MV Agusta’dan Son Haberler!

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

MV Agusta’dan Son Haberler!

2015 senesinde yüzde 30 gibi bir büyüme gösteren İtalyan firma, finansal açıdan sıkıntıda... Oldukça ilgi gören birbirinden göz alıcı ve dikkat çekici motosiklet modellerinin tasarımına sahip olan firmanın kapısından ne yazık ki mali sorunlar eksik olmadı.

Geçmiş senelerde birçok kez el değiştiren firma, yaklaşık 20 sene öncesinde Claudio Castiglioni tarafından tekrar canlanmıştı. Fakat MV Agusta, yeni modeller için yaptığı yatırımlarla ve rekabetçi fiyat politikasıyla satışlardaki artışlarına rağmen finansal anlamda biraz sıkıntıda.


MV Agusta’dan Son Haberler!  1. İçerik Fotoğrafı

2015 EICMA MV Agusta Standı - MV Agusta Logo


Şu sıralar firma, “Concordato di Continuita” denilen “Konkordato” şekliyle ifade edilen bir anlaşma ile kredi borcu olan kuruluşlara teklif götürmüş durumda. Konkordato; mali durumu bozulmuş olan dürüst borçluları korumak için kabul edilmiş bir hukuki çözümdür. Bu, firmanın biraz nefes alması ve firmanın iflasa uğramasını durduran bir etki anlamına geliyor. İflas etmiş olmasındansa operasyonel anlamda iş içerisinde kalmasının, borcu olan kuruluşların faydasına olduğunu, bahsi geçen bu anlaşmayı elde etmek için MV Agusta yargıya kanıtlamak zorunda. Yani bir iflas süreci yönetircesine, İtalyan üreticinin devam eden işlemlerini sürdürebilmesi amacıyla ilgili muhataplarla bir plan formüle edeceği anlamına geliyor. Böylece MV Agusta, borçları için ilgili kuruluşlarla yeni hüküm ve koşullar doğrultusunda anlaşmaya giderek finansal anlamda bir nevi borç yapılandırmasına gidecek.


MV Agusta’dan Son Haberler!  2. İçerik Fotoğrafı

2015 EICMA MV Agusta Standı

 

Bu esnada MV Agusta’nın borçları dondurularak İtalyan üreticiye bir es verdirtip üretimine kaldığı yerden devam etmesi sağlanabilir. Muhtemelen üretim hacminin belirli bir oranda azaltılması sağlanacaktır ki bu da aynı zamanda çalışan sayısının bir süreliğine de olsa azaltılması anlamına gelecektir.

 

Bu yapılanlardaki ana fikir, borcu olan 40 milyon €’yu ödedikten sonra MV Agusta’nın ayakları yere sağlam bir şekilde basması ve istikrarlı bir duruş sergilemesi.

 

Asıl kulağa kötü gelen kısım, bu haberlerin MV Agusta’nın şaşırtıcı büyümesinden sonra ortaya çıkması aslında. 2015’teki cirosunda %30’luk bir büyümeden söz ediyoruz. Aynı zamanda 100 milyon € gibi satışlarda da %30’luk bir artış söz konusu iken.

 

MV Agusta’dan Son Haberler!  3. İçerik Fotoğrafı

2015 EICMA MV Agusta Standı


Bu arada şirketin %25 payına sahip olan Mercedes AMG’nin bu konuda ağzı oldukça sıkı olsa da yakın zamanda bir açıklama yapması bekleniyor.

 

Motosiklet sektöründe en güçlü markalardan biri olması, modern, alımlı ve güçlü bir ürün yelpazesine sahip olması, geçmişte de birçok defa el değiştirmiş olmasına rağmen pek çok zor dönemleri atlatmış olması, MV Agusta’nın tekrar toparlanacağının sağlam birer işareti aslında. Resmi makamların da Agusta’nın yitip gitmesine izin vermeyip bu konuda firmaya destek olacağı anlattığımız gibi oldukça açık bir şekilde görünüyor. MV Agusta’nın paydaşları ile Eylül 2016’da kapsamlı bir toplantı yapması bekleniyor. Bakalım firmadan gelecek haberler umarız iyi yönde olur.

YORUMLAR