Motosikletlere Zam Yolda!

Sektörel Yazar: Can Deniz

Motosikletlere Zam Yolda!

Bugünkü Resmi Gazete’de “İthalat Rejimi Kararına Ek Karar” şeklinde yayınlanan Gümrük Kararı’nda bazı motosikletlere zam uygulanacağı belirtiliyor.

Yayınlanan Gümrük Kararı’nda “en az gelişmiş ülkeler”, “özel teşvik düzenlemelerinden yaralanacak ülkeler” “gelişme yolundaki ülkeler” ve “diğer ülkeler” başlıkları altında toplanmış ülkeler menşeli motosiklet ve elektrikli bisiklet ithalatına ek gümrük vergisi geliyor.

Bugünkü Resmi Gazete’deki Bakanlar Kurulu’nun kararına göre yukarıda bahsi geçen ülkeler menşeli ve 800 cm3 ile 50 cm3 arasında değişen silindir hacmine sahip motosiklet ve moped ithalatına yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulanması kararlaştırıldı.

Kararla bu araçların iç lastik, rulman, jant, aksam ve parçalarının ithalatına da yüzde 10 ile 20 arasında değişen oranlarda ek gümrük vergisi uygulanması da hüküm altına alındı.

En Az Gelişmiş Ülkeler
Afganistan, Mali, Angola, Burma/Myanmar, Bangladeş, Moritanya, Burkina Faso, Malavi, Burundi, Mozambik, Benin, Nijer, Butan, Nepal, Kongo Demokratik Cum., Ruanda, Orta Afrika Cumhuriyeti, Solomon Adaları, Cibuti, Sudan, Eritre, Sierra Leone, Etiyopya, Senegal Gambiya, Somali, Gine, Sao Tome ve Principe, Ekvatoryal Gine, Çad, Gine-Bissau, Togo, Güney Sudan, Timor-Leste, Haiti, Tuvalu, Kamboçya, Tanzanya Kiribati, Uganda, Komor, Vanuatu, Laos, Samoa, Liberya, Yemen, Lesotho Zambiya Madagaskar

Özel Teşvik Düzenlemelerinden Yaralanacak Ülkeler
Bolivya, Cape Verde, Moğolistan, Paraguay

Gelişme Yolundaki Ülkeler
Cook Adaları, Nauru, Endonezya, Niue, Fildişi Sahilleri, Özbekistan, Filipinler, Pakistan, Gana, Sri Lanka, Hindistan, Svaziland, Kenya, Tacikistan, Kırgızistan, Tonga, Kongo, Ukrayna, Mikronezya Vietnam, Nijerya YORUMLAR