Navigasyon Sistemi

Çeşitli Yazar: Pervin Ozulu

Navigasyon Sistemi

İngiltere’de unutkanlıkla ilgili ilginç araştırmalar yapılmış

Unutkanlığı en aza indirmek için zihnimizi her fırsatta çalıştırmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz.

 

İster bulmaca çözelim, ister ufak hesapları zihnimizde hesap edelim tüm beyin egzersizlerinin önemi çeşitli yayın ve yazılarda sürekli vurgulanmaktadır.

 

Son seneler unutkanlığı artık çok sık duymaya başladığımız için bazı araştırmacılar bu konuyu inceleme aldı.


Unutkanlık konusunda İngiltere’de yapılan araştırmalarda hafızamızı daha az kullanmaya neden olan navigasyon sisteminin zihnimizi tembelleştirdiği ortaya çıkarmış.Navigasyon Sistemi  1. İçerik Fotoğrafı


 

Halbuki bu teknoloji bu çağın artık vazgeçilmezi oldu ve hayatımızı ciddi anlamda kolaylaştırmaktadır. Milyonlarca kişi tarafından memnuniyetle kullanıldığı için bu üzücü bir sonuç. Araştırmacıların önerisi, navigasyon sistemi kullanmak yerine yolları zihnimizden hatırlayıp gitmek. Hatta iddia ettiklerine göre yeni yolları keşfederek gitmek beyin egzersizi olmaktadır.

 

Yol bulmak ve aynı anda zaman da kazandıran bu navigasyon teknolojisi yeni yerleri rahatlıkla keşfetmek için çok faydalı olmakla birlikte yollarda kaybolmayı da önlemektedir.Navigasyon Sistemi  2. İçerik Fotoğrafı

 


Ben kullanıyor muyum diye soranlar olursa… Ben fazlasıyla bir doğacı ve gezgin olduğumdan dolayı teknolojiden olabildiğince uzak kalmayı tercih ediyorum ve bugüne kadar hiçbir gezimde navigasyon sistemi kullanmamışımdır. Aklıma bile gelmemiştir. 


Almayı ve motoruma ilave etmeyi bugüne kadar hiç düşünmemiştim. Uzun bir yola çıkıyor isem evden çıkmadan önce yolları haritalardan incelerim ve yanıma eski usul harita alırım. Ona bakıp yola devam ederim ve gideceğim yolları hafızamda ne kaldıysa devam ederim.


Özgürlük, macera ve gezgin ruhu hissederim. İnsanlarla da konuşurum, yol sormak gezinin ufak bir parçasıdır.


Navigasyon Sistemi  3. İçerik Fotoğrafı


Bir mola yerinde çayımın yanına masada haritayı masaya sermek ve yolları incelemek büyük bir keyiftir benim için. Haritayı katlayıp çantama kaldırıp yola çıktığımda karşıma çıkan levhalar ve haritadan hatırladıklarımla yoluma devam ederim. Bu şekilde doğru yere varmayı çok seviyorum.


Navigasyon sistemi bir çoğumuzun hayatında bir parçası oldu ve hızlı akıp giden yaşantının içinde büyük kolaylık sağlıyor. 


Sağlıkla sistem ile ya da sistem olmadan keyifli geziler dilerim ve diyorum ki, kaybolmaktan çekinmeyin. Böyle doğaçlama sürüşün ayrı bir tadı ve tuzudur.


Navigasyon Sistemi  4. İçerik Fotoğrafı


 

YORUMLAR