Ömerli Barajı Değişiyor

Gezi Yazar: Pervin Ozulu

Ömerli Barajı Değişiyor

Bu kocaman gölün çevresinde hareketler var

Ömerli Barajını eskiden sadece piknik yapılan bir yer diye bilirdik ve oradan geçen tek gidiş geliş eski bir yol vardı, pek kimse bilmezdi. O eski yol çift şeritli geniş yepyeni bir yol olarak yenilendi ve hatta artık Google haritalardan Şile-Kurtköy istikameti için yol önerisi olarak da çıkıyor. Birçok kişi trafikten kaçmak için burayı kullanmaya başladı.


Gebze'den 2. Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne ulaşmak isteyenler bu yolu tercih edenler var. Paralı otoyoldan Kurtköy sapağından çıkıp Akfırat, Şile, Ömerli istikameti takip edilince Şile yoluna ulaşılıyor. Şile yolundan 2. Köprüye de gidilir ya da Şile'de balık yemeğe de gidilir mesela.
Bu yol hoşuma gidiyor, çünkü İstanbul içi olduğu halde şehir dışında sürüş yapar gibi hissettiriyor, yol tamamen doğanın içinde. 

 

Bu güzergah ileride açılacak olan 3.Köprü için bağlantı yollarında biri olacak. Bu yüzden o bölgelerde yol çalışmaları var ve Şile yolu bağlantı noktasında sayıca çok fazla harfiyat kamyonları var. Özellikle bu kamyonlar yüzünden çok dikkatli olmak gerekiyor. Ne yazık ki boş olan, yük taşımayan kamyonların bazısı spor araba gibi yolların tozunu kaldırıyor.


Ömerli Barajı Değişiyor 1. İçerik Fotoğrafı


Maalesef bu yolda çok kazalara şahit oldum. Bir keresinde hızlı giden boş bir kamyon hızlıca şerit değiştirirken arkasının savrulmasıyla önümdeki arabayı yoldan kaydırdı ve o araba tam önümde bariyerlere çarptı. Gerçi bu kaza geliyorum da diyordu, araba sürücüsü de hızlı ve deli kullanıyordu, o da hatalıydı, kazaya üzüldüm ama hiç şaşırmadım. Fakat az daha pisi pisine boş yere olan bana da olacaktı, eğer dikkatli olup mesafemi korumasaydım.


Trafikte kimseye güvenmem, kendime bile güvenmem, bir an için ben de dalgın olabilirim, göremeyebilirim, tahmin edemeyebilirim. O nedenle özellikle tehlikeli olabilecek her yerde mesafemi korurum. Temkinli olmak iyidir.


Kontrollü ve güvenli sürüş hayat kurtarır.


Ömerli Barajı Değişiyor 2. İçerik Fotoğrafı


 

Ömerli barajı mevki olarak tenha bir yerdir ve çok insan olmadığından oralarda çok fazla sokak köpekleri yaşamaktadır, yollarda sürekli karşınıza çıkabiliyor ve yeni asfaltı pek sevdiler, yatarlar, uzanırlar ve gezerler. Oradan geçenlere aman dikkat diyorum.


Ayrıca yol üzerinde köy ürünleri satan bir yer var. Taze süt ve yumurta var, tavsiye ederim, test ettim, yoğurdu gayet güzel oldu. Ayrıca aynı yerde harika lezzetli et yiyebileceğiniz ferah bir mekan var, tam tepede, geçerken her yerden görünmektedir. Mekanı çok hoş, servisi hızlı, temiz ve çok güzel manzaralı bir yer. Otopark, bahçesi ve çocuk oyun alanı bile var. Kasabı da var, direkt eti satın alabiliyorsunuz. Eti çok lezzetlidir, her şeyi çok iyi hatırlıyorum da mekanın ismini bir türlü hatırlayamıyorum. Mide mutlu ya, gerisi önemli değil gibi ve içerideki soba keyfini de anlatmayacağım, oraya gidenlerin keşfine bırakıyorum.


Sağlıklı gıdalar ve güzel geziler sizi bekliyor.


Ömerli Barajı Değişiyor 3. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR