Movistar Yamaha Büyüsü Lorenzo'nun Liderliği ile Taçlandı

MotoGP Yazar: Ahmet TEZCAN

Movistar Yamaha Büyüsü Lorenzo'nun Liderliği ile Taçlandı

28 Eylül 2014 Pazar günü Aragon'da koşulan Grand Prix'te, Movistar Yamaha pilotu Jorge Lorenzo sezonun ilk liderliğini elde etti. Yarış özeti ve sürücülerin yorumları için okumaya devam edin...

Yarış Özeti

28 Eylül 2014 Pazar günü koşulan Gran Premio Movistar de Aragon Grand Prix’i sezonun en dramatik yarışı olurken, rakiplerini alt edip ilk zaferini kazanan Jorge Lorenzo için 800’üncü MotoGP yarışı olumlu bir şekilde sonuçlandı.

Takım arkadaşı Valentino Rossi ise yarışın ilk turlarında geçirdiği kaza nedeniyle Lorenzo’nun tam tersi bir sonuca ulaşıyor.

Kuru bir pistte başlayan yarışta yumuşak ön ve orta derece bir arka lastik kullanmayı tercih eden birkaç pilottan biri olan Lorenzo, ilk virajlarda 3 sıra birden öne gerçerek 4.’lüğe yerleşmişti. Lorenzo’nun önünde seyreden Andrea Iannone ise kaza yapınca bu olay Lorenzo’nun lehine sonuçlandı.

Daha sonra, MotoGP fanlarının beklediği Marquez ve Lorenzo düellosu başladı ve aralarında sadece yarım saniye fark bulunan bu düelloyu 15 tur kala Lorenzo liderliği ele alarak sona erdirdi. 3 tur sonra ise virajda Marquez liderliği tekrar ele almıştı

1 tur sonra, hava şartları nedeniyle pistte beyaz bayrak açıldı ve sürücüler istedikleri takdirde yağışlı havalarda kullandıkları motosikletlere (ıslak makine) geçebileceklerdi. Lider grup ise bundan uzak durarak yarışa devam etti ve yarışın bitimine 9 tur kala Lorenzo aynı Marquez’in yaptığı gibi liderliği tekrar ele almayı başardı.


Bundan bir tur sonra pist nemlenmeye başladığında, Lorenzo’nun yavaşlamasını değerlendiren Marquez ve Pedrosa ikilisi Yamah pilotunu geride bıraktı. Yağmur iyice etkisini arttırdığında, lider grup pistte adete kumar oynarcasına yarışıyordu ve geride kalanların onları geçmesine izin vermiyorlardı. Yarışın bitimine 4 tur kala Lorenzo ıslak makinesine geçti ve tam o anda Pedrosa start çizgisinde kaza yaptı ve Lorenzo ikinciliğe yerleşti.


Yarışın lideri Marquez ise pite gitmek gibi bir karar almadı ve ıslak zeminin kurbanı oldu. Bu sayede Lorenzo önü açık bir şekilde gerisindeki sürücülere 10 saniye farkla sezonun ilk zaferini kazandı.

Lorenzo’nun takım arkadaşı Rossi ise altıncı sırada güzel başladığı yarışta yokuşu inerken çimlere sürüklenerek ağır bir kaza geçirdi. Kazanın ardından bilincini kaybeden sürücü check-up yapılması için acilen sağlık merkezine kaldırıldı. Ardından, herhangi bir yara almayan Rossi daha kapsamlı bir kontrol için hastaneye sevk edildi.

Lorenzo, bu müthiş performansıyla tam 25 puan alarak genel sıralamada 4.’lüğünü korumaya devam ediyor. Rossi ile arasında 12 puan bulunuyor, onun üstünde ise Pedrosa var.

Jorge Lorenzo

 

"Çok çılgın bir yarıştı çünkü hafta boyunca birçok problemle karşılaşmamıza rağmen kazandık! Başlangıç benim için çok iyiydi ve Marc’ın arkasında pozisyonumu koruyordum. Motosiklet çok iyi çalışıyordu ve Marc pratiğe göre daha yavaş olduğu için onu takip ettim ve bir ya da iki kez onu geçtim. Sorun şu ki hafif bir yağış bir vardı ve kendime güvenmiyordum. Çok dikkatliydim ve diğer sürücüler geride kalırken Andrea beni yakaladığı için 3. ya da 4. sıra için mücadele edeceğimi sanmıştım. Sonra her turda kaza tehlikesinin oldukça fazla olduğunu hissetmiştim. Son virajda Marc ve Dani’nin pite gitmeyip yarışa devam ettiğini gördüğümde ‘tamam, ben risk alıp pite gireceğim’ dedim. Motiskleti değiştirdim ve yeni makinenin lastiklerinin ısınması çok zor olduğu için yol tutuşu iyi değildi ama odaklanıp hata yapmamak için çabaladım. Start çizgisini geçtiğimizde 4.sıradaydım ve yarışın bitmesine daha zaman olduğunu düşünüyordum fakat bir sonraki tur birinci sıraya yerleştim. Çok şaşırmıştım, bunu beklemiyordum. Aylar süren mücadeleden sonra bu zafer beni çok rahatlattı ve gerçekten gururluyum.”

 

Massimo Meregalli – Movistar Yamaha MotoGP Takım Yöneticisi

 

“Etkileyici bir yarıştı, Jorge hiç hata yapmadı. Yarışın başında motosiklette kuru zemin lastikleri vardı vedoğru yerde doğru tercih yaparak Jorge motosikleti değiştirdi. Yaptığı her şey mükemmeldi ve haklı bir zafer kazandı. Verdiği kararlar çok yerindeydi. Valentino kaza anına kadar çok iyi sürüyordu fakat bu kaza hiç iyi olmadı, oysa her şeyin doğru ayarlandığını ve motosiklet mükemmel çalıştığını söylemişti. Kazanın nedeni hakkında henüz kesin bir sonuca ulaşamadık çünkü Rossi yarışı podyumda bitirme potansiyeline sahip bir şekilde sürüyordu. Neyse ki Rossi iyi olacak, sağlık merkezindeki kontrollerin ardından geniş bir check-up için hastaneye alındı. Cuma gününden beri çok çalışan takımıza teşekkür etmeliyim. Sorunlarımıza çözüm bulmak için çabalıyorduk, bugün ise mükemmel bir sonuç elde ettik.”

 

Michele Zasa – Clinica Mobil Medikal Yöneticisi

 

“Valentino, sarsıntı nedeniyle şüpheli bir bilinç kaybı geçirdi. Görme duyusunu yöneten nörolojik bölüm çok hızlı iyileşti ve geniş bir tarama için Alcaniz hastanesini alındı. Kontrollerden anlaşıldığı üzere herhangi bir beyin kanaması söz konusu değil. Birkaç saatliğine gözetim altında tutulacak fakat endişe edecek bir şey yok.”

 

Movistar Yamaha Büyüsü Lorenzo'nun Liderliği ile Taçlandı 1. İçerik Fotoğrafı

 

Bradley Smith

 

“Bugün için sonuç mühtişti ve hava şartlarına rağmen ilk 5’e girme hırsımı tatmin etmiş oldum. Belki de hava şartları bunu elde etmem için bana yardımcı oldu diyebiliriz. Sert bir yarıştı ve en azından 20 kişinin arkasında kalmadan yarışı tamamladım. Başta agresif geçişler yapmayı denedim ve 5.virajda Rossi’nin arkasına geçmeyi başardım. Yokuştaki sola yönelen virajda ön sıralardaki başka bir sürücüyü daha geçecektim fakat 20.sırada son buldu. Cal ile aynı anda pite girmeye karar verdim ve podyuma çıkabileceğimi düşünmüştüm fakat sonuç için onu tebrik etmeliyim. Bana gelecek olursak, 5.sırada olduğum için mutluyum ve hafta boyunca mükemmel bir iş çıkaran takımıma teşekkür etmeliyim. Artık önümüzdeki yarışlarda ilk 6’ya girebilmeyi umuyorum.”

 

Movistar Yamaha Büyüsü Lorenzo'nun Liderliği ile Taçlandı 2. İçerik Fotoğrafı

 

Pol Espargaro

“Ne kadar hayal kırıklığına uğradığımı gizleyemeyeceğim. Bu yıl tam üçüncü kez hava şartları nedeniyle şansımız yaver gitmiyor. Assen’de tüm hafta boyunca gayet hızlıydık ama yarış beklediğimiz sırada yağmur başlamıştı. Aynısı iki hafta sonra Almanya’da da oldu. Bugün Andrea’yı yakalayıp 4.sıraya geçecekken yine yağmur başladı fakat en azından yarışın ilk yarısında iyi bir performans sergiledik. Önümdeki birçok deneyimli sürücünün uyguladığı stratejiyi uygulamaya karar vermiştim fakat bu doğru bir seçim değildi çünkü çok fazla zaman kaybetmiştim. Bu gerçekten sinir bozucu, kuru zeminde süreceğimiz birkaç dakikamız olsaydı haftayı çok farklı bitirebilirdik. Her neyse, sonuçta bir yarış ve birkaç hafta içinde Japonya’da şansımızı tekrar deneyeceğiz.”

 

Movistar Yamaha Büyüsü Lorenzo'nun Liderliği ile Taçlandı 3. İçerik Fotoğrafı

 

Aleix Espargaro

“Bu benim MotoGP’deki ilk podyumum ve bu gerçekten inanılmaz bir his. Bu sonucu almak için sezon boyunca çalıştık. Bu yüzden NGM Forward Racing takımına ve aileme beni sürekli destekledikleri için teşekkür etmek istiyorum. Zor bir yarıştı ve yarışın başında bana dokunarak beni 19.sırada bırakan Smith sayesinde daha karmaşık bir hal haldı. Yarışın bitimine 7 tur kala 6.sıradayken, motosikleti değiştirmek için pite girme riskini alan ilk sürücü oldum çünkü çok yağmur yağıyordu. Bu mükemmel bir stratejiydi. Son turdu Cal’ın beni yakaladığını gördüm, start çizgisinde temas sağladık fakat ikinci sırada kalmayı başardı. Bu olağanüstü bir sonuç ve Japonya Grand Prix’ine kadar bunu kutlayacağım.”

 

Movistar Yamaha Büyüsü Lorenzo'nun Liderliği ile Taçlandı 4. İçerik Fotoğrafı

 

Alex De Angelis

“Zor olmasına rağmen olumlu sonuçlanan bir yarıştı. Bu yıl MotoGP’de benim 3.yarışım ve ilk kez böyle farklı durumlarla karşılaştım. Kuru zemin için hazırlanırken yağmur başladı ve devamlı surette etkisini artırıyordu. Motosikleti değiştirmek için pite girmek zorundaydım ve böyle koşullarda bu benim için bir ilkti. Biraz karmaşa yaşandı fakat genel olarak memnunum. Açık sınıf motosikletlerle mücadele edebildim ve artık daha iyiyiz. Hedefimiz buydu ve ulaşmış olduk. Ayrıca Aleix’i takıma getirdiği mükemmel ikincilik için tebrik etmek istiyorum.”

 

YORUMLAR