Norton’dan Yeni Model!

Yeni Model Yazar: İlker Genç

Norton’dan Yeni Model!

Kökeni 1900’lere dayanan İngiliz asilzadesi Norton firması, yeni 650cc kapasiteli bir aile mi yaratacak?

Norton, roadster formunda klasik tavrıyla 650cc çift silindir bir model çıkarmaya hazırlanıyor. Hazırlanıyor hazırlanmasına da firmadan yapılan açıklamalarda birden fazla model ortaya çıkabileceği anlaşılıyor. Bunlardan bir tanesi, potansiyel müşterilere yönelik yeni bir scrambler olacak. Hatta firmanın asıl isteği, iki scrambler tarza sahip motosiklet tanıtmak. Bunlardan birisi daha yol odaklı, diğeri ise daha arazi odaklı bir modele yakın toz, kir içerisinde debelenip ardından eve dönülebilen bir model olacak. 

Norton’dan Yeni Model!  1. İçerik Fotoğrafı

Firmanın Tasarım Şefi Simon Shinner’a kulak verelim: “Yüksek performanslı ve yüksek kapasiteli platformu ile Retro motora sahip yeni bir 650 serisi çıkarmayı hep istemiştik. Bir marka olarak tahmin edilebilir gelecek için bu seri, yapmak istediğimiz herşeyi kapsayacak şekilde olacak. İlk model 650, Scrambler tipinde ortaya çıkacak. Yüksek teknik detayların arasında 175 beygir sunan supercharged versiyon, 100 beygir gücü sunan orta soluklu model ve en hafif gücüyle 70 beygir ve altında bir güç sunan modeller olacak. Tüm bunlara hoş bir sürüş karakteri ve hoş sesi ile aynı çekirdek 650cc paralel-twin motor hayat verecek.”

“Hafif, modern paralel-twin ama tam olarak V4 1200 platformun yarısı kadar olacak. Silindirlerin arka kenarlarından kurtularak modeli çok kısa ve kompakt yapabildik. V4’ün mimarisi, silindir başlığı gibi detaylarla birlikte çok şey paylaşıyor.” 

Norton’dan Yeni Model!  2. İçerik Fotoğrafı

Temel platforma ilave olarak Norton’dan daha Supersport bir modelin gelişim içerisinde olabileceği belirtiliyor. V4 RR modeli özleyenler için daha da heyecan verici haber ise firmanın, aynı 650cc platformu kullanan spor bir versiyonu onaylaması oldu. 

Öyle görünüyor ki Norton 650 Projesi’nden daha çok model aileye katılabilecek gibi…

YORUMLAR