Motosiklet Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yedi Yolu!

Çeşitli Yazar: Özlem Köseoğlu

Motosiklet Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yedi Yolu!

Motosikletimizin yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltmanın birkaç ipucuna gelin beraberce bir göz atalım.

Bir motosiklette yakıt tüketimi tasarrufunun nasıl sağladığını öğrenmek, aracınızın yarattığı esas maliyetlerden birisini azaltmanıza ve dahası seçtiğiniz ulaşım şeklinin çevresel etkilerini hafifletmenize de yardımcı olacaktır. Bilindiği gibi pürüzsüz, kontrollü sürüş ve düzenli motosiklet bakımı yapmak, sınırlı yakıt tüketimi sağlamanın temel prensiplerindendir. Diğer ipuçlarına genel bir bakış atalım.


Motosiklet Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yedi Yolu!  1. İçerik Fotoğrafı

 

1- Motosiklet yakıt tüketimini azaltmanın en temel prensiplerinden birisi, elektronik enjeksiyon öncesi eski teknolojide, jiklenin bağlı olmadığından emin olmaktır. Sistem çalışması, aracı soğukken olduğu gibi olumsuz şartlarda başlatır. Fakat motosiklet yürümeye başladığında hemen kapatılmalıdır. Aksi halde, yakıt tüketiminde gereksiz ve kayda değer bir şekilde artış olacaktır. Tabii ki artık jikle, elektronik enjeksiyon üzerinde bir sistem ile beyinle beraber çalıştığından, manuel bir müdahale söz konusu değildir. (Fakat söylemeden geçmeyelim; özellikle kış aylarında soğuk havalarda motorun azıcık çalışmasını beklememiz, jiklenin kendine ayar çektiğini gösterir. İlk yüksek olarak başlayan ses bekledikçe normale döner, burada yakıt tüketiminden öte soğuklarda motorun ısınması için biraz beklemek herkesin bildiği üzere mantıklı olacaktır.)

 

Yakıt tüketiminde ani ve belirgin bir artış fark ederseniz, motosikletinizin neden bu kadar çok yaktığına bir bakmanız faydalı olacaktır.

 

2- Motosikletinizin hava filtresi seçimi, motorun yakıt tüketimini azaltmak için ikinci adımdır. Günlük kullanım ile bu filtre kirlenir fakat tozlu ve kumlu arazide kullanımda daha da kirlenmektedir. Bu yüzden, yakıt için fazla masraf yapmak istemiyorsanız, hava filtresini temizlemek ve gerektiğinde yenisiyle değiştirmek motorunuzun bakımı için gereken birinci derecede önemli husustur.


Motosiklet Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yedi Yolu!  2. İçerik Fotoğrafı

 

3- Yakıt tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olacak ve yapmanız gereken diğer iki bakım görevlerinden biri, her zaman kullandığınız modelin üreticisi tarafından tavsiye edilen buji kullanmanızdır. Genellikle araçların yaptığı teklemeler, artış gösteren yakıt sarfiyatı, geç hızlanma bujiden kaynaklanan sorunlar olabildiğinden bujilerin bakımı ve temizliği oldukça önemlidir. Ayrıca motorun daha fazla yakıt tüketimine sebep olmasını hızlandırmadığını kontrol etmek için ikinci bakım görevi, rölanti devrini ayarlamaktır.


Motosiklet Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yedi Yolu!  3. İçerik Fotoğrafı


4- Güvenli olmasının yanı sıra, pürüzsüz sürüş, motosikletiniz için fazlaca yakıt tüketiminden kaçınmak için iyi bir yardımcıdır. Motosikleti kullanırken, acil durumlar haricinde güçlü fren ya da ani hızlanmaktan kaçınarak sabit bir hız tutturmaya çalışın ve onu sürdürün. Genel olarak aracınızın tüm sistemi, bu şekilde kullandığınız için size teşekkür edecektir.


5- Motosiklet üzerindeyken giydiğiniz kıyafetler de motorunuzun yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olur. Bu sebeple, eğer dar ve fit bir ceket giymek yerine rüzgar alan çuval gibi bol bir ceket giyerseniz, daha fazla dirence neden olacaksınızdır. Bu da yakıt maliyetinde artışa yol açacaktır.


6- Aynı zamanda motosikletinizin lastik basınçlarını da kontrol edip izlemelisiniz, sadece güvenlik nedenlerinden ötürü değil eğer yeterli hava basıncınız olmaz ise bu durum, sürtünmeyi ve motosikletinizin harcayacağı yakıt miktarını arttıracaktır.


Motosiklet Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yedi Yolu!  4. İçerik Fotoğrafı


7- Eğer motosikletiniz vitesli ise, gerekli olduğunda hızınızı azaltmak için motor freni kullanabilirsiniz. Bu şekilde, motosikletinizin yakıt tüketimini azaltırken aynı zamanda da frenleriniz üzerindeki aşınmayı azaltmış olacaksınız.


Güvenli ve az yakıt tüketimli sürüşler dileriz.

YORUMLAR