Motosiklet Uzunluk Yarışı

Çeşitli Yazar: Pervin Ozulu

Motosiklet Uzunluk Yarışı

Guinnes rekorlar kitabına bakılırsa bu dünyanın en uzun motosikletiymiş.

9 m. uzunluğundaki bu değişik tasarlanmış sarı metallerden yapılan motor Rus yapımı "Ural" motosikletine ait.  Tasarımcısı Rusya daki Tver kentinde yaşayan Oleg Rogov’dır.

 

Orta kısmı sağlam metallerin kaynak yapılarak birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmış.


Ayrıca bu kısım takılıp çıkartılabilir 3 kısımdan oluştuğu için rahatlıkla 3 metreye kadar kısaltılabilir.


Motosiklet 16 kişi taşıyabilecek kapasitede ayarlanmış. Aralık 2005 te rekorlar kitabına kaydedilmiştir.


Bazı Bilgiler :

Ağırlık: 550 Kg.
Uzunluk: 9570 mm
Depo: 14 l.
Motor: Ural M67-36
Dönüş çapı: 12-20 mMotosiklet Uzunluk Yarışı 1. İçerik FotoğrafıBaşka uzun bir motosiklet de bir İngiliz su tesisatçısına ait. Kendi imkânları ile imal ettiği 22 metre uzunluğa sahip, iddiasına göre dünyanın en uzun motosikleti olarak tanımladığı ilginç çalışmasını Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na yazdırabilmek için çoktan resmi başvuruda bulunmuş. Motosiklet Uzunluk Yarışı 2. İçerik FotoğrafıScooter tipi motosiklet, 125cc motor hacmine sahip bir scooter’ın hurdası ve birkaç ekstra parçanın alüminyum uzatma levhalarıyla birleştirilmesi sonucu ortaya çıkmış. Bunla beraber, 25 oturma kapasitesi bulunuyor; fakat şasi yeterince sağlam olamadığı için sadece kendisi kullanabiliyor.Motosiklet Uzunluk Yarışı 3. İçerik FotoğrafıYeşil metallerden yapılmış diğer uzun motosiklet 29 yaşındaki Colin Furze’ye ait.


Saatte 30km hız yapabilen 14 metrelik motosikletini tamamlayabilmek için iki ay uğraşmış. İki 50cc'lik Honda Sky mini motosiklet kullanarak alüminyum parçalarıyla onları uzattı.

 

Motosikletin son hâlinin uzunluğu 14.03 metre ve bir önceki rekor olan 9.6 metrelik motosikleti geçiyor. Rekor kitaplarına girebilmek için Bay Furze motosikletini 100 metre boyunca sürmesi gerekiyor. Motosiklet Uzunluk Yarışı 4. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR