Red Bull Sea To Sky'ın galibi: Jonny Walker

Enduro Yazar: Motoron

Red Bull Sea To Sky'ın galibi: Jonny Walker

KTM Enduro Factory sürücüsü Jonny Walker, Tahtalı dağının zirvesine Ekstrem Enduro süper yıldızı Graham Jarvis’in (İngiltere, Husaberg) 10 saniye önünde ulaştı.

29 Eylül Pazar günü, Türkiye sahilindeki Kemer’de İngiliz KTM Enduro Factory sürücüsü Jonny Walker Red Bull Sea to Sky 2013’te Plaj Yarışı’nı ve Orman Yarışı’nı kazandıktan sonra ana yarışı da birinci bitirmeyi başardı. 22 yaşındaki Keswickli sürücü son derece yakın ve büyüleyici bir mücadelenin ardından Tahtalı dağının zirvesine Ekstrem Enduro süper yıldızı Graham Jarvis’in (İngiltere, Husaberg) sadece 10 saniye önünde ulaştı. İspanyol Alfredo Gómez Cantero (Husaberg) de üçüncülüğü elde etti.
 

Red Bull Sea To Sky'ın galibi: Jonny Walker  1. İçerik Fotoğrafı 

"En bitkinlerin mücadelesi!"

19 ülkeden 131 sürücü “Denizden Gökyüzüne”, yani deniz seviyesinden 2.365 metre irtifadaki Alpler’i aratmayan bir bitişe çıkmak için plajda 13 grup halinde toplandı. Parkur Her biri 10 sürücüden oluşan grupları uzun ve hızlı bir nehir yatağına götürdü. Jonny Walker anında birinci sıraya yerleşti ve en baştan itibaren gazı kökledi. Birkaç kilometre sonra nehir yatağından çıkarken bir taşa çarptı, o andan sonra arka freni işlevini yitirdi. Neredeyse bütün yarış boyunca Walker’ın iki dakika arkasından gelen Graham Jarvis bitişe yaklaşık beş kilometre önce onu yakaladı.
 

Red Bull Sea To Sky'ın galibi: Jonny Walker  2. İçerik Fotoğrafı

 

Walker son kilometreleri şöyle tarif etti: “Graham’ın büyük ihtimalle er ya da geç beni yakalayacağını biliyordum ve tamircim Julian bana Graham’ın yaklaştığını söylüyordu. Gerçekten zor bir yarış oldu! Bu yüzden mümkün olduğu kadar hızlı gitmeyi sürdürdüm, ama sonunda beni yakaladı. İkimiz de hatalar yapıyorduk, ama Graham bitişe çok az kala bir hata yapınca biraz fark oluşturabildim. O noktada bu artık en bitkinlerin mücadelesiydi. Kazandığım için çok mutluyum. Doğrusunu söylemek gerekirse hislerimi kelimelerle ifade edemiyorum. Bu galibiyeti çok istemiştim. Bu muhtemelen en kötü yılımdı ve nihayet podyumun en tepesine çıkmam gerçekten iyi oldu!”
 

Red Bull Sea To Sky'ın galibi: Jonny Walker  3. İçerik Fotoğrafı

Red Bull Sea To Sky'ın galibi: Jonny Walker  4. İçerik Fotoğrafı

 

Böylece genç sürücü aynı ülkeden Graham Jarvis’in galibiyet serisine noktayı koymayı başardı. Jarvis 2013’te girdiği bütün yarışları kazanmıştı ve ikinci olmasına rağmen bunu centilmence karşıladı: “Kötü bir başlangıç yaptım, toprakta zaman kaybettim ve Jonny’nin yaklaşık 3 dakika gerisine düştüm. Ondan sonraki sürüşümden memnunum, hatta Jonny’yi geçmeyi becerdim. Ardından bir hata yaptım ve onu tekrar geçtim, ama önünde kalamadım. Heyecanlı bir yarış oldu – başka bir sürücüyle mücadele etmek güzel. Elbette kazanamadığım için üzgünüm, ama sürüşümden memnunum, daha iyisini yapamazdım. Jonny’yi tebrik ediyorum!”

 

Red Bull Sea To Sky'ın galibi: Jonny Walker  5. İçerik Fotoğrafı

 

Almanya’nın en iyi Ekstrem Enduro sürücüsü Andreas "Letti" Lettenbichler (Husqvarna) çoğu zaman Graham Jarvis’in hızına ayak uydurmayı başardı, ama sonra bir dal Husqvarna’sının karbüratörüne zarar verdi ve sürücü bu arızayı tamir ederken yaklaşık 10 dakika kaybetti. Alfredo Gómez Cantero (İspanya, Husaberg) Letti’yi geçerek dağın zirvesinde üçüncü sırada ulaştı: "Yarışın ikinci yarısında gidonu zor tuttum. Sağ elimden ameliyat olduktan sonra motosiklete binmeye başlayalı daha bir hafta oldu, dolayısıyla bu sonuçtan çok mutluyum!”             
 

28 Sürücü Olympos Dağı’nın zirvesine ulaştı!
 
46 kilometre uzunluğundaki parkurun altın bitiş çizgisine toplamda 28 sürücü ulaşabildi. 41 sürücü yaklaşık 1.515 metre yükseklikteki gümüş bitiş çizgisini geçebilirken 39 sürücü de ormandaki 575 metre işaretini geçerek bronz madalyanın sahibi oldu.  İslam Yıldız ve Mustafa Güngör dağın zirvesine varmayı başaran Türk sürücüler oldular!
 

XVENTURE’dan Martin Freinademetz etkinlikten çok memnun kaldı: “Her şeyden önce hepimizin mükemmel koşullar için hava durumu tanrılarına şükranlarını sunması gerekiyor. Türkiye sahilinde eğlenceli günler geçirdik. Üç yarış gününde üç farklı motosiklet sürüş tarzı sunuldu: Motorkrostan gelen sürücüler Plaj Yarışı’nı beğendiler, geleneksel Enduro becerilerine sahip sürücüler Orman Yarışı’ndan zevk aldılar ve Trials sürücüleri de Dağ Yarışı’nda sınırlarını test etmeye zorlandılar. Red Bull Türkiye bunun gerçekleşmesini sağladı ve Kemer Enduro Kulübüyle işbirliği de kusursuzdu. Organizatörler olarak sürücüler mutlu olduğunda biz de mutlu oluyoruz ve birçok sürücüden iyi geri bildirim aldık.”
 

Olympos Teleferiği’nin dağ istasyonundaki ödül töreninde Türkiye hükümetinin bölgedeki önde gelen yetkilileri ödülleri verdiler. Jonny Walker ödülünü Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Daire Başkanı Ömer Kalkan’dan aldı.

 

Red Bull Sea To Sky'ın galibi: Jonny Walker  6. İçerik Fotoğrafı

İlk 10 Sonucu – Dağ Yarışı

1.         Jonny Walker (İngiltere, KTM), 2 saat 17 dakika 14 saniye
2.         Graham Jarvis (İngiltere, Husaberg), 2:17:24
3.         Alfredo Gomez (İspanya, Husaberg), 2:26:10
4.         Andreas Lettenbichler (Almanya, Husqvarna), 2:39:45
5.         Philipp Scholz (Almanya, KTM), 2:45:30
6.         Paul Bolton (İngiltere, KTM), 2:52:54
7.         Dougie Lampkin (İngiltere, GASGAS), 2:54:35
8.         Xavi Galindo (İspanya, Husaberg), 3:15:51
9.         Rene Dietrich (Almanya, KTM), 3:23:16
10.       Harry Neumayr (Avusturya, KTM), 3:24:33

YORUMLAR