Otomobil Mi, Motosiklet Mii?

Yavuz Taşkıran

Otomobil Mi, Motosiklet Mii?

Yavuz Taşkıran

Motoron Dergisi Yazarı

Uzun seneler yazdık, daha ucuzdur, yer kaplamaz, ekonomiktir, hızlıdır, konforludur diye ama ciddi bir motosiklet alıcısı ve kullanıcısı olmaya karar verdiğinizde bu defa motorun fiyatları otomobil fiyatlarını geçer oldu! Ne yapacağız şimdi?

Diyelim ki aldınız motosikleti, bu defa başka sorunlar sizi bekliyor olacak. Trafikte tanınmıyorsunuz. Servislerde yağ değiştirmede bile beceriksizlikler görülüyor. Bakıma veriyorsunuz, aldığınızda motorunuzun benzin deposunun köşesinde ceviz büyüklüğünde bir çökük görüyorsunuz. “Bu yoktu servise bıraktığımda” demenize rağmen tartışma başlıyor. Tesadüf, şirkette kameralar var, servis sahibi durumu etüt edeceğini bildiriyor.

Video kamera sonuçlarını merak ettiniz değil mi? Düşündüğünüzün tam tersi: Servis sahibi sizi haklı buluyor, hatayı üstleniyor, gerekenin yapılacağını söylüyor.

İşin içine video girdiğinde beklenmedik durumlar ortaya çıkabiliyor. Tam o sıralarda kamera arıza yapabiliyor, kayıt görüntüleri görünmez hale geliyor. En lâzım olduğu anda işe yaramayabiliyor. Neyse ki, dürüst bir servise denk geldiğinize seviniyorsunuz ancak bu defa tekrar motorsuz geçecek birkaç gün canınızı sıkmaya devam ediyor.

Şimdi trafiğe geçelim: Motorcu diye, kasksız sürüş yapan ve bir de sigara içenleri gördükçe ne kadar kötü bir şekilde anıldığımızı düşünmek bile istemiyorum. Geçenlerde ilk kez böyle bir motor sürücüsüne önümden geçerken arkasında uyarı niteliğinde selektör yaptım. Merak etmeyin gündüz olan bir konu ve bir sollama değil tam önden geçme, bir “T” geçişi… Ne yaptı beğenirsiniz? Durdu, yanına ilerlememi bekledi ve “Dayı, ne oldu, rahatsız mı oldunuz önünüzden geçerken dedi?” Hadi gelin cevap verin bakalım!

Kuşkusuz hemen her motosiklet sürücüsü ama aynı zamanda otomobil sürücü olarak çoğu arkadaşım buna benzer olaylarla karşılaşıyorlardır. Motosikleti hep pozitif yönde anlatan, yazan biri olarak bu gibi yaşanan olayların sayısı arttıkça bu konuda ciddi önlemlerin alınması gerekliliği çıkıyor. Hangi kişi, kurum veya cemiyet bu işleri üstlenir ve çözüm yolları bulmaya başlar onu bilmem ama konu yüksek oranda ehemmiyet arz ediyor.

Döviz oranlarının artışı, ekstra vergilerin gelmesi, şirketlerin sadece satışı düşünmeleri aslında motosiklet sporlarına darbe vurmaktadır. Birkaç genç sporcumuz için destek bulmakta bile zorluklar çekildiğini, ailelerinin destekleri sayesinde bu çocuklarımızın uluslararası arenada podyuma çıktıklarını biliyoruz. Bu vesile ile Rodi Pak’ın, Öncü kardeşlerin, Bahattin Sofuoğlu’nun, Kadir Erbay’ın, Toprak Razgatlıoğlu’nun aile ve çevresindekilere şükran borcumuz bulunmaktadır. Bu yetenekler, aileleri sayesinde ülkemizi yurt dışında temsil etmektedirler.

Her ikisi ayrı bir dünya olan bu araçlar artık günlük yaşamın vazgeçilmezleri… Spor ve yarışma boyutunda incelediğimizde motosiklet diğerine oranla dezavantajlı durumda. Alan insanlarının artık konuya daha sıcak bir yaklaşım göstermeleri beklenmektedir. Duyurulur!

YORUMLAR