in

Motosiklet ile Düzce Yaylaları, Gölleri ve Şelaleleri Gezisi

Yazar: Erkin Yeşil&Kaan Öztürk

Düzce Ovası’nı çevreleyen Elmacık Dağları ve yaylaların hepsi motosiklet için harika rotalar barındırıyor. İlk kez Düzce’ye gelenleri bu yollar ve manzalar büyülüyor.

Türkiye’de yaylaları dolaşmak deyince insanın aklına hemen Doğu Karadeniz seyahati geliyor. Oysa o kadar uzaklara gitmeden de bu güzelliklere ulaşmak mümkün. İstanbul ve Ankara’nın yanı başındaki Düzce yaylaları, gölleri, şelaleleri ile ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

 

Bolu ve civarındaki doğal güzelliklerden bahsedilince de Yedigöller ve Abant dışında adı geçen geçen yer olmuyor. Oysa Bolu ve Düzce’nin şelaleler ile süslenmiş yaylaları da ilk kez gelenleri, neden daha önce buraları atlamışım dedirtecek kadar büyüleyici. Düzce Ovası’nı çevreleyen Elmacık Dağları ve yaylaların hepsi motosiklet, bisiklet ve doğa yürüyüşçüleri için harika rotalar barındırıyor. Aynı zamanda birçok su kaynağı bulunduran bu bölge tam bir kamp cenneti… Hatta Doğu Karadeniz’in artık popüler olmuş, Arap akınına uğramış bazı yaylalarından çok daha bakir, konaklama daha ucuz. Ayrıca Doğu Karadeniz’e göre yaylaların daha alçak olması ve daha az yağış alması da ulaşım kolaylığı sağlıyor. Düzce son yıllarda kendi güzelliğini ve eko-turizm potansiyelini keşfetti. Belki de kendini tanıtabilmeye yeni başladı demeliyim. İlk başlarda doğa yürüyüşü yapanlar ile kamp meraklıları bu bölgeye geliyordu. Artık hem rafting, hem de motor sporları meraklıları da Düzce adını daha sık duymaya, buralara gelmeye başladı.

 

 

Motosiklet ile Düzce Yaylaları, Gölleri ve Şelaleleri Gezisi 1. İçerik Fotoğrafı

Motosiklet ile Düzce Yaylaları, Gölleri ve Şelaleleri Gezisi 2. İçerik Fotoğrafı

 

KARDÜZ YAYLASI

Elmacık Dağları üzerindeki Kardüz Yaylası 1.830 metre rakımlı, Düzce’nin en yüksek noktası ve bu bölgenin en bilinen yaylası. İçme suyu ve tuvaleti de bulunan yayla, kamp yapmak için oldukça uygun. Fakat konaklamak için pansiyon filan yok. Yaylaya ulaşım da çok zor değil. Gölyaka ilçesinden ulaşılan yayla yolu son kısımları hariç asfalt. Gölyaka’dan 28 km yol alarak ulaşılan yaylaya Gölyaka merkezden itibaren tabelaları takip edip gidilebiliyor. Yayla yolu boyunca göknar, kayın, ıhlamur, çınar, gürgen ve ceviz ağaçları yol boyunca eşlik ediyor. Kardüz Yaylası öncesi Yanık Yaylası’na ulaşıyorsunuz. Aslında Kardüz Yaylası’na dar patikalardan çıkan orman yolları da var ama sakın gps olmadan denemeyin, çok fena kaybolursunuz. Biz test ettik, kaybolduk! Kardüz dışında Düzce›de Topuk, Eğrelti, Sakarca, Sinekli, Çiçekli, Koca, Şehirli, Torkul, Odayeri, Derinoba, Sırık, Sırıkyanı, Derebalık, Hira, Pürenli, Balıklı, Kelik, Kütüklü, Sakarca, Oflu, Eğrelti, Yanık, Abaza Yaylaları da bulunuyor. Bu yaylalar içinde Sinekli’ye giden yolu ve Sinekli’den Bolu Abant Gölü’ne inmeyi herkese tavsiye ederim. Yolun çoğunun toprak olduğunu söylemeliyim ve enduro motosikletiniz yoksa hemen almanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

Motosiklet ile Düzce Yaylaları, Gölleri ve Şelaleleri Gezisi 3. İçerik Fotoğrafı

 

 

MELEN ÇAYI

Efteni Gölü›nden doğup Karadeniz›e dökülen Büyük Melen Çayı hem İstanbul›a içme suyu hem de adrenalin tutkunlarına rafting imkanı sağlıyor. Cumayeri Dokuzdeğirmen Köyü›nden itibaren 13 km boyunca rafting güzergahı bulunuyor. Küçük Melen ise, Yığılca ilçesi dağlarından doğarak 63 km sonra Efteni Gölü›ne ulaşıyor.

 

 

Motosiklet ile Düzce Yaylaları, Gölleri ve Şelaleleri Gezisi 4. İçerik Fotoğrafı

 

SAMANDERE VE GÜZELDERE ŞELALELERİ

Düzce merkeze 25 km uzaklıktaki Samandere Şelalesi, Türkiye’nin ilk tabiat anıtı olarak tescil edilmiş. Şelale ve çevresi zengin bitki örtüsüne sahip olmasının yanı sıra anıt ağaçları, çağlayan ve cadı kazanı gibi ilginç doğal özellikleri barındırıyor. Cadı kazanının yanındaki “Anıt Ağaç” niteliğindeki koruma altındaki 800 yaşındaki porsuk ağacı 15 metre boy, 110 santim çapı ile bölgedeki ormanlarda bulunan ağaçların en büyüğü. Şelaleye ulaşım Beyköy üzerinden sağlanıyor ve yolu tamamen asfalt. Güzeldere Şelalesi ise Gölyaka›ya 10 km uzaklıkta Bıçkı Deresi üzerinde 120 metre  yükseklikteki kayaların üzerinden dökülür. Orman içi dinlenme yeri olarak işletilen Güzeldere Şelalesi aynı zamanda günübirlik piknik için gelenleri de ağırlıyor.

 

 

Motosiklet ile Düzce Yaylaları, Gölleri ve Şelaleleri Gezisi 5. İçerik Fotoğrafı    Motosiklet ile Düzce Yaylaları, Gölleri ve Şelaleleri Gezisi 6. İçerik Fotoğrafı

YIĞILCA

Yedigöller Milli Parkı’na 35 km uzaklıktaki Yığılca; Saklıkent, Yoğunpelit Şelaleleri, Sarıkaya ve Gökçeağaç Mağaraları gibi birçok güzelliğe sahip. Yedigöller’e Yığılca üzerinden gidilirse yol üzerinde hem nefis manzaralı yollardan hem de şirin köylerden geçiliyor. Deniz isteyenlere de Akçakoca Düzce’nin denizle buluştuğu Akçakoca, Karadeniz’in en güzel yeri diyemem ama Düzcelilerin yazın kaçış noktası konumunda. Akçakoca’da benim ilgimi çeken yer; şehir merkezinden çok Edilli sahili ve buradaki kamp alanları. Özellikle de çok az kişinin bildiği Deniz Kamp benim için kafa dinleme yeri. Gerçi bizde hafta sonları kamp alanları bile piknikçi yerine dönüşüyor bir anda ama olsun. Akçakoca ve Deniz Kamp hakkında daha fazla bilgiyi www. yoldancik.com’da bulabilirsiniz.

 

Motosiklet ile Düzce Yaylaları, Gölleri ve Şelaleleri Gezisi 7. İçerik Fotoğrafı

 

 

NEREDE KAMP YAPILIR?

Pürenli Yaylası kamp yapmak için ilk tercihiniz olsun. Eğer bir kamping isterseniz Şimşirlik Kamp Alanı çok keyifli. Yerin sahibesi belgesel yönetmeni Sezgin Türk, yaşadığı yerin doğasını bozacak hiçbir şey yapmamış. Samandere Şelalesi yolu üzerindeki kamp alanını herkese tavsiye ediyoruz. Zaten 3-4-5 Haziran 2016 tarihlerinde YoldanÇık Kampı’nı Düzce›de yapacağız. Daha fazla fotoğraf için Instagram/Yoldancik’ a bekleriz.

 

Motosiklet ile Düzce Yaylaları, Gölleri ve Şelaleleri Gezisi 8. İçerik Fotoğrafı

 

 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

5 Gezginin Anadolu Turu

Spor Commuter HeroT-Sports’u 3000 Km Boyunca Çok Zorladık!

REKLAM