Movistar MotoGP’ye Yamaha ile Geri Dönüyor!

MotoGP Yazar: Moe

Movistar MotoGP’ye Yamaha ile Geri Dönüyor!

Yamaha bu Çarşamba resmi olarak İspanyol telekomünikasyon devi Movistar ile isim sponsorluğunda 5 yıllık anlaşmaya vardığını açıkladı. Bu 5 yıl gibi alışılmışın dışında uzunlukta olan anlaşma ile Yamaha fabrika takımının yeni ismi “Movistar Yamaha MotoGP” olacak.

Bu 5 yıl gibi alışılmışın dışında uzunlukta olan anlaşma ile Yamaha fabrika takımının yeni ismi “Movistar Yamaha MotoGP” olacak.

 

Movistar MotoGP’ye Yamaha ile Geri Dönüyor! 1. İçerik Fotoğrafı

 

Yamaha motorlarının 2014 sezonu için son halini alacak yarış kostümleri ise 19 Mart’ta sezonun açılış yarışı olan Losail,Katar Grand Prix’sinden hemen önce görücüye çıkacak.Valentino Rossi ve Jorge Lorenzo yüksek ihtimalle Movistar’ın daha önce MotoGP’de kullandığı mavi,beyaz ve sarı renklerin güncellenmiş bir versiyon ve tasarımını kullanacaklar gibi görünüyor. Movistar amblemi ayrıca takım formalarında,garajda ,takımın araçlarında ve sürücülerin tulumlarında da kullanılacak.

Yamaha fabrika takımının yönetim sorumlusu  Lin Jarvis konu ile ilgili şu açıklamarda bulundu : ”Bu,spor için büyük bir gün oldu.Movistar markasını tekrar MotoGP dünyasına katabildiğimiz için çok memnunuz.Sıkı motor sporları hayranlarının hatırlayacağı gibi Movistar’ın bu spor dalında çok güçlü bir tarihi var.Geçmişte, geleceğin birer MotoGP yıldızı olacak olan ,yetenekli  birçok sürücüyü desteklediler . Bu yüzden tekrar MotoGP’ye aramıza katılırken ,Yamaha’yı tercih ettikleri için gerçekten gururluyuz. ” 2018 sezonunun sonuna kadar sürecek olan bu ortaklık hakkında Jarvis şöyle devam etti:”İki taraf içinde bu beş yıllık ortaklık sadece kısa vadede değil,uzun vadede de stratejik ilişkilerin ve gelecek planlarının çok istikrarlı bir şekilde ilerlemesini sağlayacak.Bu uzun süreli mutabakat ayrıca spora güvenin güçlü bir simgesidir,diğer sponsor ve ortaklarımıza da bir güven teşkil ediyor.”

 

Movistar MotoGP’ye Yamaha ile Geri Dönüyor! 2. İçerik Fotoğrafı

 

Movistar’ın takım sponsorluğunun hemen ardından gelen haberlere göre de MotoGP’nin İspanya’daki yayın haklarını şirketin alt kuruluşu olan MovistarTV paylaşacak.Zaten Movistar-Yamaha birlikteliği haberlerinin ilk sızıntısı da Movistar’ın TV anlaşmaları için İspanyol medyası ile görüşmesiyle gelmişti.

Movistar’ın MotoGP tarihçesine baktığımızdaysa, 2000 yılında 500cc kategorisinde Suzuki ile şampiyon olan Kenny Roberts’ın ardından, Telefonica ve şirketin Movistar markası 2003’de Gresini Honda ile anlaştı ve takıma İspanyol yıldız Sete Gibernau’yu da yanında getirdi.Gibernau şampiyonluğu 2003 ve 2004 yılında (Rossi’nin Honda’dan Yamaha’ya geçtiği yıl) Valentino Rossi’ye kaptırmıştı.2005 yılında ise Rossi’nin şampiyonluğunu 2.likle diğer Gresini sürücüsü Marco Melandri takip etmişti.(Marco Melandri’nin 2005’te Movistar takımıyla Istanbul’da ilk yarış kazanan MotoGP sürücüsü olduğunu da belirtelim.) Tam da o sezonun sonunda ani bir kararla Movistar MotoGP’den ayrılma kararı almıştı,görünen oydu ki premier sınıfa yeni çıkan “yükselen star” Dani Pedrosa’yı  diğer İspanyol menşeili şirket Repsol –Honda ya kaptırmaktan oldukça mutsuzdu. Pedrosa ,deyim yerindeyse tüm yarış yeteneklerini Movistar takımlarıyla bilemişti. Önce Movistar Activa Cup, daha sonra da 125 ve 250 cc’de Telefonica Movistar Honda takımıyla yarışan Dani ,2006 yılında ise Repsol renklerini tercih etmişti.

Yamaha’nın 2010 dan beri isim sponsoru bulunmuyordu.2010’da Rossi’nin Ducati’ye geçmesiyle beraber Italyan firma FIAT da isim sponsorluğundan çekilmişti.

Yeni isim ve renklerin bu sene Yamaha’ya şans getirip getirmeyeceğini ise 20 Mart’tan itibaren izleyerek göreceğiz.

YORUMLAR