in

Motosiklet Kullanıcıları,Trafik Kurallarında Daha Bilgili

Yazar: Ahmet TEZCAN

Yapılan bir anket sonucunda motosiklet kullanıcılarının, otomobil kullananlara kıyasla trafik kuralları konusunda daha bilgili oldukları kaydedildi. Detaylar için okumaya devam edin…

Yapılan bir anket, trafik kuralları konusunda motosiklet kullanıcıları, otomobil kullananlara göre daha bilgili olduğunu onayladı ki birçok motosikletçi zaten bundan şüphe duymamakta.

 

Otomobil sürücülerinden ve motosiklet kullanıcıları resmi bir teorik testi baz alan bir kısa sınavı tamamlamaları istendi ve motosiklet kullanıcıları daha büyük oranda sınavı geçtikleri sonucuna ulaşıldı.

 

Motosiklet Kullanıcıları,Trafik Kurallarında Daha Bilgili 1. İçerik Fotoğrafı

Otomobil sürücülerinin %16’sı sınavdan kalırken, motosiklet kullanıcıları sadece %6’sı sınavı geçemedi.

 

1,358 motosiklet kullanıcısı ve 1,456 otomobil sürücüsünün katıldığı ve 8 farklı trafik işaretinin gösterildiği ankette, %67 oranla işaretleri tanıyan otomobil sürücülerine kıyasla motosiklet sürücüleri %83 oranında trafik ışıklarını daha iyi tanıdıkları kaydedildi.

Motosiklet Kullanıcıları,Trafik Kurallarında Daha Bilgili 2. İçerik Fotoğrafı

Ayrıca otomobil sürücüleri motosiklet kullanıcılarına karşı tehlike bilincinden de yoksunlardı. Çoktan seçmeli testte birkaç trafik işareti sunuldu ve yavaş seyreden bir motosikleti sollarken hangisinin daha çok dikkate alınması gerektiği soruldu. Yukarıda fotoğrafı gösterilen trafik işaretini otomobil sürücülerinin sadece %34’ü tanırken, motosiklet sürücülerine sorulduğunda %89’u bu işareti doğru anladı.

Motosiklet Kullanıcıları,Trafik Kurallarında Daha Bilgili 3. İçerik Fotoğrafı

Rüzgarlı bir günde bir motosiklet kullanıcısı sollarken neden daha çok mesafe bırakmak gerektiği hakkında 10 otomobil sürücünün 4’ünün bilgisi yoktu. Motosiklet kullanıcıları ise %95’inin konuya hakim olduğu görüldü.

 

Anket, hem motosiklet hem de otomobil kullanan sürücülere özel bir otomobil poliçesi sunan ve temelde motosiklet kullanmayan sürücülere nazaran, yolları çok yönlü sürücüler için daha güvenli hale getiren bir sigorta firması tarafından yapıldı. Motosiklet sigortalamadan sorumlu Carole Nash, motosiklet kullanıcılarına otomobil sigortalarında indirim yapılabileceğini garanti ediyor.

 

Carol Nash’in pazarlama başkanı Rebecca Donohue: “Motosiklet kullanıcıları testte daha başarılıydılar çünkü her zaman trafik kuralları konusunda fikirleri olmak zorunda.”

 

“Ama daha önemli olan şey: bu çalışma, otomobil sürücülerinin büyük bir bölümünün motosiklet kullanıcılarının bulunduğu belli günlük yol durumlarını nasıl yorumlayacaklarını ve nasıl hareket edeceklerini bilmediklerini ortaya çıkardı – inandığımız bir şey en kısa sürede ele alınmalı.”

 

Motosiklet Endüstrisi Derneği ise ayrı ayrı olmak yerine motosiklet kullanıcıları ve sürücüler için tek bir teori testi yapılması gerektiğini söylüyor.

 

Grubun eğitmen yöneticisi Karen Cole: “Birçok motosiklet kullanıcısı aynı zamanda otomobil de kullanıyor ve bu anket, yolları farklı taşıma şekilleriyle deneyimlemenin sürücüyü daha güvenli hale getirdiğini gösteriyor. Ayrıca sürücülere ve motosiklet kullanıcılarına tek bir teori testi için yaptığımız çağrıyı destekliyor” dedi.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Şeritler Arasında Sürme Hakkındaki Araştırma Sonuçlandı

Bir Motosiklet Ne Kadar Yatırılabilir?

REKLAM