MV Agusta’dan İyi Haberler!

Sektörel Yazar: İlker Genç

MV Agusta’dan İyi Haberler!

İtalyan mahkemesi, MV Agusta firmasının yeniden yapılandırma planını kabul ederek, firmayı bir nevi iflas etmekten kurtarmış oldu.

Varese ilindeki İtalyan mahkemesi, MV Agusta’nın maliyetleri düşürerek operasyonları düzene koyma önlemlerini kabul ederek firmayı iflastan kurtardı. Böylece şirketin, operasyonlarına devam edebilmesi sağlandı. İtalyan üretici, dalgalı sermaye yatırımlarını, etkileyici bir büyüme ve kar yaşamasına rağmen borçlularına karşılık ödeme gerçekleştirememişti. Operasyonları ve borçları, firmanın  Genel Müdürü Giovanni Castiglioni tarafından belirlenen bir plana uygun olarak yeniden yapılandırılırken, alacaklılarına karşı koruma amacıyla Mart ayında, devamlılık için bir anlaşma talep edilmişti. 

MV Agusta’dan İyi Haberler!  1. İçerik Fotoğrafı
2017 MV Agusta F3 800 RC

Bu devamlılık anlaşması, üretimine yeniden başladığı sırada, firmanın borçlarının dondurulmasına yol açtı. MV Agusta, Mercedes'ten hisse aldığı ve Polaris'ten yatırım için uygun aday olduğu söylentilerinin ardından, Anglos-Russian Black Ocean yatırım fonu tarafından nakit para akışı almıştı. Black Ocean’ın, MV Agusta’da ne kadarlık bir paya sahip olduğu ise bilinmiyor.  

MV Agusta’dan İyi Haberler!  2. İçerik Fotoğrafı
2017 MV Agusta Dragster 800RR

Kısa vadede bu önlemler olumlu görünse de, firmanın esas geleceği, mahkemenin Castiglioni’nin planı üzerine verdiği karara dayanıyor. Mahkemenin onayı ile, MV Agusta daha odaklı ve stabil bir operasyon ile ilerleyebilir. Bu durum, doğal olarak daha az motosiklet üretimi göreceğimize ve önümüzdeki birkaç sene için üç yeni model çıkarmadan firmanın önce seriyi zayıflatacağına işaret olabilir. 

MV Agusta’dan İyi Haberler!  3. İçerik Fotoğrafı
MV Agusta'nın Genel Müdürü Giovanni Castiglioni

Çıkan haberler hakkında konuşan Castiglioni’nin açıklamalarına göz atalım: “Son 12 aydır, şirketin yaşadığı toparlanma, MV Agusta’ya olumlu yeniden yapılanma planını, modellerin gelişimini ve ana piyasaların konsolidasyonunu destekleyecek nakit akışı sağlamaya yaradı. MV Agusta, ikonik bir marka ile beş yıllık ana yatırımlarla oluşturulmuş tamamen yeni güçlü bir ürün serisine sahip. Tüm bunlar, gelişimimizi ve müşterilerimizin taleplerini destekleyecek anahtar unsurlardır.” 

YORUMLAR