Pedrosa, 2018’e Kadar Honda ile Devam!

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

Pedrosa, 2018’e Kadar Honda ile Devam!

Dani Pedrosa, Honda ile kontratını iki sene daha uzatarak, Yamaha’ya geçiş yapacağı haberlerine böylece son vermiş oldu.

Dani Pedrosa’dan “İki sene daha kontratımı yenileyerek bana olan güvenlerini gösterdikleri için Honda’ya minnettarım” açıklaması geldi.


Valentino’nun takım arkadaşı Lorenzo’nun Ducati’ye geçişi, İspanyol yarışçı Pedrosa'nın Movistar Yamaha Takımı’na transferi ile ilişkilendirilmişti. Fakat bu söylentiler, 16 Mayıs 2016 Pazartesi günü, Honda’nın Pedrosa ile 2018 yılına kadar beraber çalışmaya devam edeceği açıklamasını yapması ile sonlandı.


Bu haberle, Maverick Vinales’in Yamaha’ya geçerek Rossi’ye eşlik edip etmeyeceği konusu ise şu anda açık kalmaya devam ediyor.


Pedrosa, 2018’e Kadar Honda ile Devam!  1. İçerik Fotoğrafı

2016 Le Mans, Fransa MotoGP Dani Pedrosa

22 Mayıs 2016 Pazar günü MotoGP Mugello’daki randevu ile Grand Prix’lerde 250 yarışlık bir dönüm noktasına erişecek olan Pedrosa “Repsol Honda Takımı ile kontrat yenileme durumumu açıklamaktan dolayı çok mutluyum. İlave iki sene daha kontrat yenileme güvenini bana gösterdikleri için Honda’ya gerçekten minnettarım. İlk yarışım ile başladığım takımım ile devam etmek sanırım benim için en iyisi. Görüşmelerin bir an önce gerçekleştiğine seviniyorum ve şimdi yarışmaya konsantre olabilirim. İtalya GP’sinde bu hafta sonu %100 kendimi vermek istiyorum” açıklamasını yaptı.


Pedrosa, 2018’e Kadar Honda ile Devam!  2. İçerik Fotoğrafı

Shuhei Nakamoto ve Pedrosa  


Honda Racing Şirketi Başkan Yardımcısı Shuhei Nakamoto, Pedrosa’nın Honda’ya olan sadakatına değer verdiğinden bahsederek “Dani ile kontratımızı yenilemiş olmaktan dolayı çok memnunuz ve kendisinin Honda Racing’e olan sadakatini gerçekten takdir ediyoruz. Uzun senelerdir birlikte çalışmaktayız fakat her seferinde Dani’de aynı tutku ve kendini adamışlık görmekteyiz. Tecrübesi ile motosikletimizin gelişmesinde teknisyenlerimize gösterdiği yardımlar, bizim için çok önemli ve bütün yeteneğini göstermesi için ona yardım ederek elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” şeklinde bir açıklamada bulundu.


Pedrosa, 2018’e Kadar Honda ile Devam!  3. İçerik Fotoğrafı

2016 Jerez, İspanya MotoGP, Dani Pedrosa

2001 senesinde Grand Prix’te, 125cc sınıfındaki çıkışı ile kariyerine başlayan Dani Pedrosa, tüm kariyeri boyunca hep Honda yarışçısı oldu. A 125cc ve çift 250cc Dünya Şampiyonluğu ile 2006 senesinde Repsol Honda Takımı ile MotoGP’ye girdi. 2007, 2010, 2012 senelerinde ikinci yarışçı olarak MotoGP’yi tamamladı ve 2008, 2009, 2013 senelerinde de üçüncü olarak sezonu kapatmıştı.

Mick Doohan’ın Honda rekorundan sadece üç kez az olmak üzere, 51 galibiyeti de içeren toplamda 142 kez Honda için daha önce hiçbir yarışçının görmediği kadar podyum başarısı elde etti.

 

Pedrosa, İtalya Grand Prix’i öncesi MotoGP Şampiyonası’nda dördüncü sırada yer alıyor.

YORUMLAR