in

Okullara Motosiklet Dersi

Bir süre önce öğretmen yetiştiren kurumlardaki müfredat programı değişti. Bu bölümlere girecek yeniöğrenciler yayınlanmış bu ders planlarına göre eğitim öğrenim görecekler. Bunun anlamı, alan vemeslek bilgisi yanında genel kültür derslerini belirli oranlarda alarak çok yönlü bir gelişimsağlanmasıdır.

Bu tür programlarda olması gereken alan ve meslek bilgisi yanında genel kültür içerikli derslerinaçılması öğretim kurumlarının bulunduğu bölgelerdeki spor olasılıkları ile doğrudan ilişkiliolmaktadır. Eğer okul coğrafya olarak Doğu’da ise oralarda daha çok kar yağdığı ve kayak yapmaimkanları daha iyi olduğu için pekâlâ kış sporlarına yönelik dersler programa yerleştirilebilir.

Şimdi sıkı durun; çevresinde oldukça fazla sayıda motor bulunan şehirlerdeki spor bölümlerindemotosiklet dersi seçmeli olarak açılamaz mı? Bence bırakın soru sormayı derhal açılmalıdır.Üniversitelerin birçoğunda artık öğrenciler okullarına gidip gelirken motosiklet kullanmaktadırlar. Buöğrenciler seçmeli olarak açılması halinde motosiklet için çok daha derin bilgiler içeren eğitimlerialmanın yanı sıra belki de ileride yarış yapacak boyutlara taşınabilirler.

Etrafında veya yakın mesafelerde bulunan pistlere bakınca İzmir, İstanbul, Uşak, Afyon, Ankara,Kastamonu, Düzce, Tokat illerindeki Üniversitelerin Spor Bölümlerinde bu dersler açılabilir. Eğitimve antrenmanlar için bu kentlerde bulunan pistler rahatlıkla kullanılabilir. Böylelikle daha güvenlisürüş teknikleri, motosiklet teknolojisi, motosiklet ve halkla ilişkiler gibi konularda daha hızlıgelişmelere yakalanabilir.

Bu dersler yalnızca yüksek öğretim kurumlarında değil orta öğretim kurumlarında da açılabilir. Benceasıl etkili olacak eğitim başarısı buralarda yaşanacaktır. Motosikletin günlük yaşamın bir parçasıolduğu, hızlı bir araç ama aynı zamanda ulaşım aracı olarak kısa sürecek seyahatlerdekullanılabileceği, kask, eldiven, bot gibi koruyucu malzeme kullanmanın önemi ve nihayetinde ciddibir özgüven kazandırıcı bu aracın öneminin, orta öğretim öğrencileri tarafından kavranması halindeTürkiye, birçok sektörde daha hızlı yol alacaktır.

Biraz kendimize ve gençlerimize güvendiğimiz takdirde bu konuda çok başarılı sonuçlar almamızmümkün görünmektedir. Ben eminim, başta Türkiye Motosiklet Federasyonu olmak üzere, markalarınüst düzey yetkilileri de bu konuya ilgi göstereceklerdir. Bunların yanı sıra başta şimdi bu yazıyıokumakta olduğunuz derginin yöneticileri ve eğitim ekibi yanı sıra, bazı Üniversitelerde görev yapanve eğiticilik özellikleri de bulunan birçok öğretim üyesi gönüllü olarak bu çabaya destek olacaklardır.

Sıcak yaz günlerinde şimdiden güz yarıyılı dersleri planlamakta olan program yöneticileri bu konuyailgi gösterirlerse motosiklete ve motosiklet sporlarına önemli bir katkıda bulunmuş olacaklardır.

Aklımızda, ruhumuzda olan bu bilgileri paylaşmayı şahsen istedim ve bu yazıyı sizlerle paylaşıyorum.Çeşitli riskler, sorunlar, beklenmedik durumlar ortaya çıkabilecektir ama motosiklet için daha çokşeylerin yapılması gerekliliği karşımızda duruyor.

Biraz sabır, doğru insan kaynakları, iyi bir planlama ile başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Bunainanın!

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Oğlum Serseri Olmasın Diye!..

Olaylar ve Yankıları

REKLAM