in

Niyazi Esen, Nam-ı Diğer Niyazi Dede!

Altında Bisan motoru ile yıllara meydan okuyan, motosiklete gönül vermiş 84 yaşındaki Niyazi Esen,
nam-ı diğer Niyazi Dede!

84 yaşında eski toprak, tam bir motosiklet aşığı Niyazi Esen. Samsun’da eczacılık yapan Ahmet Muştu’nun vesilesi ile kendisine ulaşıyoruz. Kısa görüşmemizin ardından, kendisini tanımaya çalışıyoruz. 1931 Ödemiş doğumlu Niyazi Esen, gerçek bir motosiklet sevdalısı. Bisan motosikletine bağladığı eşyaları ve çok sevdiği eşi ile birlikte çok yer gezmiş, daha da gezmeyi düşünüyor. Hatta gezip gördüğü şehirleri kaydetmeyi de ihmal etmemiş hem de müzik eşliğinde… Öncelikle Ahmet Muştu ile telefonda görüşüyoruz ve Niyazi amca hakkında kısa bir bilgi alıyoruz. Kendisini arayacağımızı öğrenince heyecanlanan Niyazi Amca’ya Motoron Dergisi’nden aradığımızı, kendisiyle kısa bir sohbet yapmak istediğimizi Ahmet Bey vasıtası ile iletmiştik.

 

Niyazi Amca, eşi biraz rahatsız olduğundan ilaç almak için eczaneye geldiğinde, Ahmet Bey beni arıyor ve görüşmemiz başlıyor.

 

 

Niyazi Esen, Nam-ı Diğer Niyazi Dede! 1. İçerik Fotoğrafı

 

 

Ö.K.: İyi günler Niyazi Amca, Motoron dergisi aracılığıyla arıyoruz sizi, hikayeniz oldukça güzel. Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? Ne zaman başladınız motosiklet kullanmaya?

 

N.E.: (Çok kibar bir sesle) İyi günler kızım, 1931 doğumluyum, Samsun’un İlkadım İlçesi’nde yaşıyorum. Çok eskilerden, 1974’ten beri motosiklet kullanıyorum. Şiir yazmayı da çok seviyorum. Bisan motosikletime yazdığım bir şiirim de var.

 

 

Ö.K.: Nereleri gezdiniz motosikletle? En çok beğendiğiniz yerler?

 

N.E.: 2006 senesinde İzmir’den Samsun’a gezerek gidip geldim, Peugeot motorumla toplam 2.140 kilometre kadar yapmıştım. Aydın’dan Bursa Uludağ’a gidiş geliş yaklaşık 1.000 kilometre yol aldım. Hatta Bursa’dan Uludağ’a çıktım. Uludağ’daki teleferiğe motosikletimi de ücretsiz olarak aldılar. İstanbul’dan Adapazarı’na hanımımla beraber gittim. 7 sene içerisinde 101.000 kilometre yol yaptığımı biliyorum. Gezip gördüğüm her yeri beğenirim.

 

 

Ö.K.: Eşiniz motosikletinize binmekten korkuyor mu?

 

N.E.: Eskiden beraber çok gezerdik, özellikle Ege’de hanımla birlikte çok gezdik fakat artık hem sağlık durumu uygun olmadığı için ve hem de yaşı ilerlediği için pek binmek istemiyor.

 

 

Ö.K.: Motosiklet hevesiniz nasıl başladı?

 

N.E.: Hep içimde vardı, ben de motor hastalığı var. (Bu sırada karşılıklı gülüşmeye başlıyoruz.) Sağlığım el verdiği sürece motorumu kullanmaya devam edeceğim.

 

 

Kim bilir neler görmüş geçirmişti Niyazi Amca. Yılların yorgunluğunun sesine yansıması ile bu durum hemen belli oluyordu. Motorunu anlatırken hala heyecanlı idi, dinlerken etkilenmemek elde değildi. Bir yandan Eczacı Ahmet Bey’i meşgul etmiş olduğunu düşünmekten bir yandan da fazla vakit almak istememesinden dolayı telefonu kapatmak istedi. Halbuki biz halimizden ve kendisiyle sohbet etmekten oldukça memnunduk. Niyazi Amca’ya Ahmet Bey ve ben “konuşmak için müsaitiz” dememize rağmen belli ki içi pek rahat etmemişti. Sonrasında birkaç soruyla daha sohbetimize devam ettik:

 

 

Niyazi Esen, Nam-ı Diğer Niyazi Dede! 2. İçerik Fotoğrafı

 

 

Ö.K.: Daha öncesinde herhangi bir medya kuruluşu sizinle irtibata geçmiş miydi?

 

N.E.: Bisan motosiklet kullanıyordum ve Bisan’a motosiklet sevgimi anlatan bir şiir göndermiştim. Kendileri de sağ olsunlar beni davet ettiler. Motosikletimi komple bakıma sokup resmen yenilediler. Çok mutlu olmuştum, hatta bunun üzerine Bisan’a geri teşekkürlerimi bildiren bir de şiir yazmıştım.

 

 

Ö.K.: Motosiklet merakı olan genç sürücülere ne gibi tavsiye edersiniz?

 

N.E.: Motosiklet kullanmak çok güzel bir duygu. Fakat kesinlikle “Genç yaşa,genç öl” sözünü kendilerine bir hayat görüşü olarak almasınlar. Çünkü sonrasında kaza geçirip sakat kalmak var. Hem kendileri hem aileleri için çok zor bir durumda kalmak var. Her zaman kurallara uyarak motosiklet kullansınlar.

 

 

Ö.K.: Niyazi Amca, sizi çok rahatsız etmek istemiyorum, son sorumu soruyorum. İmkanınız olsa, motosikletinizle nereleri gezmek isterdiniz?

 

N.E.: Memleketimiz Türkiye’de çok güzel gezilecek yerler var. Sağlık koşullarım uygun olsa ve imkanım olsa Türkiye’yi gezmek isterdim.

 

 

Niyazi Esen, Nam-ı Diğer Niyazi Dede! 3. İçerik Fotoğrafı

 

 

“Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederim, ellerinden öperim Niyazi Amca” dedikten sonra Ahmet Bey telefonu alıyor ve karşılıklı birbirimize teşekkürlerimizi sunup telefonu kapatıyoruz. İzmir’den Samsun’a uzanan eski toprak Niyazi Esen ile konuşmuş olmaktan dolayı hem çok duygulanmıştım hem de gurur duymuştum. Niyazi Dede, motorun büyüklüğüne, gücüne aldırmadan sadece istemekle neler yapılabileceğinin, nerelere gidilebileceğinin çok net bir göstergesi. Niyazi Amca’nın fotoğraflarına bakınca hissettiğimiz mutluluk, özgürlük, gerçekten apayrı bir ruh, bir tutku, ayrı bir bağlılık, bitmeyen bir keyif. Motosiklet aşığı Niyazi Dede, kim bilir zamanı ve imkanı olsa motosikleti ile daha nereleri gezecekti ve hanımını da gezdirecekti.

 

Bu yaşına rağmen hala fırsat buldukça motoruyla turlayan Niyazi Esen, motosiklet ruhunun nasıl bir aşk olduğunu ve bu ruhun nasıl yıllara meydan okuduğunu gösteriyor. Büyük cc, küçük cc, tork, hp, büyük motor, küçük motor, scooter, cross, racing, cruiser, chopper, touring, enduro, aslında bunların hiç bir önemi yok. Gerçekten sadece önemli olan yaşayan iki teker ruhu ve bu ruhu yaşatmaya devam edecek motosiklet sürücüleri. Tüm motosiklet sürücülerine hem sevdikleriyle hem de can yoldaşları motosikletleriyle keyifle, sağlıkla uzun seneler geçirmelerini dilerim.

 

 

Niyazi Esen, Nam-ı Diğer Niyazi Dede! 4. İçerik Fotoğrafı

 

 

Niyazi Dede’nin Kendi Bisan Motosikletine Yazdığı Şiiri

 

UZUN YOLLARIN FATİHİ BİSAN

 

Dostlarım burada başlarım söze

Sakın ola demeyiniz bana geveze

Kısaca tanıtmak isterim size

Uzun yolların fatihi Bisan’dır Bisan

 

Motor alacaklara tavsiyemdir Bisan

Zevki sefa ile gez kalmasın kederin tasan

Eşini bulamazsın tüm cihanı tarasan

Uzun yolların şampiyonu Bisan’dır Bisan

 

Ansızca mevkiinde Fabrikası durağı

Uzun yolların fatihi yakın eder ırağı

Bisan’ımdır tüm dostların eşsiz burağı

Motorların kralı Bisan’dır Bisan

 

Arıza yapıp ta hiç yollarda bırakmaz

Yakıtı tasarruflu çok benzin yakmaz

Bisan’ımın rakibi bir daha çıkmaz

Uzun yolların fatihi Bisan’dır Bisan

 

Mevsimlerden bahar gelir yaz gelir

Bisan’ıma Bursa İstanbul yolları az gelir

Başka motor tanımam hepsi bana vız gelir

Motorların şampiyonu Bisan’dır Bisan

 

Hiç korkmadan yurdu gez karış karış

İstersen çekinmeden yaparsın yarış

Sözlerime inanmazsan istersen kapış

Motorların kralı Bisan’ımdır Bisan

 

Bisan’ım yollarda rakiplerini solla

Tavsiyemdir kem gözlerden kendini kolla

Kazasız belasız beni İstanbul’a yolla

Motorların şampiyonu Bisan’dır Bisan

 

Aşık Niyazi şiirin olmasın fazla

Motorunu çalıştır şöyle hafiften gazla

Bisan personeli seni uğurlasın cümbüşle sazla

Uzun yolların taçsız kralı Bisan’dır Bisan

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Motorcu Göçmen

Başarılı Yarışçı İzmir’li Barış Tok ve Mototech!

REKLAM