in

Motosiklet İçin En Güzel Hediye!

Birkaç sene önce yolum İspanya Jerez’e düşmüştü. Orada FIM Dünya Kongresi yapılacak, motosikletin efsaneleri ile tanışacaktım. Nitekim öyle oldu. Yaşı 11 olan en küçük şampiyondan başlayıp, 70’lerine dayanan müthiş işler başarmış motor kullanıcılarını yakından görmek ve tanımak bana müthiş bir heyecan vermişti.

Bazen böyle yerlere giderken evdeki hesap çarşıya uymaz. Uçak yolculukları size istediğiniz gün ve saati garanti etmeyebilir. Bu yüzden böylesi durumlarda çoğu kez zamanın akışına bırakmak fena bir yol değildir. Şöyle bir uçuş olmuştu: Ankara, Amsterdam, Amsterdam Madrid; Madrid’te bir gece konaklama ve sabahında Jerez’e hareket… Aslında kuş uçuşu bir bilet bulabilseydim hem daha kısa sürede varabilecek hem de daha az ücret ödeyecektim.

Burada küçük bir detay var, kurallar veya koşullar şimdi değişti mi bilmiyorum, o seyahatin uçuş programını FIM yapmış, parasını ben ödemiştim. Bu yüzden süresi uzun olan bir gidiş geliş için epeyce zamanım gitmişti. Motosiklet için daha çok şeyler yapmak uğruna lütfen bunu bir serzeniş olarak algılamayın!

Motosiklet için daha çok işler yapmalıyız. Tanıtımından tutun, yeni yeteneklerin seçimi, herkes için motosiklet, sürücülerin sağlık kontrolleri, onların kondisyonel düzeyleri, antrenman programları, beslenme ve ergojenik yardımcı kullanımına varıncaya kadar durmadan çalışmalıyız.

Pist konusunda girmek istemiyorum. Var olan pistler yanında yenilerinin yapımı hızlanmalı ama bunlar yapılırken uluslararası standartlar harfiyen yerine getirilmelidir. Ama en önemlisi yaptıktan sonra âtıl hale gelmesi mutlaka önlenmelidir!

Ve şimdi, motosiklet için en güzel hediye ne olabilir sorusuna cevap arayalım: Birisi size yeni bir motosiklet alabilir mi? Zor, çünkü motosikleti bizzat kullanıcısı alır. Diyelim yeni bir kask, mont ya da eldiven? Termal bir içlik, yeni bir bot? Hayır bilemediniz. Hiçbirisi değil…

Çok yeni tanıştığım bir arkadaşım aslında antika otomobil meraklısı… O alanda birçok aktiviteye katılmış. Ama kader bizi eskrimde karşılaştırdı. Yaptığı işi öğrendiğimde, hani şu yukarıdaki seyahatten bahsetmiştim ya, o uçuşun gidiş kısmında yan yana olduğumuz İspanyol’dan ona söz ettim. Onun arkadaşı çıkmaz mı?

Benim ilgimi çeken asıl konu, o İspanyol’un Uzakdoğu’da motosiklet lastikleri alanındaki yeni girişimleri idi. Motosikletin lastiğinden başlayan arkadaşlığımız şimdi yine aynı sektörde çalışan bir başka arkadaşla devam edecek görünüyor. Peki bu arkadaş neye meraklı? Motosiklete… Nasıl başlayacak? Kime söyleyecek? Tabii ki eşine…

Ve şimdi sıkı durun: Arkadaşımın eşi, ona motosiklet için bence en güzel hediyeyi veriyor. Reklam olur diye düşünmeyin, hizmet ediyorsa da reklam olsun, “Honda’dan Motosiklet Eğitimi” satın alıyor ve bunu arkadaşıma veriyor. “Motosiklet al ama eğitimli olarak kullan” diye…

Birlikte olduğumuz toplantı esnasında öğrendiğim bu haber beni çok etkiledi. Gerçekten motosiklet için verilebilecek en güzel hediyelerden birisi eğitim olsa gerek… Bu aileyi kutluyorum. Darısı her ailenin başına…

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bir Motosikletçinin Kuralları Nasıl Olmalı?

Motoron Dergisi Şubat 2018 Sayısı, Sayı 151

REKLAM