in

Röportaj: Moted Başkanı Başarı Erbaş

Yazar: Motoron

Siyasi istikrarsızlık ve artan döviz kurları
nedeniyle motosiklet sektörünün
etkileneceğini ifade eden Erbaş, 2014
yılından umutsuz olmadıklarını ama devlet
desteğinin artık gerekli olduğunu söyledi.

Başarı Erbaş: Şimdi 2013’e başladığımızda market çok umutlu başlamıştı ve daha önceki senede büyüme trendi vardı. 2013 yılında da büyüme trendinin devam edeceğini ön görmüştük ama istediğimiz kadar büyüme gerçekleşmedi. 2012’de 189 bin civarında kapatmıştık, 2013’ün tüm değerleri şu anda elimize gelmedi ama bu rakamın birazcık gerisinde olabileceğini düşünüyorum. 180 bin civarında gene pazar büyümeden kapanmış. Hatta bir miktar da geri gittiğini söyleyebiliriz.

 

2013’ün sonuna tabi ki bu ekonomik beklentilerin biraz daha düşmesi, kurların artması, siyasi problemler damgasını vurdu. Böylelikle kur bazında baktığınızda %30-%35’lik bir zarar, TL’de değer kaybediyor. Bu da tabiî ki dolar olarak tüketiciyi ciddi bir şekilde etkileyecek önümüzdeki aylarda. Bunu söylerken de 2014’te bizi neler bekliyor ona bakmak lazım. 2014’te bizi bekleyen en önemli konulardan biri, mahalli seçimlerin olması. Ardından yıl sonunda da cumhurbaşkanlığı seçiminin olması ve genel seçimlerin olması. Bu gibi olayları destekleyen noktalar, hükümetin stabil olması gibi unsurlar…

 

Doğal olarak böyle baktığınızda biraz siyasi çalkantının duracağı, ardından da seçimlerden sonra da ekonominin daha stabil hale geleceğini düşünüyoruz. Böylelikle de şu anda durağan olan satışların, birazcık daha artacağı yönde bir görüşümüz var. Ama 2013’ü bu sene hiç yakalayamayabiliriz. Pazar biraz daha dar olabilir, ama tabi ki ümidimiz hiçbir zaman yok olmuyor. Biliyorsunuz 2006 yılında 400 bin adet satışlara hala gelebilmiş değiliz. Bu sebepten dolayı da devletin bize destek olmasını, motosikletin daha ön plana çıkartılmasını, vergilerin düşürülmesini rica ediyoruz.

 

Motoron: Yetkililerle görüşme imkanı veya bu yolda bir talebiniz oldu mu?

 

Başarı Erbaş: Evet, ancak mevcut siyasi gerginlikten dolayı şu anda faaliyetlerimizi biraz durdurmuş durumdayız. Ama hemen seçimlerin ardından tekrar lobi yapmaya başlayacağız. Amacımız motosiklet vergilerini kademeli hale getirmek. Yani devletin daha önce yaptığı %250 cc altı motosikletlerde yaptığı vergi indirimini daha üst motosikletlerde kademeli olarak yapmasını öneriyoruz. Ne istiyoruz 0-250 cc arası %8’ken 250- 750 ya da 500 cc vergi oranı %12 kademe. Ondan sonra 500 ya da 750 ve 1200 cc arası %22 gibi bir rakam olsun istiyoruz. 1200 cc üzerinde %37 olarak kalsın istiyoruz ki böylelikle ürünleri biraz daha ucuzlatarak motosiklete daha çok özendirici olalım. Bu özendirici olmanın bir avantajı da trafiğe ciddi bir alternatif çözüm sunmak, bu konunun da devletin ayrıca bir pozitif imajı olacaktır diye düşünüyorum.

 

Motoron: 2014 yılında MOTED faaliyet planı nedir?

 

Başarı Erbaş: Önümüzdeki yıllarda MOTED olarak daha aktif olmak istiyoruz. Özellikle tüketicinin bilinçlendirilmesi motosiklete özendirilmesi konusunda projeler yürütüyoruz. Bu projeler 2014 yılında sonuçlandırılacak ve uygulamaya alınacak. Biliyorsunuz devlet, trafik kazalarının azaltılması konusunda trafik planlama daire başkanlığının bir deklarasyona imza attı. Bunun içerisinde motosikletli kullanıcılarını da içeren bölümler var. Biz de bu bölümler içerisinde mümkün olduğunca projeler geçirip motosiklet kullanımını özendirici projelerimizi hayata geçirmiş olacağız.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Ducati’den Rekor Satış

2013 Yılının En Çok Satan COMMUTER Modelleri

REKLAM