in

Muayene Zamanı

Geçen ay motorumu muayeneye götürdüm, oldukça çabuk ve zahmetsiz, hatta eğlenceli ve güzel geçti bile diyebilirim.

Artık efendi efendi istediğin gün ve saat için önceden randevunu alıyorsun, pırıl pırıl bekleme yerinde dinlenerek randevu saatini bekleyebiliyorsun ve en güzeli hiç stres olmadan en yeni teknolojik aletlerle muayeneni yaptırabiliyorsun. Hele o güler yüz yok mu, servisi kusursuz yapıyor inanın. Eski günlerde ne eziyet çekerdik motorumuzu ya da arabamızı muayeneye götürürken. Hiç gitmek istemezdim, hani dişçiye gitmeniz gerekir ve gitmemek için bahane bulmaya çalışırsınız ya, böyleydi benim için muayene zamanı. Her zaman ürkütücü bir yoğunluk yaşanırdı. İnsan ve araç kalabalığı moral bozucuydu, o sevimsiz kayıt kuyruğunda, üstelik ne zaman sıramız geleceğini bilmeden beklerdik. Hızlı yaşantımızda zaman artık çok kıymetli, gereksiz beklemek zaman hırsızlığıdır.

Eskiden kabus gibi geçen o muayenelerde araçlar doğru dürüst kontrol edilmiyordu aslında, hatta motorun frenleri tutuyor mu diye kontrol etmek için motoru sürüp fren yapmamızı isterlerdi. Çoğu araç bir şekilde kontrolden geçiveriyordu. Yollarda kötü durumda, muayenesiz, bakımsız bir sürü araç olurdu ve bu hepimizin güvenliğini azaltan bir durumdu. Şimdi öyle mi? Trafikteki kötü araç sayısı ciddi oranda azaldı. Standartlara uygun yapılan yeni uygulamayı başlangıçta bazılarımız yadırgadı, zaten yeniliklere hemen uyum sağlamak ve kabullenmek zordur. Hatta tedirginlik bile hissettik, çünkü araçlarda her şeyin tek tek kontrol edildiğini ve muayeneden geçemediklerini öğrendik. Fakat bu düzenlemenin hayatımızı kolaylaştırdığını ve trafik güvenliğine katkı sağladığını belirtmeliyim.

İlk başta muayene istasyonlarındaki güler yüzlü personele teşekkür etmek istiyorum. Stresli hayatımızın içinde ummadığımız yerde güleryüz görmek her şeyi daha da kolaylaştırıyor ve güzellik katıyor. Stres yok artık ve iyi donanımlı sistemlerle her şey standartlara göre yapılıyor. Ayrıca bunlara bir de güler yüz eklenince motorumun muayenesini artık keyifle yaptırıyorum. Olması gerektiği gibi TÜVTÜRK’ün vizyonunda müşteri memnuniyeti ön planda ve motosiklet sahiplerinden gelen istekleri ve önerileri de dikkate alıyor. Sabit muayene istasyonlarına gelemeyen motor sürücüleri için yeni bir uygulama başlatıldı. Artık motosiklet muayenesi gezici muayene istasyonlarıyla köylere kadar gidiyor. Bunun için Gezici Traktör Muayene İstasyonları motosiklet muayenesi de yapabilecek konuma getirildi.

Yenilikler için teşekkür ederiz. Kara oğluşumun muayene zamanı geldiğinde hiç sıkıntı yaşamadan hemen internet üzerinden Kadıköy’deki istasyon için çabucak randevumu aldım. Orada ağaçların altındaki bekleme yerine bayılıyorum. Masada motosiklet dergileri var ve ortam güzel olduğu için kısa da olsa sohbet ortamları bile oluşuyor. Motosiklet bilgisi olan muayene memuruna motoru göstermek bile beni sevindiriyor. Tüm kontroller titizlikle yapılıyor, her işlem kamera kayıtları ile takip ediliyor. Motorumu muayeneye götürmeden önce yanmayan farımı değiştirmek için tavsiye edilen Bursa yakınlarında bir ustaya gitmiştim. Koskoca İstanbul’da yer mi yoktu? Hani hep gittiğim ve memnun olduğum servisime ne oldu? Gezgin ruhlu bir motorcu olunca bir farı bahane etmek ve yola çıkmak çok normal bence. Şaka bir yana, ciddi ciddi bu bana çok normal geliyor. Anneme de gayet normal anlatmıştım, beş dakikalık far değişimi için Bursa’ya gideceğimi söylediğimde nedense o kahkahalarla güldü. Aslında sadece annemi güldürmek içindi bütün çabam. Tabii tabii, formülü buldum ben; onu daha çok güldürmek için bir sonraki seferde hangi ildeki ustaya gitsem acaba?

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Motoron Dergisi Temmuz 2015 Sayısı, Sayı 120

Oturuş Stiline Göre Ruh Hali

REKLAM