in

Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar!

Yazar: Can Deniz

Ne dersiniz motosikletle gezilebilecek hem çok bilinen hem de az bilinen bazı efsane yurt dışı rotalarına göz atalım mı? Yani şöyle ortaya karışık diyebiliriz…

Yurt dışı mı? Hem de motosikletle? “Daha ülkemizde motorumla gidilecek muhteşem yerleri gezemedim ki!” diyerek bir taraftan da yurt dışı motosiklet rotalarını aklınızın bir köşesine kazımak mı istiyorsunuz? O halde buyurun bakalım motosikletin binlerce cennet köşesinin içerisinden sizler için birkaçını hazırladığımız yazımıza! 
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 1. İçerik Fotoğrafı
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 2. İçerik Fotoğrafı1-Transfagarasan, RomanyaTransfagarasan, ismini hepimizin çok iyi ezbere bildiği Romanya’nın en heyecan verici ve Avrupa’nın en iyi motosiklet yollarından birisidir. Stratejik askeri bir rota olarak yapılan, 90 kilometre boyunca dönüş ve virajlarla dolu olan bir yoldan bahsediyoruz. Efsane yol, tarihi bölgelerden Transilvanya ve Boğdan’ı birbirine bağlıyor. Kendinizi virajların büyüsüne kaptırmaya hazır olun! 
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 3. İçerik Fotoğrafı
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 4. İçerik Fotoğrafı2-Stelvio Geçidi, İtalyaSırada, Doğu Alp’lerde 2,757 metrede asfaltmanmış ve Alp’lerin en yüksek ikinci dağ geçidinde, İtalya’da sürüş için yapılmış Stelvio Geçidi bulunuyor. Güney tarafında 12 adet ve U şeklinde kıvrılan 48 virajı ile bu sürüş, sizi Alp Dağları’nın mutheşem manzarasına götürüyor. Dağ geçidinin eteklerine varmadan önce Alp Dağları’nın muhteşem ve coşkulu manzaları ile baş başa kalmayı ihmal etmeyin.
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 5. İçerik Fotoğrafı
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 6. İçerik Fotoğrafı3-Grossglockner Hochalpenstrasse, AvusturyaGrossglockner Hochalpenstrasse, u şeklindeki virajları ile yukarıya doğru size yolu gösteriyor. Bu rota ile Pasterze Glacier’in panaromik manzarasını, Kaiser Franz Josefs Höhe ziyaretçilerin merkezini ve eşsiz güzellikteki Grossglockner’ı görmüş olacaksınız. 3,798 metre ile Grossglockner, Avusturya’nın ve Alp’lerin batısında Brenner Geçidi’ndeki en yüksek dağ olma özelliğinde. Bu da onu, Alp’lere yakın yükseklikte ölçülen Mont Blanc’tan sonra önde gelen ikinci dağ yapmaktadır. 
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 7. İçerik Fotoğrafı
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 8. İçerik Fotoğrafı4-Trollstigen, NorveçTrollstigen, Rauma’da motosiklet dostu bir dağ yoludur. Rauma’daki Andalsnes kentini ve Norddal’daki Valldal köyünü birleştiren Norveç Bölge Yolu, 9% dik bayırlara sahiptir ve 11 adet u şeklinde viraj, sarp dağ eteklerinde yatmaktadır. En zirvedeki araba park alanına motosikletinizi park edip yola hakim, Stigfossen şelalesi ile güzel bir nefes alabilirsiniz. Sonbahar ve kış aylarında kapalı olan Trollstigen’in normal açık sezonu Mayıs ortasından Ekim’e kadardır. (hava şartlarına göre değişebiliyor.)
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 9. İçerik Fotoğrafı
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 10. İçerik Fotoğrafı5-Amalfi Kıyıları, İtalyaGeçmişte kaybolmak ve bir anlığına Akdeniz’de süzülmek için motosikletle Amalfi Kıyıları’nı gezmek en muhteşem yol olsa gerek. Romalılar tarafından inşa edilen bu romantik yol, Amalfi Kıyısı ile güney İtalya kentleri olan Sorento ve Amalfi arasında yer alıyor. Salerno ve Positano arasındaki 70-60 kilometrelik motosiklet sürüşü ise gerçekten nefes kesici olarak adlandırılabiliyor.
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 11. İçerik Fotoğrafı
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 12. İçerik Fotoğrafı6-Col de Turini, FransaNakış işlemesi gibi 1,607 metredeki bu yolda sürüş yapmabilmeniz, sizin yeteneklerinizi ölçmek için ideal görünüyor. Col de Turini, Fransa’daki Alpes-Maritimes ilinde yüksek bir dağ geçididir. Pek çok u dönüşlü virajı ile Monte Carlo Rallisi’nin meşhur etapı olmasıyla da ünlüdür. Bu arada bir süre önce, Turini’de binlerce takipçilerin izlediği “Night of the Long Knives” ismi verilen gece sürüşü de yapılmaktaydı.
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 13. İçerik Fotoğrafı
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 14. İçerik Fotoğrafı7-Furka Geçidi, İsviçreİsviçre Alp’lerinde Realp, Uri ile Gletsch ve Valais’i birleştiren Furka Geçidi, 2,436 metrelik yüksek bir dağ geçididir. Furka Geçidi, James Bond Goldfinger (Altın Parmak) filmi için kullanılan bir sahne olmuştur. 2,436 metrede durup zirveden Grimsel Geçidi’ne doğru bir göz atabilirsiniz. Ayrıca geçit yolunun altında, Furka Tüneli’ne doğru bir tren hattı buluduğunu ve kış aylarında vasıtanızı trene yükleyerek seyahat edilebildiğini belirtelim. 
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 15. İçerik Fotoğrafı
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 16. İçerik Fotoğrafı8-Cat ve Fiddle Run, İngiltereCat ve Fiddle Run; Buxton, Derbyshire ve Macclesfield, Cheshire arasında Cat ve Fiddle Pub’ın zirvesinde İngiltere’de bir yoldur. Greater Manchester, Peak Bölgesi Ulusal Parkı ve pek çok virajı ile Cheshire Ovası boyunca gayet güzel manzaraları bulunuyor. Cat ve Fiddle Run yolunun, virajların sıklığı ve zorluğu sebebiyle motorcular için özellikle çekici olduğu bilinmekte ve İngiltere’deki en tehlikeli yol olarak sınıflandırılmıştır. 
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 17. İçerik Fotoğrafı
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 18. İçerik Fotoğrafı9-Granada’dan Cabo de Gata’ya, İspanyaAkdeniz kıyısından sadece bir saatlik mesafede bulunan Granada, İspanya’nın Endülüs Özerk Bölgesi’nde konumlanmıştır. Granada şehri, Sierra Nevada dağlarının eteklerinde, deniz seviyesinden 738 metre yükseklikte ve Beiro, Darro ve Genil nehirlerinin kesişme noktasında yer alıyor. Cabo de Gata-Níjar Natural Parkı, volkanik kaya oluşumları, lav akıntıları, volkanik tepeler ve volkanik kalderalarla karakterlenmiş bir yer. Ayrıca bu park, 2006 senesinde UNESCO’nun Global Jeolojik Park Ağı’na katılmış ve aynı zamanda da Avrupa Jeolojik Park Ağı’nın bir üyesidir. Doğal güzellikler içinde harika bir sürüş için tercih edilebilecek bir konum. 
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 19. İçerik Fotoğrafı
Motosikletin Cennetinden Bazı Rotalar! 20. İçerik Fotoğrafı10-Bodom Circle, FinlandiyaAz bilinen motosikletçilerin cennetlerinden birisi daha. Rota, Bodomintie’de başlıyor ve Gunnarsvagen’e ulaşana kadar sizi daire çizerek kıyıdan götürüyor. Bodom Çemberi, Bodom Gölü çevresinde giden, eski köy evleri, kafeler ve hatta bir motosiklet müzesi ile çevrelenmiş basit ve eski bir yol. Pek çok kavşaktan ve köy evinden dolayı aşırı hıza müsaade etmeyen yolun oldukça hoş bir karaktere ve görünüşe sahip olduğu söylenmekte. 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yağmurla Gelen Tehlike

Bisiklet kullanıcıları için İstanbul Gezi Rehberi çıktı!

REKLAM