in

Pedrosa ile Röportaj

Yazar: Ahmet TEZCAN

Pedrosa, Sepang’daki ve Phillip Adası’ndaki testlerin ardından sezon öncesini değerlendiriyor.

Sezon öncesinden sonra Pedrosa ve takımı yarışlar için hazır hissediyor. Sezona iki haftadan az süre kala, Repsol Honda sürücüsü Sepang ve Phillip adasındaki performansından sonra çok olumlu.

 

Malezya ve Avustralya’daki testlerin arından, 2014 sezon öncesi hakkındaki yorumun nedir?

“Açıkçası olumlu. Her iki pistte de çok tur attık ve işe yarar lastik testleri yaptık. Her şeyden önce, çok yol aldık. Yine de gelişmek için zamanımız var. Ne kadar uzun olduğunu birlikte göreceğiz.”

 

İlk yarış için Honda tarafından verilen görevin nedir?

“Genel olarak motosikleti geliştirmek. Diğer iki önemli görev ise şasiyi ve ardından elektronikleri bir basamak yukarı taşımak. Hala daha ileri gidebileceğimizi düşünüyorum, özellikler yarışlardan önce.”

 

2014 Honda motosikletinin yeni bir motosiklet olduğunu ya da geçen yılkinin yükseltilmiş sürümü olduğunu söyleyebilir miyiz?

“Bu motosiklet, geçen yılkinde bulunan bir çok özelliği koruyor. Elbette değişiklikler oldu, yönetmelik bizden bunu talep ediyor. Yine de önemli olan, motosikleti geliştirilebilecek şekilde tab etmek.”

 

Yeni motosikletin geçen yılkinden daha iyi olduğunu düşünüyor musun? Güçlü yanları neler?

“Şu noktada motorun iyi olup olmadığı hakkında yorum yapmak zor, yarışlarda görmek zorundayız. Ayrıca lastikler de değişti. Ancak, sonunda sürücü kendini rakiplerine karşı ölçer ve sürücüyü zirveye taşıyan kendisidir sadece motosiklet değil. Bu yüzden güçlü yanlarını Grand Prix başladığında birlikte göreceğiz.”

 

Yeni motosiklette 1 litre düşen yakıt kapasitesi motorun davranışını etkiledi mi? Repsol ve Honda yakıt performansını geçen yıl ile aynı tutmak için çalışıyorlar mı?

“Gerçek şu ki; evet çalışıyoruz. Honda ve Repsol ilişikleri iyi olduğu için şanslıyız. Böylece, motor ve yakıt sinerisi yeni yakıt düzenlemesine daha kolay adapte olmamızı sağlıyor. Bu kombinasyonun iyi olup olmadığını birlikte göreceğiz.”

 

Jorge Lorenzo ve Assen’in bulunmadığı geçen yılda, şampiyonluk hep ‘ilk üç’e gitti. Bu yıl işlerin değişeceğini düşünüyor musun?

“Böyle tahminlerde bulunmak için çok erken. Grand Prix başlayana dek sezonun nasıl gideceği hakkında bir fikir edinemeyiz.”

 

Kazanmayı hedefleren daha fazla sürücü olsaydı, kazanmak tutarlı olmaktan daha önemli olur muydu?

“Açıkçası, kazanmak her zaman puan getirir. Puanlar da sürücüye tutarlılık katar. Bu yüzden kazanmak çok önemli.”

 

Bu sezonda Ducati’yi nasıl görüyorsun?

“Bence bu yıl Ducati’de değişiklikler olacak. Fabrika 2 kategorisine geçişleri onları daha yukarı taşıyabilir. Fakat gerçek şu ki; yılın bu zamanında hiç bir şeyi bilemeyiz. Losail’de kırmızı ışıklar sönene dek, kimin nerede olacağını göremeyiz.”

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Pol Espargaro İyileşiyor

Yeni Ducati’ler 2015’e Kaldı

REKLAM