Origami Yamaha R1M Yaratmaya Hazır mısınız?

Etkinlik Yazar: Özlem Köseoğlu

Origami Yamaha R1M Yaratmaya Hazır mısınız?

Yamaha’nın ürün yelpazesi üzerinde yapmış olduğu bu zevkli uğraşa bir yenisi daha katılmış oldu. Yamaha R1M, origami yani kağıt katlama sanatı ile bizlerle…

PC’ler üzerinde teknolojiyi kullanarak motosiklet modellerinin benzerlerini tasarlama, yaratıcılığınıza kalmış birbirinden değişik yeni motosiklet dizaynları, sanal pistlerde sanal sürücülerle yarış oyunları, hatta MotoGP oyunları gibi daha birçok teknolojik ayrıntıdan haberdarız. Şimdi de sırada eskiye dönüş var, Origami yani kağıt sanatı ile yaratılan Yamaha R1M’i denemeye hazır olun… Gelin detaylara bir göz atalım.


Origami Yamaha R1M Yaratmaya Hazır mısınız?  1. İçerik Fotoğrafı


R1M’in kağıt üzerinden yeniden doğuşu başladı, sakın yeni bir tasarım sanmayın, bu kez varolan dizayn sizin ellerinizde kağıtta tekrar hayat bulacak. Motosiklet dizaynı için oldukça değişik bir uğraş olan bu kağıt katlama sanatı ile sayısız parçayı birleştirip biraraya getirmenin ve şekillenmeye başladığını görmenin zevkini yaşamaya hazırlıklı olun. Normal bir yazıcısı, sınırsız zamanı ve sınırsız sabrı olanlar için tabii ki. Çünkü öyle hemen bir iki parçayı birleştirince “Oldu bitti” olacağını sanmayın sakın. Yeni yıla yaklaşırken Yamaha R1 ya da R1M aşığı bir arkadaşınıza bu “Kağıt Sanatından Yaratılmış Ultra Gerçekçi R1M” güzel bir hediye olabilir aslında ama kesinlikle kolay olmadığını ve fazlasıyla özen ve zaman istediğini tekrar söylemeliyiz.


Origami Yamaha R1M Yaratmaya Hazır mısınız?  2. İçerik Fotoğrafı


Öncelikle kağıt tasarımı olarak siyah-beyaz versiyonu ve renkli versiyonu bulunuyor. Her ikisinin yapımı için 54 sayfa A4 kağıda, yaklaşık 800’e yakın parçayı dikkatlice kesecek keskin bir makasa ve tabii ki yapıştırıcya ihtiyacınız olacak. Tabii ki “Çok zamanım var ve R1M’i istediğim gibi renklendirebilirim” derseniz siyah-beyaz versiyonunu indirip istediğiniz gibi renklendirebilirsiniz, tamamen size kalmış.


Origami Yamaha R1M Yaratmaya Hazır mısınız?  3. İçerik Fotoğrafı

 

R1’in ilk olarak 1999’da daha sonra da 2007’de bu şekildeki kağıttan tasarımları çıkmıştı fakat bu en son çıkan versiyon için ne kadar uğraştırıcı olursa olsun bütün beklentileri aştığı söyleniyor. Fakat Yamaha’da global web sitesinde bunun kolay kolay yapılamayacağını bizler gibi bir kez daha belirtmiş. Ne diyelim, bu kadar çok uğraşacak Yamaha aşıkları iş başına o halde?

Hazırsanız ilgili link için: http://global.yamaha-motor.com/yamahastyle/entertainment/papercraft/ultra/yzf-r1m/

YORUMLAR