Polaris, MV Agusta’yı mı Alıyor?

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Polaris, MV Agusta’yı mı Alıyor?

Amerikan firmanın, bir süredir finansal anlamda zor durumda olan ünlü İtalyan motosiklet üreticisi MV Agusta ile ilgilendiği ama firmaya yatırım yapmakta kararsız olduğu söylentileri dolanıyor.

MV Agusta’nın CEO’su Giovanni Castiglioni, efsane İtalyan motosiklet markasının, çoğunluk hissesini Polaris’e devretmek üzere görüşmeler içerisinde olduğunu belirtti. MV Agusta'nın son birkaç yıldır mali anlamda sıkıntılar yaşadığını daha önceki haberlerimizde sizlerle paylaşmıştık. http://www.motoron.com.tr/HaberDetay/mv-agusta-dan-son-haberler-2829

Polaris, MV Agusta’yı mı Alıyor? 1. İçerik Fotoğrafı


Castiglioni’nin yaptığı açıklama ise şimdilik şu şekilde; “Ticari anlamda başarılı bir marka olan MV Agusta’ya yatırım yapmış diğer firmalar gibi Polaris Group ile de 'bir çeşit ortaklık' diyebileceğimiz görüşmeler yapmaktayız. Şu aşamada taslakta olsa herhangi bir anlaşma ya da mutabakat yapmış değiliz.”

Eğer tüm bu söylentiler doğru çıkarsa, Polaris, firmadan oldukça büyük bir hisse alabilir. Polaris halı hazırda Indian ve Victory gibi büyük markaların da sahibi ve 2016 Ocak ayında da Brammo’nun elektrikli motosiklet bölümünü almıştı. İtalyan markalar üzerinde gücü elinde tutabilecek bir paya sahip olmak, Polaris’e saf cruiser ve touring motosikletlerden yüksek performanslı spor motosiklet ve spor pazarına kadar geniş bir yelpazede genişleme şansını verecek.

Polaris, MV Agusta’yı mı Alıyor? 2. İçerik Fotoğrafı


Son zamanlarda likidite darlığı yaşayan MV Agusta, masrafları azaltmak üzere planlarını ana hatları ile açıkladı. Fabrikanın üretim adedi yaklaşık 9,000 birimden 5,700 adede düşürüldü. İtalyan motosiklet üreticisi, %30’luk bir satış artışı ve %40 gibi bir kar artışı ile 2015 senesinde dünya çapında 9,000 adetten fazla satmıştı. 

Firma bir diğer taraftan da bu satış ve kar yüzdelerine rağmen her nasılsa yaklaşık 40-50 milyon EUR olduğu tahmin edilen borçlarıyla boğuşmaya devam ediyor. 2014 yılında Mercedes-AMG, 67 milyon EUR’ya MV Agusta’nın %25 hissesini almıştı. Fakat bu ortaklık iyi gitmedi ve Castiglioni, Mercedes-AMG’nin hisselerini geri almaya bile çalıştı ama şimdilerde finansal endişelerden ötürü bu imkansız bir hale gelmiş oldu.

Polaris, MV Agusta’yı mı Alıyor? 3. İçerik Fotoğrafı


MV Agusta ve diğer markalar ile geçmiş ilişkilerin bazı zamanlar aniden bittiğine de tanıklık ettik. Örneğin Harley Davidson, kısa bir süerliğine MV Agusta’yı almıştı ama firma, 2010 senesinde Castiglioni ailesine tekrar geri satılmıştı. Castiglioni tarafından gerçek bir ortaklık olarak görülmediği söylense de Mercedes-AMG ile MV Agusta arasında yakın zamandaki yatırım ve birliktelikten de bahsedebiliriz. Şimdi, Polaris gerçekten büyük bir hisse alacak olursa, bunun MV Agusta’yı nereye götüreceğini görmek kalıyor. 

YORUMLAR