MV Agusta’dan F4Z Hakkında Resmi Açıklama ve Fotoğraflar!

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

MV Agusta’dan F4Z Hakkında Resmi Açıklama ve Fotoğraflar!

Heyecan Devam Ediyor! Chantilly Arts & Elegance 2016’da MV Agusta F4Z, Koleksiyon Ürünü Bir Motosiklet Olmak İçin Geleneksel Custom Ustalığının Ötesine Geçiyor.

4 Eylül 2016’da bu sene üçüncü kez düzenlenen Uluslararası Concours d’Elegance Chantilly Arts & Elegance’a, Varese’de bulunan motosiklet üreticisi ile işbirliği içerisinde olan Milanlı tarihi tasarım ustası tarafından yaratılan F4Z, ilk atölye motosiklet modeli olarak katılacak.


MV Agusta’dan F4Z Hakkında Resmi Açıklama ve Fotoğraflar! 1. İçerik Fotoğrafı


MV Agusta, motosiklet dünyasında onu en prestijli ve en özel markalardan birisi yapan ileri düzeyde teknolojisi, yüksek performansı ve eşsiz dizaynı ile uluslararası ün kazanmış olup markanın efsane ünü, 75 Dünya Şampiyonluğu ile kutsanmıştır. (37 Kez Üretici Firma ve 38 Yarışçı) Ve bu şöhret, firmanın tarihi boyunca gıpta ile bakılan,  konusunda uzman ödülleri kazanma yeteneği olan bir seri ürün tarafından kutlanmıştır. MV Agusta’nın ürün portfolyosu, iki ana platform üzerine kurulmuştur; 675cc’den 1000cc’ye kadar geniş bir hacimle üç ve dört silindirli modelleri kapsayan ve supersport, superbike, sport-naked ve crossover segmentleri de içerisine alan iki platform.


Kalan tek İtalyan tasarım firması olan Zagato bağımsız bir firmadır ve halen kurucu ailenin elinde bulunmaktadır. MV Agusta F4’ün standart teknik özelliklerinin temeline dayanan F4Z, Japon bir girişimci için ya da İtalyan motosikletlerin yanı sıra Zagato otomobillerin koleksiyoncuları için özel bir parçaymışçasına Zagato tarafından tasarlanıp şekillendirilmiştir.


MV Agusta’dan F4Z Hakkında Resmi Açıklama ve Fotoğraflar! 2. İçerik Fotoğrafı


CUSTOM USTALIĞININ ÖTESİNDE BİR TASARIM

MV Agusta F4Z’nin kasa çalışması, Zagato Takımı tarafından dizayn edilip tasarlandı ve

alüminyum ve karbon fiber gibi asil malzemelerle kurgulandı. Bu tasarım, sınırlı sayıdaki kısmen geniş panellerden oluşmaktadır: bu, motorlu araçlar dünyasında, koleksiyon ürünleri, seri olarak üretilen otomobillerden ayıran karakteristik bir özelliktir.


MV Agusta F4’ün üretim modeline kıyasla, F4Z tamamen farklı bir kasa gözler önüne seriyor. Bazı parçaların, uyarlanması ve tekrar tasarlanması gerekti, diğer parçalar ise özel olarak yapılan parçalarla tamamıyla yer değiştirdi: hava giriş manifoldu, yakıt tankı, akü ve egzoz sitemi. Domenico Agusta tarafından 1945 senesinde kurulan MV Agusta için, F4Z, markanın koleksiyon ortamına girmesine tanıklık ederek, ayrıcalıklı olma ifadesi anlamına gelen talep üzerine yatırımla ve benzersizlikle tasarlanarak motosiklet sektöründeki geleneksel custom kurallarına kıyasla farklı bir ürün temsil ediyor. En başından beri 2 oturma koltuğu/2 kapı (iki kişilik ya da havalı yukarı doğru açılan Spider model arabalar) konusunda uzmanlaşmış 1919 yılında Ugo Zagato tarafından kurulan firma için, MV Agusta F4Z, otomobil dünyasının ötesinde ve onların geleneksel ifade biçimleri yerine sıra dışı bir anlam temsil ediyor.

 

Bugünlerde Zagato, en gelişmiş teknolojileri, yenilikçi malzemeleri ve geleneksel atölye üretim prosedürlerini karıştıran ve dengeleyen modern bir Genel Dizayn Merkezi ve koleksiyon tasarımcısı oldu.


MV Agusta’dan F4Z Hakkında Resmi Açıklama ve Fotoğraflar! 3. İçerik Fotoğrafı

 

MODASI GEÇMEYEN BİR TASARIM  

Zagato Atölyesi’nin Dizayn Takımı, genç bir Japon iş adamı, yayın sektörü ve moda ile ilgilenen bir holdingin başkanı gibi müşterilerin yaşam biçimini yorumlayan bir motosiklet yaratma görevinin üstesinden gelmek zorundaydı. Başlangıç noktası, bir arabadan çok daha fazlası olarak sahibinin yaşam tarzını ifade eden bir motosiklet düşüncesiydi. Bu yüzden, motosikletin sahibi olmak kimin kaderinde varsa, o kişinin karakterini, tutkusunu, dileklerini anlamak ve bilmek asıl gereken özellikti. Zagato Atölyesi’nden özel bir parça isteyen koleksiyoncu ya da yatırımcı, kesinlikle güçlü tutkulara sahip bir kişi anlamına geliyordu. Müşterinin motosiklete olan aşkı, seksenlere kadar hatta ilk motosikletini satın alıp onu kendi isteğine göre kendi elleri ile custom olarak uyarlamaya başladığı zamanlara kadar dayanmakta. Bu onun, tasarımcı yaratıcılığını canlandırdığı içgüdüsel bir tutkusudur. Zagato’ya göre bu motosikleti isteyen kişi, modern, moda olan bir şey istemeyip bunun yerine değerini ve çekiciliğini saklayan bir şey istemişti. Diğer başka hiçbir motosikletle kıyaslanmayan, klasik olan fakat ve tüm zamanlara ait bir tasarımı ile her daim güncel bir motosiklet olacaktı F4Z .

 

MV Agusta’dan F4Z Hakkında Resmi Açıklama ve Fotoğraflar! 4. İçerik Fotoğrafı


MV Agusta ve Zagato işbirliğinden doğan F4Z’nin tüm fotoğrafları için: http://www.motoron.com.tr/FotoGaleriDetay/mv-agusta-ve-zagato-dan-f4z-ilk-resmi-fotograflari/0-678

YORUMLAR