani bugün yaptığınız bir hareketi ertesi yıl aynı güne kadar izleyebilirsiniz.

Motosiklet Hırsızlığına Karşı Araç Takip Sİstemleri  1. İçerik Fotoğrafı


M: Geçmiş hareketleri görmek iyi bir durum. Diğer sistemlerden farkı ne?

K.Ö.: Özellik olarak tamamen aynı şeyleri içermesine rağmen cihazın çok küçük bir boyutta olması ve bu sayede motosiklet içinde çok ufak yerlere girebiliyor. Böylece elektriği gizli yollardan alarak bir hırsızlık durumunda çalan kişilerin takip cihazını eliyle koymuş gibi bulmaları ihtimalini ortadan kaldırıyoruz. Ayrıca görsel olarak motosikletin herhangi bir parçası gibi durmasına uğraştık. Diğer bazı ürünlerin üzerinde kocaman GPS yazan ışık var yani bunu gören insanın onun bir takip cihazı olduğunu anlaması fazla uzun sürmez diye düşünüyorum. Bizim ürünümüz bu konuda da kendini öne çıkarıyor.


M: Bu takip verilerimizi nereden kontrol edeceğiz?

Verileri hem bilgisayar hem de akıllı telefonunuza yükleyebileceğiniz uygulamamız üzerinden takip edebilirsiniz. Her cihazın kendine ait bir IMEI kodu bulunuyor ve sisteme bu kodla veya size tanımlayacağımız kullanıcı adınız ile giriş yapıyorsunuz. Birden fazla motosikletiniz var ise yine hepsini aynı kullanıcı adı altına tanımlayarak kullanım kolaylığı sağlıyoruz. Bu uygulamamız hem ANDROID hem de IOS uygulama marketinde mevcut.


Motosiklet Hırsızlığına Karşı Araç Takip Sİstemleri  2. İçerik Fotoğrafı


M: Cihazın kaydettiği veriler neler? Yani sadece gittiğim yerleri mi görüyorum?

K.Ö.: Hayır sadece bu değil. Uygulama veya internet sitesi üzerinden cihaza bir güvenli bölge tanımlayarak bunun dışına çıktığında size mesaj atmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu bence çok önemli bir özellik. Örneğin; evinizin etrafını güvenli bölge olarak tanımladınız. Yani diyelim ki gece bir çalınma durumu olduğunda daha bölgeden çıkar çıkmaz size mesaj gelir ise sabah uyandığınızda motor yok acaba nerede diye bakmak yerine olaya hemen güvenlik güçleri ile müdahale edebilirsiniz. Hırsızlar daha motosiklet üzerinde ne olduğunu anlayamadan müdahale etmek işleri çok daha hızlandırabilir. Ayrıca normal kullanımda nerede durmuşsunuz, kaç km hız ile gidilmiş, toplam yapılan km bilgisi, hız limitleri nerelerde aşılmış ve gittiğiniz tam rota gibi şeyleri de okuyabiliyorsunuz.


M: Şimdi bunlar çok güzel şeyler ancak cihazın son kullanıcıya maliyetleri neler?

K.Ö.: Cihazı cep telefonu alır gibi satın alıyorsunuz. Tek seferlik bir ücret söz konusu. İsterseniz içindeki SIM kartı size biz tedarik ediyoruz. Fakat SIM kartı bizden alırsanız yıllık 60TL gibi bir iletişim ücreti var. Bunu siz alsanız da aşağı yukarı fiyatlar bu yönde olacaktır. Cihazın tek seferlik ücreti ise şu an için 350TL. Cihazı yeni motosiklet aldığınızda eski motosikletinizden sökerek kullanıma devam edebilirsiniz. Yani ömürlük bir durum söz konusu. Ayrıca ömür demişken iki yıl garanti altında olduğunu da belirtelim.


Motosiklet Hırsızlığına Karşı Araç Takip Sİstemleri  3. İçerik Fotoğrafı

Biz test yapma amaçlı taktığımızdan gizleme yapmaya gerek duymadık


M: Okuyucularımıza direkt olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

K.Ö.: Şimdi oldu da bir çalınma durumu ile karşılaştığınızda durumdan bir dakika sonra haberdar olmak ile bir gün sonra haberdar olmak arasında ölümcül bir fark var. Ayrıca motosikletin nerede olduğunu bilmediğinizde samanlıkta iğne aramaktan farksız bir durum ortaya çıkıyor. Bu gerçekleri elimize aldığımız zaman cihazın faydası yadsınamaz durumda. Ayrıca arkadaşınıza motosikleti emanet verdiğinizde nerede ne yapıyor görerek içinizi rahatlatabilirsiniz. Allah göstermesin böyle bir durum başınıza geldiğinde “Ah Keşke!” demek yerine sistemi taktırmanızı bir üretici değil bir motosiklet kullanıcısı olarak öneriyorum.


IXIL Egzoz Çözümleri

Ixil’in motosiklet egzozları kulağa hoş gelen egzoz sesi ve performans isteyenler için üretilmiş. Kulağa hitap eden bir tınıya sahip olması için özellikle titanyum kullanılmış. Karbonfiber kullanılan egzoz uçları ise hafifliğin en üst seviyeye çıktığı modeller olmuş.

Her model için özel olarak çalışan IXIL mühendisleri, bir çok egzoz geliştirmişler. Bir çok motosiklet tarzına göre de değişiklikler bile yapılmış. Gözümüze çarpan modelleri sizlerle paylaşmak istedik.


IXIL RC2

Yamaha XSR 700 için üretilen bu egzozu özellikle Scrambler ve Cafe Racer tarzını seven kullanıcıların çok seveceğine inanıyoruz. Görüntüsü itibari ile de XSR 700’ün klasik havasına oturmuş.

Motosiklet Hırsızlığına Karşı Araç Takip Sİstemleri  4. İçerik Fotoğrafı


HEXOVAL XTREM CARBONO

IXIL’in en çok satan modellerinden biri. Bir çok motosiklete uyuyor ve karbonfiber, siyah ve metal rengi mevcut. Karbonfiberli modelini görüntüsünden ve hafifliğinden dolayı ekstra olarak sevdiğimizi belirtmek isteriz. Ayrıca sadece tüp olarak değil full sistem olarakta satın alabilirsiniz.

Motosiklet Hırsızlığına Karşı Araç Takip Sİstemleri  5. İçerik Fotoğrafı


IXIL L3XB

Paslanmaz çelikten üretilen bu egzoz inceuzun yapısı ile öne çıkıyor. Büyük tüp şeklinde olan modelleri sevmeyen kullanıcıların hedeflendiği bize verilen bilgiler arasında.

Motosiklet Hırsızlığına Karşı Araç Takip Sİstemleri  6. İçerik Fotoğrafı

IXIL X55

Üçgen yapısı ile modern motosikletlerin agresif tasarım anlayışına uygun olarak üretilmiş bir model. Ayrıca örnek fotoğrafta olduğu gibi fabrika çıkışı egzozlara benzediği için kullanıcıların bir çoğundan övgü topladı. Abartılı tasarıma sahip olmaması bana göre de artı bir puan.


Motosiklet Hırsızlığına Karşı Araç Takip Sİstemleri  7. İçerik Fotoğrafı

 IXIL’in Resmi Türkiye Distribütörü Aydın Motor’dur.                     

YORUMLAR