Motosiklet ve Yarış...

Yavuz Taşkıran

Motosiklet ve Yarış...

Koşulları iyi olmayan pistlerde yalnızca yarış yaparak motosiklet sporu gelişebilir mi? Bu soruya doğru cevaplar verebilmek için epeyce uğraşmak gerekebilir.

Yavuz Taşkıran

Motoron Dergisi Yazarı

Bu durum yalnızca pist yarışları değil, enduro, süpermoto ve motokros için de geçerlidir. Bir sporda performans artışı o spora ilişkin doğru, düzenli ve disiplinli antrenmanlarla mümkün olabilir. Beslenme, teknik donanım, malzeme, yarış takvimi, biyoritm yanında yarış ve antrenman koşulları bu performansın şekillenmesinde en önemli faktörler olarak yer alır.

 

Bunları optimal düzeye taşımak bizi başarıya biraz daha yakınlaştırır. Ama tam bu noktada yarış takvimi de işin rengini değiştirebilir. Her kategorideki yarışların takvimi en az bir yıl öncesinden belirlenmiş olmalıdır. Bir sezon, hazırlık, yarış ve geçiş denilen periyotlardan oluşur. Geçiş dönemi süresi yaklaşık dört haftalık zaman dilimine sahiptir ve genellikle tatil ve egzersiz birlikteliğinde geçirilmelidir.

 

Hazırlık dediğimiz periyot minimal 3 aylık bir süredir. Bu periyodun başlangıcında anatomik adaptasyonun geliştirilmesi ve aerobik dayanıklılık içerikli egzersizler kullanılmalıdır. Çeşitli dayanıklılık koşuları, fartlek, dakika koşuları ile kalp, dolaşım, solunum ve kas sistemlerinin birbirleri ile uyumlu şekilde gelişmesi sağlanmalıdır.

 

Hazırlık periyodunda genelde bütün motorsal özelliklerin ciddi biçimde geliştirilmesi amaçlanmalıdır. Antrenman teorisi açısında bir organizmanın kuvvet ve süratinin iyileştirilmesi için önce dayanıklılığın optimal düzeye getirilmesi gereklidir. Kassal gelişim için hipertrofi istenir. Bunlar sezon öncesi yapılması gereken işlerdir.

 

Ama yarış periyoduna gelince işler değişiyor. Hangi pistte yarışacaksanız o pistte ya da o pistin koşullarına en uygun yerlerde antrenman yapmalısınız. Bugünkü koşullarda antrenman koşulları yarış ortamına uygun değildir. Cuma antrenman, Cumartesi sıralama, Pazar yarış sistemi yanlıştır. Bunun hızlı bir şekilde değişmesi gereklidir.

 

Var olan pistlerde daha çok antrenman yapma şansı ve hakkı yaratılmalıdır. Eğer bu yapılmazsa motosiklet sporlarımız gelişmez. Yapılması gereken iş, kulüpler, federasyon ve yarışmacılarımızın var olan sistemi değiştirmek üzerine bir araya gelmeleridir. Yakın zamanda bu konuda gelişmelerin yaşanacağına inanıyorum. Herkes dersine çalışsın!

YORUMLAR