Mugello'da İtalyan İşi!

MotoGP Yazar: Cem Çağlı

Mugello'da İtalyan İşi!

MotoGP’de sezonun 6. yarışı olan İtalya Grand Prix’sini Ducati’nin İtalyan pilotu Andrea Dovizioso kazandı.

Mugello pisti yıllardır MotoGP’nin en heyecanlı ve ateşli taraftar topluluğunu ağırlayıp muazzam nitelikte mücadelelere sahne oluyor. Gelenek bu yıl da değişmedi. İtalya’da bir İtalyan markası Ducati’nin İtalyan pilotu Andrea Dovizioso yarışı kazanarak tarihte bir ilki gerçekleştirdi. İtalyan pilotları demişken burada 8 galibiyeti bulunan ve adeta evinin arka bahçesi olan Rossi ise geçtiğimiz hafta geçirdiği motokros kazasının izlerini hafta boyunca üzerinden atmaya çalıştı. Mugello’da yarışıp yarışmayacağı Perşembe gününe kadar belli olmayan Rossi Perşembe günü doktorlardan aldığı onay ile çalışmalarına başladı. Rossi perşembe günü basın toplantısına katılmayıp doktor muayenesinden sonra ufak bir basın söyleşisi gerçekleştirdi.


Mugello'da İtalyan İşi! 1. İçerik Fotoğrafı


Cuma günü sabah antrenmanıyla başlayan yarış haftasında ilk antrenman seansını Dovizioso lider geçerken 2. sırayı Ducati fabrika takımı adına wild card’la yarışma hakkı alan Ducati test pilotu Michele Pirro kaptı. Öğleden sonra ise LCR Honda’dan İngiliz sürücü Crutchlow liderliği ele geçirirken Dovizioso sıralamanın 2. Basamağını elde etti. Cumartesi gününe gelirken Rossi ve Yamahalar kendilerini toparlamış , Hondalar ise hızlanma bölgelerinde sorunlar yaşamaya devam ediyorlardı. Cumartesi sabah antrenmanını domine eden isim Rossi iken öğleden sonraki seansta ise Yamaha Tech3’ün Fransız çaylağı Zarco ilk sırayı elde eden isim oldu. Sıralama turlarında Vinales sürpriz yaparak ilk sırayı Rossi’den alarak pol pozisyonunu elde etti. Rossi 2. Dovizioso 3. Pirro 4. Pedrosa 5.ve Marquez 6. sırayı elde etti.


Mugello'da İtalyan İşi! 2. İçerik Fotoğrafı


Pazar günü sabahki ısınma seansında Dovizioso , Zarco ve bir diğer ev sahibi İtalyan Andrea Iannone ilk üç sırayı elde ettiler. Saat öğleden sonra 2’yi gösterdiğinde pilotlar start/finiş düzlüğünde yerlerini almış ve ışıkların sönmesini bekliyorlardı. Rossi ve Vinales önde ve arkada sert hamurlu lastikleri seçerken Andrea Dovizioso önde ve arkada orta hamurlu lastikleri seçti. Işıklar söndü ve Rossi belki de sezonun en iyi kalkışını yaparak liderliğe oturdu. Vinales ilk virajı Rossi’nin arkasında dönerken ilk turun ortalarında 7. Sıradan kalkan Lorenzo liderliği ele geçirdi. Lorenzo hızını çabuk kaybedip liderliği Rossi’ye bıraktı. Rossi de bir kaç turun ardından liderliği Vinales’e kaptırdı. Haftanın kahramanı Dovizioso Ducati’nin düzlük hızını kullanarak Vinales’in peşini bırakmadı. Ducati’nin uydu takımlarından Octo Pramac’tan bir başka İtalyan Danilo Petrucci ise Rossi’nin peşine düştü ve Rossi’den podyumun son basamağını çaldı.


Mugello'da İtalyan İşi! 3. İçerik Fotoğrafı


Son 10 tura girilirken Dovizioso , Vinalesi’i start/finiş düzlüğünde geçerek ilk sıraya oturuyor. Kalan son 10 turda Vinales , Danilo Petrucci’yle kapışarak 2. sırayı kazandı. Podyumun son basamağında Petrucci Rossi’nin önünde finiş görürken son turlarda 5.lik mücadelesinde Marquez ve Alvaro Bautista boy ölçüşürken Bautista bu karşılaşmadan galip gelerek 5.liği kazanıyor. Marquez yarışı 6. sırada bitirirken 7.sırayı çaylak Zarco 8. sırayı ise Ducati’nin diğer pilotu Jorge Lorenzo alıyor. Son turda 12. Basamakta Pedrosa Crutchlow’a atak yaparken motosikletinin kontrolünü kaybetti ve Crutchlow’la beraber yarış dışı kaldı.

 

 

 

 

Mugello’da yarış sonrası pilotların açıklamaları:


Mugello'da İtalyan İşi! 4. İçerik Fotoğrafı


Andrea Dovizioso:Benim için ilginç bir galibiyet oldu. Saat 4’te uyandım ve hastaydım. 2. Turda inanılmaz bir titreşim vardı fakat değiştirdiğimiz brembo frenler neyse ki işe yaradı. İlginç bir gündü hiç enerjim yoktu iyi bir ısınma turu atamadım. Neyse ki denediğimiz yeni şeyler durumu daha iyi hale getirdi. Yarıştan önce hiç enerjim yoktu ve bu beni yarış sırasında enerji kaybederim diye korkutuyordu. Ama gerçek şu ki hızlı ve akıcı sürebildim bu yarış sırasında Vinales’in arkasında kalabilmem ve onun güçlü noktalarını anlamam için büyük bir fark yarattı. Son on tur kala onu geçmeye karar verdim stratejim yoktu. Daha sonra tempoma odaklandım ve sonunda buradayım. Daha önce burada İtalya’da Ducatiyle 2. Olmuştum ve Danilo(Petrucci) gibi ağlamıştım. Ama Ducatiyle en üst sırada olmak çok farklı. Beklenen sonucu alıyorsunuz çok güzel ve özel bir duygu. Bana yardım eden takımıma ekibime ve taraftarlara teşekkür ederim.

 


Mugello'da İtalyan İşi! 5. İçerik Fotoğrafı


Maverick Vinales: Bugün çok zor bir gündü. Cuma günkü kazadan sonra ciddi bir yara almadan kalkıp yürüdüğüm için çok şanslıydım. Dün elimden gelen herşeyi yaptım ve pol pozisyonunu aldım fakat bugün Dovizioso çok güçlüydü elinden geleni yaptı. Motosikletimden çok memnunum. Ben her zaman son 5 6 turda maksimumu zorlayan bir sürücü oldum. Ama bugün şampiyonluk için 20 puan 25 puandan daha değerliydi.

 


Mugello'da İtalyan İşi! 6. İçerik Fotoğrafı


Danilo Petrucci: Harika. Eğer biri bana sorsa Pazar günü podyumda olmak için ne yapardın diye evimi satarım diyebilirdim. Harika bir his dün biraz ilginçti. Henüz ilk turda kaza yaptım ve dedim ki güzel bir gün. Diğer motosikletle biraz zorladım ve tur zamanımı düşürdüm fakat onunla da düştüm. Önceki yarışlara kötü başladığımı fakat yarış sırasında hızlı olduğumu biliyordum. Bugün öndeki sürücülerle kalmam gerektiğini biliyordum. 4. Sıradayken son turu beklemeliyim bu bana yeter dedim fakat sonra Valentino’yu geçtim. Daha sonra ise Vinales’i. Sonra Dovizioso’yu denemeliyim dedim. Ancak kolay değildi yakın ama kolay değildi. Arka lastiğim ve enerjim bitmişti. Vinales beni geçti ve Rossi’nin uzakta olduğunu görünce tamam dedim. Benim için harika bir gündü.

 

İtalya Grand Prix’sinin detaylı sonuçları:


Mugello'da İtalyan İşi! 7. İçerik Fotoğrafı


Genel klasmanda Maverick Vinales liderliğini sürdürürken ikinsi sıraya Andrea Dovizioso yükseldi.


Mugello'da İtalyan İşi! 8. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR