Nürburgring'e Talip Var!

Çeşitli Yazar: Bora İlhan

Nürburgring'e Talip Var!

2012 yılından beri borç batağında sürüklenen yarış pisti için gelecekte bir umut var gibi görünüyor.

Yıllardır birçoğumuzun hayallerini veya bilgisayar ekranlarını süsleyen, yeşilliklerin içerisinden sürekli giden, inişleri çıkışları veya çok yüksek hızda dönülen virajları ile adeta bir cennettir Nürburgring. 1927 yılında yarış pisti olarak kullanılmaya başlanan, aslında halen bir Alman paralı yolu olan bu pist, yıllar boyunca bir çok yarışlara, felaketlere ama en önemlisi motosporları aşığına ev sahipliği yapmıştır. 1976 yılında Niki Lauda'nın Formula 1 yarışında yaptığı kaza sonucu yüzünün yanmasının üzerine, 80'li yıllarda piste ek olarak güvenlik kurallarına uygun bir “yarış pisti” eklenmesi uygun görülmüştür. Ancak takvimler 2009 yılını gösterdiğinde, Nürburgring için kara bir yıl sesini yavaş yavaş duyurmaya başlamıştır.

 

Öncelikle yalnızca özel bir yatırım olarak yapılacağı vaadedilen bir eğlence parkı, bu tarihi yarış pistinin yanına kondurulmuştur. Şişirilmiş ziyaretçi sayıları ve gelirler ile Nürburgring pisti kendini yavaş ama emin adımlarla bir borç batağına sürüklenirken bulmuştu. Eninde sonunda tarih gelip çattı, ve Nürburgring pisti 350 milyon Euro'luk bir borç ile kendini çok büyük bir sorunun içinde buldu.

 Nürburgring'e Talip Var! 1. İçerik Fotoğrafı

Yarış pistinin müdavimleri, pistin özelleştirilmesini doğru bulmuyordu, çünkü bu tarihi pistin devlet malı olmaması demek, ilerleyen zamanlarda artan tur fiyatları, pistin farklı amaçlar için bir alana dönüşmesi gibi anlamlara gelebilirdi. Ancak sonuç olarak kaçınılmaz gün geldi, ve Nürburgring yarış pisti kompleksi ve yanına inşa edilen eğlence parkı, ihale yoluyla satışa çıktı.

 

Formula 1'in önde gelen ismi Bernie Ecclestone'dan, Alman trafik kuruluşu ADAC'a kadar bir çok alıcı, bu Eifel dağları arasındaki eşsiz yarış pistine sahip olabilmek için ihalede yerlerini aldı. Ancak son gelen haberlere göre, “Yeşil Cehennem”in sahibi, Amerika menşeili HIG Group olacak gibi gözüküyor. Firmanın Nürburgring için vermesi öngörülen miktar, 82.4 milyon dolar ile 96.2 milyon dolar arasında. Firmanın pisti alması durumunda, eski halindeki gibi işleteceği düşünülüyor.

 

Nürburgring'e Talip Var! 2. İçerik Fotoğrafı

 

Umuyoruz ki, 20.8 kilometrelik, 154 virajlı, dünyanın sayılı pistlerinden biri olan “Yeşil Cehennem”, daha yıllarca motorsporları tutkunlarına ve bu pistte motosiklet sürmeyi planlayan kişilere açık kalacak.

 

YORUMLAR