in

Motosikletimizin Yağını Nasıl Kontrol Edebiliriz?

Başlığa bakarak “Tabii ki servisine götürerek” tercihini yapabilirsiniz, fakat unutmayın motosikletinizin yağ kontrolünü kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Modern motosikletler, bildiğiniz gibi inanılmaz derecede güvenilir bir yapıya sahiptir. Fakat yine de potansiyel olarak tam performans alabilmek için, birkaç detayı kontrol etmeniz gerekir. Motor yağı, asla ihmal etmemeniz gereken bu kalemlerden birisidir. Her şeyin ötesinde, uygun bir yağ kullanmadığınız için, değiştirmesi oldukça pahalı olan motorun hasar görmesini istemezsiniz. Ek olarak bir motorun yağı, en acemi teknisyene bile iç mekaniklerinin durumları hakkında iyi bir bilgi sağlayıcıdır. 
Bir motorun yağ seviyesini kontrol etmek için, kullanıcı el kılavuzuna mutlaka bakın. Kılavuz, üreticinin tavsiyelerini ciddi anlamda incelikleriyle özetleyecektir. Bu işlem, motosikletten motosiklete farklılık gösterse bile izlenecek adımlar genel anlamda yaklaşık olarak örnek bir kalıba sahiptir.
Motosikletlerimizin yağ ölçme şekli, genel anlamda yağ cam göstergeli ya da yağ çubuklu olarak ikiye ayrılabilir. Her tip yağ kontolünde motorun dik olarak durması gerektiğini belirtelim.
Motosikletin yağ kontrolü, en iyi ne zaman yapılabilir? Motor sıcakken mi yoksa soğukken mi kontrol edilmelidir? 
Bir motosikletin yağ seviyesi hakkında en doğru sonucu almak için, motoru ısıtmak ve yağı hareketlendirmek için hızlıca bir tur atmak önerilebilir. Motoru kapattıktan sonra, 15 dakika kadar bekleyip yağın süzülmesini beklemek gerekir. Bazı teknisyenler tarafından bazı modeller için, motor soğukken yağın kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir. 
Motosikletimizin Yağını Nasıl Kontrol Edebiliriz? 1. İçerik FotoğrafıKüçücük bir pencere de olsa, yağ cam gösterge, motorun yağ seviyesini anlamanıza yardımcı olacaktır.
Yağ Cam Göstergeli
Deponun dışına yerleştirilmiş sıvı seviye göstergeli motosikletleri, ya çantadan ya da motosikletin yanından tutun. Motorun alt kısmına (motor karteri) uygun bir şekilde yerleştirilmiş olan küçük cama bakın ve yağ seviyesinin, kutu üzerindeki iki işaretin arasında olduğuna emin olun. (Tüyo: Eğer motosikletinizin hem bir orta sehpası hem de bu göstergesi varsa, yukarıdaki anlatılan şekilde ölçün ve daha sonra orta sehpadaykenki seviyesi ile kıyaslayın. Böylece, bu seviyeyi bir referans olarak kullanabilirsiniz ve yağ seviyesini, garajınızda orta sehpada park halindeyken de kontrol edebilirsiniz.)  
Motosikletimizin Yağını Nasıl Kontrol Edebiliriz? 2. İçerik Fotoğrafı

Yağ çubuğu, motorunuzun yağ seviyesi hakkında size çok şey anlatır, önemli olan dinlemesini bilmeniz.

Yağ Ölçme Çubuğu
Yağ ölçme çubuğu bulunan motorlarda, doğru bir değer için çubuğun nasıl kullanılacağına dair kullanıcı kılavuzunu kontrol edin. Genellikle, çubuk güzelce silinip bulunduğu kutucuğun içine sokulur. Motosikletiniz, düz bir zeminde olduğundan emin olun. Aksi taktirde hatalı bir değer alabilirsiniz. 
Eğer motosikletinizi düzenli aralıklarla kullanıyorsanız, en azından haftalık olarak yağını kontrol etmelisiniz. Eğer motosikletinizi nadiren kullanıyorsanız, her sürüş öncesi kontrolü ihmal etmeyin. Düzenli kontroller, sorunlar büyümeden henüz problem küçükken belirtileri fark etmenizi sağlayacaktır. 
Genel anlamda motorlarda yağ seviyesinin maksimuma yakın olması, herhangi bir sızıntı, yağ yakma ya da terletme gibi sıkıntılı durumlar göz önüne alındığında daha mantıklı olacaktır.
Bir de şasinin içinde yağ dolasan ayrı bir yağ deposu olan modeller bulunuyor. Bunlarda ise motor rölantide dik olarak 1 dakika çalıştırıldıktan sonra yağ seviyesi kontrol edilmektedir.
Kontrol sonrası yağ nasıl görünüyordu?
* Şişesinden döküldüğü günkü gibi güzel ve bal rengi: mükemmel* Koyu ve siyahlıklar: yağın değiştirilmesi gerektiğini gösterir* Sütümsü beyazlık, soğutucu sıvısının yağın içerisine girdiğini gösterir: silindir kapak contası problemi, devir daim keçesi ya da önemli bir motor problemi anlamına gelebilir.* Gaz gibi kokarsa: servise götürme zamanı gelmiş demektir.* Eğer motor aniden yağ tüketmeye başlarsa, altında yatan sebebi öğrenmek için servise götürmeniz mantıklı olacaktır.* Eğer herşey kontrol altındaysa, ne bekliyorsunuz? Haydi sürüşe!

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sena Yeni Sistem Intercom Uygulaması ile Mesafeler Artık Sorun Değil!

Çılgın Bisikletçi, Motorcuları Dağ Yolunda Geçerse!

REKLAM