Piaggio, Robot Bagaj Ortaya Çıkardı!

Sektörel Yazar: Can Deniz

Piaggio, Robot Bagaj Ortaya Çıkardı!

Bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir proje ile ünlü scooter markası Piaggio, robot bir bagaj tanıtımı yaptı. Detaylara bir göz atalım.

Ünlü İtalyan scooter markası Piaggio’nun gelecekteki ulaşım alternatifleri için araştırmalar yapan yeni firması Piaggio Fast Forward tarafından geliştirilen ilk projelerinin tanıtımını yaptı. Proje mi? İtalyancada “kısa seyahat” anlamına gelen Gita; o bir hareketli valiz. Bir diğeri ise aynı amaca hizmet eden 120 litrelik hacmi ile 100 kg taşıyabilen Kilo…

Piaggio, Robot Bagaj Ortaya Çıkardı! 1. İçerik Fotoğrafı
Gita

Piaggio, Robot Bagaj Ortaya Çıkardı! 2. İçerik Fotoğrafı
Kilo

Piaggio Fast Forward (PFF), gelecekteki ulaşım alternatifleri için araştırmalar yapan bir şirket. Grup, ulaşım ve ulaşımın geleceği hakkındaki gelişimi araştırıyor. Şirket, ilk ürünleri olan eşya koymak amacıyla bagaj ya da valiz denilebilecek minyatür araç Gita ve onun büyük abisi Kilo’yu tanıttı. 

Piaggio Fast Forward, Gita’nın bir araç olduğunu fakat aynı zamanda kullanıcısını takip edebilen bir bavul olarak tarif edilmesinin daha kolay anlaşılacağını belirtti. Gita için, insanlar yüyürken, bisiklete binerken eşyalarını taşıyabilen pratik bir tasarım denilebilir. Bu valiz, aynı zamanda tüm noktaların adreslenebilir olduğu bir ortamda (konumlandırılabilir) kendi kendine hareket etme kabiliyetine sahip. 

Piaggio, Robot Bagaj Ortaya Çıkardı! 3. İçerik Fotoğrafı

Saatte 22 mil yani 35 kilometre hıza kadar çıkabilen Gita, 26 inç yani 66 santimetre boyu ile 18 kilo bir yük kapasitesine sahip. Hız olarak yaptığı kilometre çok fazla gibi görünse de Gita, insan hızına ve insan çevikliğine göre seyahat edebilmesi için tasarlanmış. 

Piaggio, Robot Bagaj Ortaya Çıkardı! 4. İçerik Fotoğrafı

Piaggio Fast Forward’ın CEO’su Jeffrey Schnapp’in açıklamasına göz atalım: “Taşıması ağır olan bavula koyacağınız eşyalarınızı bir noktadan bir noktaya özgürce ve rahatça taşımanın ne kadar iyi hissettireceğini bir düşünün. Gita, sıradan ulaşım görevlerini üstlenerek, kişilerin yaratıcı günlük işlerine odaklanmasını sağlayacak.”

Yazılımı geliştirilmekte olan ve Şubat’ın ilk haftası ortaya çıkan sevimli Gita’nın ve Kilo’nun henüz piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı netleşmiş değil.

Tanıtım videolarından birisi:

YORUMLAR