in

Rolex ve Ejderhalardan İlham Alan Smaug İle Tanışın!

smaug

Rolex’ler ve ejderhalar genelde birlikte anılmaz ama bu durum Panache ekibi, Smaug ile bunu değiştirmek üzere. Motosiklet uzmanı ekip, tasarım unsurlarını bir Daytona Zenith’ten alan ve lakabını da R. R. Tolkien’in korkunç ejderhası Smaug’dan alan bir Yamaha geliştirdi. Fransa merkezli atöyle, 1977 model bir Yamaha XS360’ı göz alıcı yeni bir tasarıma kavuşturmak için 550 saat harcadı.

smaug
Smaug Yamaha XS360'ın Yandan Görünümü

Motosiklet önce en basit haline döndürüldü ve şasisi, maşası, jantları ve elektronik kutusu çıkarılınca 25 kg hafifledi. Motosiklet daha sonra tam bir mekanik yeniden inşa sürecine girdi ve performansı artırmak için bir dizi yükseltmeye tabi tutuldu. Bu yükseltmeler esnasında motosiklete çift ön fren rotorları, YSS kademeli çatal yayları, Hagon ayarlanabilir arka amortisörler ve Mikuni karbüratörler eklendi. Bunun yanı sıra motor da baştan aşağı yenilendi.

Rolex Daytona 16523 Zenith
Rolex Daytona 16523 Zenith

Smaug Tasarımıyla Göz Alıyor

Rolex Daytona 16523 Zenith’ten ilham alan motosiklet, özel üretim alüminyum ana silindir tankı ve özel uzun selesi sayesinde temiz bir siluete sahip. Motogadget kontrolleri ve göstergeler, motosikleti kablo gibi göz yoran unsurlardan uzak tutmaya yararken motosiklette, saatin siyah, altın rengi ve gümüş renkleri de mevcut.

Smaug Yamaha XS360 Model Levhası

Atölye, motosiklete isim verirken, karakter özelliklerinin motosikletin teknik özellikleriyle uyuşması için sert, zeki ve baş döndüren bir ejderhanın ismini tercih etmiş. Panache’ın web sitesinde, “Şartlarımızı karşılayabilecek tek ejderhanın J.R.R Tolkien’in The Hobbit’indeki Smaug olduğu çok belliydi.” yazıyor.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
ducati

Ducati Motosiklet Üretimine Geri Döndü

Jawa Motosikletleri 2020’de Türkiye’ye Gelecek mi?

REKLAM