in

Nuviz “Göz Hizası Göstergesi”, Sürücülerin Gözünün Önünde!

Yazar: Alper Baycan

Nuviz firması, full-face kasklara takılabilen; navigasyon, iletişim ve radyo çalar gibi fonksiyonlarla entegre olabilen bir cihaz ortaya çıkardı.

Cihazın uzun adı, “Gösterge tablosu bilgilerini ön cama yansıtan ünite” olarak çevrilebilir. Tanımından az çok ne olduğunu kestirdiğiniz bu cihazı kısaca tanıyalım: 
Nuviz “Göz Hizası Göstergesi”, Sürücülerin Gözünün Önünde!  1. İçerik FotoğrafıNuviz, pek çok full-face kaska monte edilebiliyor
ve navigasyon, iletişim ve müzik çalar gibi fonksiyonlarla entegre olabiliyor

Nuviz, 2013 senesinde motorcular için mevcut bir kaska direk takılabilen “Göz Hizası Göstergesi” (HUD) cihazı için bir kitlesel fonlama kampanyasını tamamlamıştı. Sürücünün, doğal görüş açısının hemen yakınında yer alan ayarlanabilir bilgiyi gösterebilen bu cihaz, tam dört sene sonra piyasaya sunulmaya hazır.
Nuviz, üretimdeki gecikmenin, sağlam ve yazılımı geliştirebilir tam donanımlı bir aygıt yaratmanın karmaşıklığından kaynaklandığını belirtiyor. Bu tip konuları takip edenler, Skully’nin kaska yerleşik bir “Göz Hizası Göstergesi” (HUD) ünitesi ile benzer birtakım şeyler denediğini bilirler. Fakat kurucu seviyesinde bazı suçlamaların da dahil olduğu pek çok faktörün bir araya gelmesinden dolayı, Skully’nin kaskı daha piyasaya çıkamadan önce firma, kapatılmak zorunda kalmıştı. Nuviz “Göz Hizası Göstergesi”, Sürücülerin Gözünün Önünde!  2. İçerik Fotoğrafı
Nuviz özel şirketinin kurucu ortaklarından Öalte Laass “Seneler önce, bu ürünü piyasaya sunmak için doğru teknik uzmanlık eşliğinde iyi bir fikrimizin olduğuna emindik. İstekli kişiler olarak, sadece sürüş tecrübesini geliştirmek  ve basitleştirmek için bir çözüm sunmak değil aynı zamanda da sürücüleri etkileyecek, gelecek teknoloji devrimleri için bir zemin yaratmak istedik.” 
Nuviz’i, Skully ve LiveMap gibi ürünlerden farklı kılan, çıkarılabilir olması ve her türlü full-face kaska takılabiliyor olması.Çoğu sürücünün birden fazla kaskı olduğundan, Skully’nin yaklaşık olarak 2,000$ ve LiveMap’in 1,500$ olarak fiyatlandırılmalarının yanında bu ürün, 699 $ gibi bir maliyet ile kendini öne çıkarmayı daha da kolaylaştırmış oldu.
Nuviz “Göz Hizası Göstergesi”, Sürücülerin Gözünün Önünde!  3. İçerik FotoğrafıKaskın görüş alanının sağ alt kısmında, sürücünün Nuviz HUD kullanarak gördüğü bilgiler

Nuviz HUD, bir kaska takıldığında ve göz hizanıza geldi mi, görüş alanınızda süzülen bir çizgi şeklinde beliren sanal bir görüş yaratıyor. Bu durum, motosikletin konsoluna göz atmaktansa yola odaklanmanız anlamına geliyor.
Nuviz “Göz Hizası Göstergesi”, Sürücülerin Gözünün Önünde!  4. İçerik FotoğrafıNuviz’i kullanan bir sürücünün hangi bilgileri
gördüğünün resmi (bilgiler, görüş alanının sağ alt kısmında)Telefon görüşmeleri yapma, sürüş için eğlence sistemi, intercom eşlemesi, yön tarifi, harita görüntüleme, müzik dinleme, dinlediğiniz şarkının bilgilerini görme, bir video ya da fotoğraf çekme, Nuviz HUD’un marifetlerinden bazıları.Nuviz “Göz Hizası Göstergesi”, Sürücülerin Gözünün Önünde!  5. İçerik Fotoğrafı
Nuviz HUD cihazın tüm fonksiyonları, gözlerinizi yolda tutmanıza müsade eden gidonunuza monte edilmiş kablosuz kumanda ile kontrol edilebiliyor. Bir çok cihazı bir arada toplayan ve motorcuların dikkatini dağıtmadan kontrolü sağlamasına olanak veriyor. 
Nuviz “Göz Hizası Göstergesi”, Sürücülerin Gözünün Önünde!  6. İçerik Fotoğrafı
Ayrıca hem iOS hem de Android cihazlara uygun olan mobil bir uygulama, Bluetooth aracılığı ile kablosuz gidon kumandasına bağlanabiliyor. Bu  sistem, güncel hız bilgileri, ayarlanabilir hız ikaz göstergesi, anlık lokasyon haritası ve kaydedilmiş rotanın 3-D görüntüsü gibi bilgilere erişim sağlıyor. Aynı zamanda navigasyon, iletişim ve müzik çalma kontrolüne olanak tanıyor.
Mikrofonlu bir kulaklık, cihaza monte edilmiş gerçek zamanlı action kameraya çekilmiş video içerisinde sözlü anlatıma izin veriyor. Bu mikrofonlu kulaklık ile Spotify, Pandora, Apple Music ve Google Play gibi internet üzerinden yayın yapan servisler üzerinden favori müzikleri dinleyebilir, kulaklığı telefon görüşmeleriniz için kullanabilirsiniz. Ayrıca bu mikrofonlu kulaklık, sürücüden sürücüye iletişim amaçlı Bluetooth özellikli pek çok kulaklık ile de uyumlu. 
Nuviz “Göz Hizası Göstergesi”, Sürücülerin Gözünün Önünde!  7. İçerik Fotoğrafı
Nuviz HUD, bir sürücü için önemli olan özelliklerden “Eldivenle kullanıma uygun.”Yerleşik kamera, 1080p/30fps hıza kadar video ve 8 megapiksel kamera çözünürlüğü ile görüntü yakalamanızı da sağlıyor. Durağan görüntüler, otomatik olarak telefonunuza kaydedilebiliyor. Videolar ise cihaza dahil olmayan bir Micro SD karta kaydedilebiliyor. (Kart yuvası, cihazın içerisinde mevcut.). Ortama göre aydınlık sensörü, otomatik olarak parlaklığı ayarlayabiliyor. 
Tüm bu özellikler, sekiz saat şarj ömrü bulunan, değiştirilebilir 3,250-mAh lityum iyon pil ile güçlendirilmiş.
Nuviz “Göz Hizası Göstergesi”, Sürücülerin Gözünün Önünde!  8. İçerik FotoğrafıNuviz, montaj kiti aksesuarı ile bir kasktan
diğerine takılabiliyor

Nuviz, bu cihazın çoğu geleneksel full-face kask ile uyumlu olduğunu ifade ediyor. Montaj kiti aksesuarı sayesinde Nuviz HUD, farklı kasklara kolayca monte edilebiliyor. 
Cihaz, yakın zamanda Amerika ve Avrupa’daki müşterileri için şirketin web sitesinden direk 699$ fiyata alınabilecek. Ayrıca bu sene sonuna doğru diğer piyasalara sürülmesi de planlanıyor. 
Nuviz, böylece dört senelik bekleyiş sonunda, “Göz Hizası Göstergesi”ni ortaya çıkarmış oldu. 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

2017 Vespa Hayat Tarzı Koleksiyonu Ortaya Çıktı!

Givi D2130S Yamaha Mt-07 Tracer (16) Rüzgar Siperlik

REKLAM