Örgüt üyeleri yakalandı!

Cem Batırbaygil

Örgüt üyeleri yakalandı!

Türkiye’de motosiklet kullanıcılarının neredeyse hepsi, birer özgürlük savaşçısı sayılır.

Cem Batırbaygil

Motoron Dergisi Editörü

Her bir motosiklet kullanıcısı sabah yola çıktığı andan itibaren varolma savaşı verir. Otomobillerin markalarına ve büyüklüklerine bakarak saygı ve hürmet gösterilen bu topraklarda, motosikletlerin üzerine saygısızca araç sürülür, kazaya yol açınca da görmedik denir. Meclisten bakanlığa, müdürlükten şubeye, kavşaktan köşe başına kadar her yerde motosiklet yok hükmündedir.

 

Bu nedenle, mecliste yasa düzenlemesi yapılırken vatandaşın arabası, nakliyecinin kamyonu, çiftçinin traktörü düşünülür de özgürlük peşinde koşanların motosikleti akıllara gelmez; unutulur. “Hız sınırları bu haliyle yaşam tehditi oluşturuyor motosikletler için” dediğinizde sesiniz duyulmaz. Yıllarca kriz ekonomisine muhattap olan memlekette, ekonomik istikrarı korumak adına vergiler salınırken, köprü ve karayollarında geçiş ücreti toplamak söz konusuyken motosikletin de bir gelir kapısı olduğu hiç akıllardan çıkmaz nedense. Ama “dört tekerlekli araçlarla iki tekerlekli araçlar bir olur mu?” denildiğinde yanıt hazırdır; “Herkes eşittir bu ülkede”. Ancak, globalleşmenin hız kazandığı bu çağda, gelişmiş ülkelerdeki yasal hakları görmemek imkansız artık. Bu nedenle “göz görmeyince gönül katlanır” sözü hükümünü yitirmiştir.

Motosiklet aşkı peşine takılmış gidiyoruz, motosikletle dolaşmak yetmiyor, sabah akşam internette motosiklet sitelerini dolaşıyoruz; ama bir araya gelip de derdimizi anlatamıyoruz. Oysa aşkı anlatabilmenin en iyi yolunu Ece Ayhan dillendirmiştir bir şiirinde: “Aşk örgütlenmektir bir düşünün abiler”.

Diyeceksiniz ki, daha önceleri çok gördük motorseverler derneklerini, çok geçmedi birer ikişer bölünerek gittiler. Bölünürler tabi, ne de olsa okulda istisnasız herkese öğretilen tek kalıcı biyoloji konusudur Amipler. Bundan mıdır bilmem, hem hızla bölünürüz hem de bölünmekten pek bir korkarız milletçe. Bölündükçe çoğaldığımızı ise unuturuz çoğu kere. Bugün düne oranla motosiklet kullanıcılarının sayısı hiç de azımsanmayacak rakamlara erişti. Bu bağlı olarak da motosiklet kulüp ve dernekleri, ister yasal, ister sanal ortamda çoğaldıkça çoğaldı.

Motosiklet kullanıcılarının sorunlarını, ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılayabilmek için haklı taleplerini dile getirmeleri gerekmektedir. Bunun için, motosiklet kullanıcıları hak ve özgürlük sınırları içinde örgütlenmelidir. “Örgüt kelimesi bazılarını ürkütür, yanlış anlaşılmalara neden olur” diyorsanız “birlik ve beraberlik” tamlamasını kullanabiliriz. Ne dersiniz hemfikir miyiz?

Motorunuzun ve yaşam sevincinizin hep “on” olması dileğiyle...

YORUMLAR