in

Pizza Soğuk Yenir; Uzatma!

-Ançüez koymayın lütfen. Nefis kenar olsun.
-Sos ister misiniz?
-Hayır, teşekkür ederim. Ne kadar zamanda gelir?
-20 dakika içerisinde sizde olacak. Biliyorsunuz siparişinizi zamanında getirmek şirketimizin kurumsal taahhüdüdür.
-Klik…. Telefon kapanır.
-Ustaaaaa, bir nefis kenar karışığım var. Ançüez yok, sos yok. Ahmeeeet. Papatya evler B blok daire 23. Para üstünü hazır et!

Altı dakika sonra ustanın paketi teslim etmesiyle bayrak inecek, ışıklar yeşile dönecek ve Ahmet San Marino İmola pistinden bir numara olarak çıkarcasına trafiğe atlayacak. Hava yağmurluymuş soğukmuş, yerler kayganmış kar serpiştiriyormuş, trafik yoğunmuş teslimat noktası uzunmuş gibi detayların önemi bulunmuyor. Önemli olan soğumadan pizzanın adrese ulaşması.  ,

Evde pizzasını bekleyen açısından baktığında 20 dakika uygun bir süre. Yoğun rekabet ortamında rakiplere fark atarak birçok şube açan ve şubeler arasındaki mesafelere belli süre içerisinde teslimat yapacağını söyleyen firmaların müşteri memnuniyetini yaratması açısından bu zaman dilimi önem taşıyor. Neticede pizza dediğin şey kalın hamurlu lahmacun üzerine değişik et türevi ve sebzelerin fırınlanarak pişirilmesinden başka bir şey değil. Adına “Mantarlı Bifstrogonof” da desen pizza pizza işte. Tek numarası sıcak olması.

Zurnanın zırt dediği yer tüm stratejinin büyük bölümünün Ahmet’in pizzayı bu kadar kısa süre içerisinde yetiştirmesi üzerine kurulmuş olması. Hani mısır biraz az olabilir ama 32 dakikada giden pizzanın 12 dakika geç kalması kabul edilebilir değil. Karnı aç adam için 12 dakika bir saate yakın bir bekleme algısına tekabül ediyor. Böyle bir durumda bahşişi zaten unut. Kapıyı suratına çarpıp azar işitmezsen ne ala. Hatta olur da firmaya dönüp “Pizza istedik, frizbi tekerleği getirdiniz kardeşim” denmesi durumunda ve bunun tekrarlar hale gelmesi halinde Ahmet’in kendine yeni bir iş araması bu mesleğin etiği bakımından hiç de tuhaf bir durum değil.

Servis motosikletlerinin neredeyse tamamında abs gibi teknik donanımlar yok. Kask dediğin şey iki yıl önce o zamanki kurye zamanında herkes giysin diye en büyük beden alınan, hışırı çıkmış bir kavanozdan hallice. Koruma hakeza çoğunlukla bir yağmurluk sadece. Eldiven, para alıp vermek için giy çıkart sorun olduğundan ve zırt pırt kaybedildiğinden yok. Bu nedenle soğuk havada kurye sol elini kıçının altına koyarak ısıtmaya çalışırken tek elle akrobasi yapıyor.

Hatta firmanın aynı yöne giden iki siparişi aynı 20 dakikaya sığdırmaya çalıştığı durumlar da oluyor haliyle.

Bak kardeşim; pizza, kebap, lahmacun, pide dediğin yiyecekler fırının başında yenir. Hatta iki lahmacun yiyeceksen fırına üçer dakika arayla attıracaksın ki ikisini de çıtır yiyebilesin. Olmadı evde bir fırının vardır herhalde değil mi? Soğuk mu geldi, arıza yapma fazla.

Mahalle baskısının ne olduğunu hepimiz öğrendik. Toplumsal baskılar yüzünden millet birbirini vurup eşini dostunu, çoluğunu çocuğunu öldürüyor. Sen de müşteri baskısı yapıp da kenarlarının içine taze kaşar enjekte edildiği için adı “Nefis kenar” konan pişmiş hamur tekerleğini sıcak yiyeceğim diye arıza yapma.

Şöyle düşün rahat et; “Tüm sıcak sipariş edilen yemekler soğuk gelir. Sonra ben onu ısıtırım. Çünkü hiçbir sipariş yarım saatten önce gelmez.” nokta.

40 dakikayı geçerse ara beni beraber fırça çekelim Sürat Pizza’ya.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Motoron Dergisi Ocak 2018 Sayısı, Sayı 150

Sen Motor Kullanmaya Nasıl Başladın?

REKLAM