in

R1 Yamaha SRT Renklerine Büründü

YART R1

 MotoGP’de Fabio Quartoraro’nun iki galibiyeti ile güçlü bir başlangıç yapan SRT Petronas, Yamaha ile işbirliği yaparak yeni bir pist canavarı üretti. Replika R1 sınırlı sayıda üretilecek. 

SRT Şampiyonada Lider

 Yamaha ile birlikteliğinin sadece 18. ayında MotoGP dünya şampiyonasını lider götüren SRT bu performansı R1 ile yollara taşımak istiyor. Henüz  4. yarışlarında sıralamalarda ilk çizgiyi kapatan ekip 2020 sezonuna Fabio Quartoraro’nun ilk iki yarışta aldığı iki galibiyetle harika bir başlangıç yapmıştı. Şampiyonada lider konumda bulunan SRT, tam adıyla Sepang Racing Team Avusturya’da aldığı kötü sonuçları Misano ve Aragon gibi Yamaha’ya uyan pistlerde telafi etmek istiyor.

YART SRT R1

Replika R1 Standart R1’e göre çok daha donanımlı

 R1’e standart demek ne kadar doğru bilmiyorum. Yamaha’nın süper sporcusu birçok alanda standart olmadığını kanıtlamış halde. Yamaha Austria Racing Team (YART) ve Sepang Racing Team (SRT) iş biriliğinden doğan bu canavar tamamen karbon fiber gövdeye sahip. MotoGP’den ilham alınarak eklenen kanatların takılı olduğu ve SRT’nin renklerine boyanan gövdenin altında yarış için tasarlanan bir ECU bulunuyor. R1 aynı zamanda yarış gaz kolu da almış. Yapılan değişiklikler sadece düzlük için değil, ön süspansiyonlar Öhnlis FGRT serisi ile değişmiş, arkada ise TTX şok sistemi bulunuyor. Bu kadar ekstrem bir motosikleti durdurmak için Brembo’nun GP4-RX kaliperleri takılmış. 

Yamaha YART SRT kanat
Kanatlar yere basma gücü uygulayarak ön tekerleğin asfaltta kalmasını sağlıyor

Pakete Sadece Motosikletten ibaret Değil

 Petronas’ın 46. Yılı şerefine 46 adet üretilecek motosikletin fiyatı, henüz bir doğrulama gelmese de, 46.000 Euro olacağı söyleniyor. Bu üretim gelecek sene takıma katılıcağı konuşulan Valentino Rossi’nin dikkatini çekmiş olmalı. Başta bu fiyat fazla gözükse de zaman turu bakımından rakibi olan Superleggera V4’e göre pek de fazla sayılmaz. Aynı zamanda bu fiyatın içinde sadece R1 yok. Motosikletin yanında KYT kask, SRT’nin polo tişörtü ve motosikleti alan kişinin seçtiği bir Gran Prix’ haftasında VIP ağırlama içeriyor. 

SRT takımının sahibi Razlan Razali replika R1 ile ilgili şunları söyledi:

“Bu proje için çok heyecanlıyız çünkü bu proje son 20 sene içerisinde MotoGP galibiyeti alan tek Yamaha müşteri takımı oluşumuzu simgeliyor. Bu motoru alacak insanların çok memnun kalacağını düşünüyorum çünkü sadece pistte çok hızlı sürebilecekleri bir R1 almıyorlar, onlar bu özel üretim motosikletleri alarak bizim MotoGP’deki başarımızın bir parçası olacaklar.

 

Güncel Yamaha modelleri için Yamaha Türkiye’nin sitesine bakabilirsiniz. 

 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Miguel Oliviera win

MotoGP Steiermark GP: Oliviera İlk Galibiyetini Aldı

Vinales kaza

Yamaha Ekipleri Neden Fren Sorunu Yaşadı?

REKLAM